30 maja, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sembra ma dostarczać do Polski gaz ziemny w ramach rosyjskich sankcji energetycznych

Widok z lotu ptaka na nową instalację LNG w Kamerunie
Widok z lotu ptaka na fabrykę Cameron LNG firmy Sembra. Fot. Loni Duga dla Sembra Energy

Z siedzibą w San Diego Sembra Polski rząd ogłosił w poniedziałek, że wyśle ​​skroplony gaz ziemny do kontrolowanej przez państwo spółki energetycznej jako kolejny znak rosnącego zainteresowania dostawami z USA po rosyjskiej okupacji Ukrainy.

Nabywcy, którzy obawiają się importu gazu ziemnego z Rosji, która została dotknięta sankcjami, zwracają się ku gazowi z USA, ponieważ wojna na Ukrainie wybuchła w ostatnich miesiącach i już korzysta z napiętego rynku.

Oczekuje się, że Stany Zjednoczone staną się w tym roku największym eksporterem LNG na świecie, wyprzedzając Australię i Katar, z dystrybucją ponad 12 miliardów stóp sześciennych dziennie.

Przedstawione przez Sembra PGNiGZlokalizowany w Warszawie z 3 milionami ton metrycznych LNG rocznie przez 20 lat w ramach tej umowy.

Około 2 mln ton będzie pochodzić z Sembra Cameron LNG Projekt fazy 2 w Luizjanie, reszta będzie pochodzić z projektu Port Arthur LNG w Teksasie.

Skroplony gaz będzie przesyłany specjalnymi statkami do pływającej jednostki magazynowo-tankarskiej, którą Polska planuje eksploatować na Morzu Bałtyckim w pobliżu Kdańska.

LNG jest jednym z filarów polskich planów zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ rosyjski dostawca gazu chce uzyskać całkowitą niezależność od Gaspromu.

Gosbrom przestał eksportować do Polski w zeszłym miesiącu za odmowę zapłaty w warszawskich rublach.

„Zobowiązujemy się do dalszego marszu w tym kierunku, dlatego pracujemy nad zapewnieniem odpowiedniego dostępu do gazu w przyszłości” – powiedziała w poniedziałek prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Zaopatrzenie PGNiG w LNG od dostawców z USA wynosi obecnie 318 mld stóp sześciennych. Umowa z Sembrą zwiększy potrzeby kraju Europy Wschodniej o prawie dwie trzecie do ponad 40%.

Ten artykuł został napisany przez Reuters.

Pokaż komentarzeREAD  "Sezon kalafiorowy zaczyna się bez zwłoki w Polsce"