24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niemcy w odwecie zamykają rosyjskie konsulaty, a Moskwa jest wściekła

Niemcy w odwecie zamykają rosyjskie konsulaty, a Moskwa jest wściekła

BERLIN (Reuters) – Niemcy poinformowały w środę, że zamkną cztery z pięciu rosyjskich konsulatów, cofając im licencje, w wzajemnym posunięciu po decyzji Moskwy o ograniczeniu liczby niemieckich urzędników w Rosji do 350.

Posunięcie to oznacza gwałtowny spadek stosunków dwustronnych w obliczu szerszego zerwania stosunków od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na początku ubiegłego roku.

Rosja potępiła proponowane zamknięcia jako nieprzemyślane i prowokacyjne i zapowiedziała, że ​​zemści się.

MSZ RFN oskarżyło Moskwę o eskalację napięć poprzez nakładanie ograniczeń na liczbę niemieckich urzędników. „Ta nieuzasadniona decyzja zmusza rząd federalny do bardzo znaczących cięć we wszystkich obszarach swojej obecności w Rosji” – powiedział rzecznik.

Rosyjski rząd nadal będzie mógł prowadzić swoją ambasadę w Berlinie i jeden konsulat generalny, poinformowało ministerstwo, ale Niemcy spodziewają się, że reszta zbankrutuje do końca roku.

Niemcy zamkną swoje konsulaty w Kaliningradzie, Jekaterynburgu i Nowosybirsku, pozostawiając czynne jedynie ambasadę niemiecką w Moskwie i konsulat w Petersburgu.

W Moskwie rosyjskie MSZ potępiło to, co określiło jako „kolejny nieprzyjazny krok mający na celu dalsze niszczenie” stosunków dwustronnych. W oświadczeniu powiedziała, nie wyjaśniając szczegółów, że działania Berlina „nie pozostaną bez odpowiedzi z naszej strony”.

Stosunki między Rosją a Niemcami, niegdyś największym odbiorcą rosyjskiej ropy i gazu, załamały się od czasu inwazji w lutym 2022 r., a Zachód odpowiedział sankcjami i dostawami broni.

Niemcy planują usunąć dziesiątki pracowników swoich misji w Rosji po tym, jak Moskwa nałożyła ograniczenia na liczbę osób, które mogą pracować w tym kraju.

Dodatkowe raporty Caleba Davisa i Davida Ljungrena, scenariusz autorstwa Fredericka Heine’a i Mathiasa Williamsa; Montaż autorstwa Madeline Chambers, Allison Williams i Johna Stonestreeta

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Julian Assange: Założyciel WikiLeaks może odwołać się od ekstradycji do Stanów Zjednoczonych