Cztery kraje związkowe Niemiec Wschodnich – Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia i Saksonia, graniczące z Polską i Berlinem – formalnie wyraziły sprzeciw wobec planów polskiego rządu dotyczących budowy pierwszej w kraju elektrowni jądrowej.
„Kraje związkowe wspólnie wypowiadają się przeciwko budowie i eksploatacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. [are] Za rezygnacją z projektu” – powiedział A Raport Ministerstwo Ochrony Konsumentów Brandenburgii opublikowało je na początku tego tygodnia.
„Biorąc pod uwagę katastrofalne wypadki jądrowe w Czarnobylu i Fukushimie, wszystkie kraje nadbałtyckie muszą zrezygnować z planów dalszego wykorzystania energii jądrowej w interesie swoich społeczeństw i środowiska” – dodano.
W raporcie zauważono, że Ministerstwo Środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego przekazało swoje zastrzeżenia i zastrzeżenia do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
⚠️Brandenburgia, Berlin i Saksonia przeciwstawiają się przeciwo budowie elektrowni jądrowej w Polsce.
🇩🇪Argumentakja stroni niemiecki dotici preset vassistkim potenkjlnage kastastrofi jadrovage (enemy slovi movic: dalej Strauss atom).https://t.co/BYcWAd1pt9
— Jakub Wiech (@jakuwiech) 14 grudnia 2022 r
W Polsce ma powstać elektrownia Lubiatowo-Gopalino, w pobliżu Morza Bałtyckiego i około 250 kilometrów od granicy z Niemcami. Propozycja podlega obowiązkowym konsultacjom, a ewentualne uwagi i zastrzeżenia można zgłaszać do wtorku tego tygodnia.
W październiku Polska Wybierz Amerykę Jego międzynarodowy partner w rozwoju zakładu ma zostać otwarty w 2033 roku. wkrótce, Na sojusznika wybrano Koreę Południową W projekcie grupy prywatnych i państwowych firm budowy drugiej elektrowni jądrowej.
Z kolei Niemcy odeszły od energii jądrowej w ostatniej dekadzie po katastrofie w Fukushimie w Japonii. Podczas wizyty w Warszawie w lutym br. minister środowiska Niemiec Steffi Lemke z Zielonych, wyraził zaniepokojenie O planach Polski.
Powiedział, że w oczach Berlina energia jądrowa nie jest „ani dobra, ani bezpieczna”. „Jeżeli w Polsce mają powstać reaktory jądrowe, będziemy pracować z odpowiednimi instrumentami prawnymi na poziomie europejskim”.
Jednak od tego czasu kryzys energetyczny spowodowany rosyjską inwazją na Ukrainę skłonił Niemcy do opóźnienia budowy elektrowni jądrowych, utrzymując niektóre elektrownie dłużej niż planowano.
Tymczasem wśród polskiego społeczeństwa panuje poparcie dla energetyki jądrowej Prawie dwukrotnie w tym rokuwzrosła do 75%.
Główny kredyt fotograficzny: BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN/Flickr (poniżej CC BY 2.0)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.