29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niemcy i Polska negocjują centrum naprawy czołgów dla Ukrainy

Niemcy i Polska negocjują centrum naprawy czołgów dla Ukrainy

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje dotyczące wojny na Ukrainie

Niemcy opóźniają decyzję o rozmieszczeniu systemów rakietowych Patriot w Polsce w związku z nowymi napięciami z Warszawą w sprawie wspólnej naprawy rozmieszczonych na Ukrainie czołgów Panther.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius odwiedził Polskę w poniedziałek, ale najwyraźniej zignorował polskie żądania zatrzymania patriotów przez kolejne sześć miesięcy, co Berlin postrzega jako „niezbędny wkład” w bezpieczeństwo regionalne.

Zamiast tego Pistorius wezwał Warszawę do rozwiązania w ciągu 10 dni sporu o nowe wspólne centrum napraw niemieckich czołgów Panther w Polsce, które zostało ogłoszone w kwietniu i kosztowało 150 mln euro.

Jego polski odpowiednik Mariusz Błaszczak powiedział, że patrioci powinni zostać przynajmniej do końca roku. „Doceniamy obecność tych baterii na polskiej ziemi” – powiedział Błaszczak na wspólnej konferencji prasowej z Pistoriusem.

Pistorius nazwał rozmowy w sprawie czołgu „skomplikowanymi”, ale nalegał, aby szybko znaleźć rozwiązanie.

Niemiecki magazyn publicystyczny Der Spiegel poinformował, że projekt centrum naprawczego był nękany nieporozumieniami finansowymi i operacyjnymi między niemieckimi producentami czołgów Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann a polskim państwowym producentem broni Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ).

„Niemcy są gotowe wziąć na siebie odpowiedzialność w taki czy inny sposób i dlatego mamy nadzieję, że negocjacje zostaną zakończone w ciągu najbliższych 10 dni, jeśli to możliwe, abyśmy wiedzieli, w jakim kierunku iść” – powiedział Pistorius. „Postawmy sprawę jasno, naprawy są istotną częścią trwałego wsparcia dla Ukrainy”.

Ze strony polskiej „pełna otwartość… bo chcemy wspierać Ukrainę i współpracować z naszymi sąsiadami na tym polu.

Ale nawet gdy obaj sąsiedzi próbują złagodzić napięcia podsycane wojną na Ukrainie, ich spór o naprawę czołgów dodaje się do długiej listy niedawnych nieporozumień. Przychodzi w momencie, gdy mocarstwa zachodnie chcą okazać solidarność, by udaremnić Władimirowi Putinowi, którego inwazja na pełną skalę na Ukrainę zmusza NATO do wzmocnienia wschodniej flanki.

READ  Polska ucieka z Girardu | Wiadomości, sport, praca

Niemcy niedawno zobowiązały się do stacjonowania na stałe na Litwie 4000 żołnierzy. Dyskusja na temat dalszych wschodnich wzmocnień sojuszu spodziewana jest podczas szczytu NATO w Wilnie jeszcze w tym miesiącu.

W zeszłym roku Polska była jednym z krajów, które wywierały presję na Niemcy, aby dostarczyły czołgi Panther w celu zastąpienia radzieckich czołgów wysłanych na Ukrainę. Polska kampania zirytowała urzędników w Berlinie, którzy przekonywali, że należy zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji, które mogą eskalować konflikt lub sprowokować Moskwę.

Wdrożenia Patriotów podlegają napięciom.

Błaszczak powiedział, że władze niemieckie w ubiegłym roku, po nadaniu Polsce odznak patriotycznych, powinny oddać ją Ukrainie.

Niemiecko-polska współpraca wojskowa została przyćmiona przez szersze polityczne animozje, kiedy prawicowy rząd Warszawy w październiku ubiegłego roku zażądał od Niemiec 1,3 bln euro odszkodowania za szkody i straty wyrządzone przez nazistów podczas II wojny światowej.

Aby zmodernizować i uzupełnić własne wojsko, Polska zamówiła uzbrojenie warte miliardy dolarów w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. W ubiegłym tygodniu do Warszawy trafiło pierwszych 14 czołgów z wielkoskalowej dostawy czołgów Abrams ze Stanów Zjednoczonych w ciągu najbliższych dwóch lat. Oczekuje się, że Abrams będzie serwisowany w nowym centrum serwisowym w Poznaniu, które Stany Zjednoczone niedawno otworzyły w Polsce, tworząc pierwszą stałą bazę.

Ale służba czołgów Leopard podkreśla również obawy finansowe Warszawy, że rachunek za wzmocnienie wschodniej flanki NATO nie jest sprawiedliwie dzielony z zachodnimi Europejczykami. Podczas gdy polski rząd planuje wydać w tym roku 4 proc. swojego PKB na obronę, co stanowi dwukrotność celu NATO, duże kraje, takie jak Niemcy i Francja, wciąż nie przekraczają 2 proc. – chociaż Berlin twierdzi, że osiągnie cel w przyszłym roku. Niemieccy urzędnicy zwracają uwagę, że ich kraj jest obecnie jednym z największych na świecie dostawców broni do Kijowa, wspierany przez m.in. Organizację Patriot, która przybyła na Ukrainę w kwietniu.

READ  Polska usuwa kontrowersyjny system prawny potępiony przez UE | Polska

W poniedziałek Pistorius odwiedził niemieckich żołnierzy, którzy od stycznia stacjonują w bateriach Patriotów w Zamościu, niedaleko granicy Polski z Ukrainą.

Zeitenwende – czyli moment przełomowy – w podejściu Niemiec do bezpieczeństwa i obrony ogłoszony przez kanclerza Olafa Scholesa w dniach po inwazji na Ukrainę na pełną skalę Władimira Putina „nie polegał tylko na wydawaniu większych pieniędzy” – powiedział niemiecki minister. [defence] Nabywanie”.

„Chodzi o współpracę i podejmowanie działań z naszymi wschodnimi partnerami w celu ochrony naszych wspólnych interesów bezpieczeństwa” – powiedział.

Dodatkowe relacje Barbary Erling w Warszawie