22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pomnik polskiego przywódcy wojennego Sikorskiego odsłonięto w Anglii

Pomnik polskiego przywódcy wojennego Sikorskiego odsłonięto w Anglii

W 80. rocznicę jego niewyjaśnionej śmierci w niewyjaśnionej katastrofie lotniczej w 1943 r. odsłonięto w Anglii pomnik gen.

Naturalnej wielkości figura z brązu została zamówiona przez władze lokalne w Newark, Nottinghamshire – gdzie znajduje się Polski Cmentarz Wojenny – oraz Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Sikorski jest przedstawiony salutując w kierunku krzyża na Pomniku Wojny Polskiej, który odsłonił w 1941 roku.

Dwa lata wcześniej Sikorski był jednym z polskich przywódców, którzy uciekli z Polski w czasie okupacji kraju przez wojska niemieckie, tworząc rząd na uchodźstwie najpierw w Paryżu, potem w Angers, a po upadku Francji wreszcie w Londynie. Został jej premierem i Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych.

Cmentarz w Newark powstał dla setek polskich lotników, którzy zginęli w obronie brytyjskiego nieba podczas wojny. Odegrali ważną rolę podczas Bitwy o Anglię, w której Polacy stanowili największą grupę pilotów spoza Wielkiej Brytanii.

„Z okazji 80 [Sikorski’s] Śmierci, wypada wznieść pomnik ku jego czci w Newark” – powiedział przewodniczący Rady Newark Paul Peacock. „To wielki zaszczyt dla naszego miasta, że ​​odegrało tak ważną rolę w historii Polski”.

„80. rocznica Sikorsky’ego jest okazją do podniesienia świadomości wśród nie-Polaków o niezwykłych stosunkach polsko-brytyjskich podczas II wojny światowej” – powiedziała Marta de Zunica, dyrektor Polskiego Instytutu Kultury. Zapomnij o partnerze i świętuj jego osiągnięcia.

Sikorsky zginął w katastrofie 4 lipca 1943 r. wkrótce po starcie z Gibraltaru, gdzie zatrzymał się w drodze powrotnej do Anglii z inspekcji wojsk polskich stacjonujących na Bliskim Wschodzie.

Brytyjskie śledztwo wykazało, że katastrofa była wypadkiem, ale jego ustalenia nie zostały zaakceptowane przez polski rząd. Przez dziesięciolecia wysuwano różne teorie, że incydent był spowodowany spiskiem sowieckim, brytyjskim lub polskim, chociaż nie znaleziono żadnych konkretnych dowodów.

Jego strata była postrzegana jako poważny cios dla sprawy polskiej w czasie wojny. Po śmierci Sikorskiego Winston Churchill opłakiwał stratę człowieka, którego nazwał „mężem stanu, żołnierzem, towarzyszem, sojusznikiem, a przede wszystkim Polakiem”.

Sikorski został pochowany na cmentarzu w Newark. W 1993 r. zostali repatriowani do Polski, gdzie zostali pochowani w królewskiej krypcie na Wawelu w Krakowie. W zeszłym roku szczątki trzech innych polskich przywódców na wygnaniu wróciły z Newark do Warszawy.

READ  Polska para otwiera sklep spożywczy Euromart w Grand Junction | Reklama w telewizji

Nowy pomnik Sikorsky’ego jest dziełem rzeźbiarza Andrew Lilleya, który stworzył w Newark pomnik Iriny Sendlerowej, polskiej pracowniczki społecznej, która uratowała setki i tysiące żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

„Wierzę, że mieszkańcy Newark pokochają generała Sikorsky’ego” — powiedział Lilley lokalnej gazecie. Reklamodawca Newark.

Źródło głównego obrazu: Rada Okręgu Newark i Sherwood/Facebook