Naukowcy ostrzegają, że zbliża się wiele z najniebezpieczniejszych zagrożeń dla ludzkości, ponieważ zanieczyszczenie węglem podgrzewa planetę do jeszcze bardziej niebezpiecznego poziomu.
Według raportu istnieje pięć ważnych naturalnych progów, których przekroczenie już jest zagrożone Raport o globalnych punktach zwrotnychTrzy kolejne mogą zostać osiągnięte w latach trzydziestych XXI wieku, jeśli świat ociepli się o 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 Fahrenheita) w stosunku do temperatur sprzed epoki przemysłowej.
Wywoływanie tych zmian planetarnych nie tylko spowodowałoby, że temperatury wymknęły się spod kontroli w nadchodzących stuleciach, ale spowodowałoby poważne i ogromne szkody dla ludzi i przyrody, których nie można cofnąć.
„Punkty krytyczne w układzie ziemskim stwarzają zagrożenia na skalę, z jaką ludzkość nigdy wcześniej nie doświadczyła” – powiedział Tim Linton z Instytutu Systemów Światowych na Uniwersytecie w Exeter. „Może to prowadzić do niszczycielskich efektów domina, w tym utraty całych ekosystemów i możliwości uprawy podstawowych roślin, ze skutkami społecznymi, takimi jak masowe przesiedlenia, niestabilność polityczna i załamanie finansowe”.
Zagrożone punkty krytyczne obejmują zapadnięcie się dużych pokryw lodowych na Grenlandii i Antarktydzie Zachodniej, powszechne topnienie wiecznej zmarzliny, wymieranie raf koralowych w cieplejszych wodach oraz załamanie się prądu oceanicznego na północnym Atlantyku.
W przeciwieństwie do innych zmian klimatycznych, takich jak cieplejsze fale upałów i obfitsze opady deszczu, systemy te nie zmieniają się powoli wraz z emisją gazów cieplarnianych, lecz mogą zamiast tego przechodzić z jednego stanu do zupełnie innego stanu. Kiedy system klimatyczny się odwróci – czasami w wyniku nagłego szoku – może to trwale zmienić sposób działania planety.
Naukowcy ostrzegają, że istnieje znaczna niepewność co do tego, kiedy te systemy zostaną przełączone, ale z raportu wynika, że do listy mogą wkrótce dołączyć trzy kolejne. Należą do nich namorzyny i łąki z trawą morską, które według przewidywań wymrą na niektórych obszarach, jeśli temperatura wzrośnie od 1,5°C do 2°C, oraz lasy borealne, w których temperatura może wzrosnąć od 1,4°C do 5°C.
To ostrzeżenie pojawia się podczas spotkania światowych przywódców na szczycie klimatycznym Cop28 w Dubaju. Organizacja Climate Action Tracker oszacowała we wtorek, że cele w zakresie emisji na 2030 r. przybliżają planetę do ocieplenia się do 2,5 stopnia Celsjusza do końca stulecia, pomimo obietnic złożonych przez kraje na poprzednim szczycie, że spróbują ograniczyć temperaturę do 1,5 stopnia Celsjusza.
Raport Tipping Point, przygotowany przez międzynarodowy zespół składający się z 200 badaczy i finansowany przez Bezos Earth Fund, jest najnowszym z serii ostrzeżeń przed bardziej ekstremalnymi skutkami zmian klimatycznych.
Naukowcy ostrzegają, że niektóre zmiany mogą stworzyć pętle sprzężenia zwrotnego, które podgrzewają planetę lub zmieniają wzorce pogodowe w sposób prowadzący do innych punktów krytycznych.
Naukowcy stwierdzili, że systemy są tak blisko ze sobą powiązane, że nie można wykluczyć „przejść kaskadowych”. Na przykład rozpad pokrywy lodowej Grenlandii może spowodować nagłą zmianę cyrkulacji na Atlantyku, ważny prąd, który przenosi większość ciepła do Prądu Zatokowego. To z kolei może prowadzić do intensyfikacji południowej oscylacji El Niño, jednego z najpotężniejszych wzorców pogodowych na planecie.
Współautorka Sina Lauriani z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu stwierdziła, że ryzyko punktu krytycznego może być katastrofalne i należy je traktować poważnie, pomimo utrzymującej się niepewności.
„Przekroczenie tych progów może prowadzić do fundamentalnych, a czasem nagłych zmian, które mogą nieodwracalnie zadecydować o losie istotnych części naszego systemu ziemskiego na setki, a nawet tysiące lat” – powiedział.
W swojej najnowszej formie Przegląd nauki o zmianach klimatycznychMiędzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu stwierdził, że progi przejściowe są niejasne, ale ryzyko stanie się bardziej prawdopodobne w miarę ocieplania się planety.
„Zagrożenia związane z pojedynczymi zdarzeniami na dużą skalę lub punktami krytycznymi, takimi jak niestabilność pokrywy lodowej lub utrata ekosystemu w lasach tropikalnych, stają się wysokie w zakresie od 1,5°C do 2,5°C i bardzo wysokie w zakresie od 2,5°C do 4°C ,” powiedziała. „
W raporcie dotyczącym punktów krytycznych przyjrzano się także tak zwanym „pozytywnym punktom krytycznym”, takim jak spadające ceny energii odnawialnej i wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych. Ustalono, że takie przemiany nie zachodzą same z siebie, ale należy je umożliwić poprzez stymulowanie innowacyjności, kształtowanie rynków, przedsiębiorczości oraz edukację i mobilizację społeczeństwa.
A Zostań Współautorka raportu Manjana Melcuret ostrzegała w zeszłym roku przed nadużywaniem etykiety społecznych punktów krytycznych, obiecując rozwiązania, które nie istnieją na powszechną i niekontrolowaną skalę.
„Chociaż stypendium niesie nadzieję, musimy zachować ostrożność, przedstawiając społeczne punkty krytyczne jako potencjalne rozwiązania presji czasu związanej ze zmianami klimatycznymi” – napisała.
„Kawowy pionier. Certyfikowany miłośnik popkultury. Irytująco skromny gracz”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Uratowany Izraelczyk apeluje do Hamasu o zawarcie układu z więźniem
Amerykanka zginęła, a 5 innych osób uratowano po zatonięciu statku Wikingów u wybrzeży Norwegii