27 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Port Gdańsk odnotowuje 40% wzrost przeładunków w obliczu wojny na Ukrainie, drugiej co do wielkości w UE

Port Gdańsk odnotowuje 40% wzrost przeładunków w obliczu wojny na Ukrainie, drugiej co do wielkości w UE

Port Gdańsk w Polsce odnotował w zeszłym roku drugi najwyższy wzrost wśród największych portów UE w obliczu wojny Rosji na Ukrainie.

Z nowych danych Eurostatu wynika, że ​​w 2022 r. Gdańsk obsłuży 63,15 mln ton ładunków, w porównaniu z 45,02 mln w 2021 r. Ten wzrost o 40,3% plasuje się za Nantes we Francji, gdzie produkcja wzrosła o 51,4% z 19,30 mln do 29,21 mln ton.

Kolejne największe wzrosty odnotowały hiszpańska Kartagena (17,3%) i rumuński port w Konstancy (15,2%). Tymczasem największy spadek odnotował włoski Taranto (-36%), a następnie bałtyckie porty w Kłajpedzie na Litwie (-23,1%) i Tallinie w Estonii (-20,6%).

Jednak pod względem całkowitego wolumenu ładunków Gdańsk nadal pozostaje w tyle za największymi portami UE: Rotterdamem (obsłużony ponad 426 mln ton w 2022 r.) i Antwerpią-Brugią (ponad 254 mln ton). Polski port był w ubiegłym roku 10. najbardziej ruchliwym portem w UE.

Proporcjonalnie wzrost ubiegłorocznego Gdańska był największy odnotowany od 2010 roku. W ujęciu nominalnym wzrost w 2022 r. jest największy w historii.

Dane te pojawiły się, gdy w zeszłym roku Polska stała się głównym węzłem tranzytowym pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy po inwazji Rosji. Wywołany wojną kryzys energetyczny zwiększył import polskiego węgla o 60% do 20 mln ton w 2022 r., ponieważ zastępuje on dostawy z Rosji.

W 2022 roku przez port w Gdańsku przepłynie 13 mln ton węgla i koksu, o 175% więcej niż rok temu – podał lokalny serwis informacyjny Trójmiasto.pl.

Do Polski w zeszłym roku napłynął także zboże i inne produkty rolne z Ukrainy, której tradycyjne szlaki eksportu nad Morzem Czarnym są blokowane przez Rosję.

Warszawa liczyła na kontynuację transportu zboża. Jednak z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) wynika, że ​​z 4,3 mln ton zbóż i rzepaku, które przybyły do ​​Polski w ciągu 16 miesięcy od wybuchu wojny, jedynie 700 tys. ton zostało reeksportowanych do krajów trzecich.

READ  Robert Lewandowski awansuje z trzeciego kręgu Polski na najlepszego gracza na świecie

Wywołało to protesty polskich rolników, którzy zauważyli spadek cen płodów rolnych, co doprowadziło do wprowadzenia przez Polskę zakazu importu ukraińskiego zboża.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Port Gdańsk