18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Japonia skarży się na wezwania Chin do nękania w związku z uwolnieniem wody w Fukushimie

Japonia skarży się na wezwania Chin do nękania w związku z uwolnieniem wody w Fukushimie

Widok na elektrownię jądrową Fukushima Daiichi po tym, jak zaczęła ona uwalniać oczyszczoną radioaktywną wodę do Oceanu Spokojnego, widziany z pobliskiego portu rybackiego Okido w mieście Nami, prefektura Fukushima, Japonia, 25 sierpnia 2023 r. REUTERS/Tom Bateman /Zdjęcie pliku Uzyskaj prawa licencyjne

TOKIO (Reuters) – Japonia podała w poniedziałek, że otrzymała kilka „wyjątkowo niefortunnych” nękających telefonów, najprawdopodobniej z Chin, po przedostaniu się radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej Fukushima do Pacyfiku.

Ambasada Chin w Tokio podała, że ​​otrzymała również nękające telefony z Japonii.

Japonia rozpoczęła w czwartek odprowadzanie wody, co stanowi ważny krok w kierunku zamknięcia elektrowni Fukushima, która trzykrotnie stopiła się po uderzeniu tsunami w 2011 r. w wyniku największej na świecie katastrofy w elektrowni jądrowej od czasu Czarnobyla 25 lat temu.

„W Japonii ma miejsce wiele nękających rozmów telefonicznych, które prawdopodobnie pochodzą z Chin” – powiedzieli na regularnej odprawie główny sekretarz gabinetu Hirokazu Matsuno i główny rzecznik rządu. „Te wydarzenia są bardzo niefortunne i jesteśmy zaniepokojeni”.

Ministerstwo spraw zagranicznych Japonii stwierdziło, że takie telefony skłoniły wiceministra spraw zagranicznych Masataki Okano do wezwania chińskiego ambasadora.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział, że ministerstwo nie jest świadome tej sprawy, gdy zapytano go na regularnej konferencji prasowej w poniedziałek o zarzuty o molestowanie.

Ambasada chińska w Tokio wydała jednak oświadczenie, w którym poinformowała Japonię o stanowczym oświadczeniu w związku z otrzymaniem przez chińską ambasadę i konsulaty w Japonii „dużej liczby niepokojących telefonów z Japonii”.

Ambasador Wu Jianghao powiedział, zgodnie z oświadczeniem ambasady, że telefony spowodowały „poważne zakłócenia w normalnej pracy ambasady i konsulatów”.

Ministerstwo spraw zagranicznych Japonii stwierdziło w oświadczeniu, że wezwania do nękania miały miejsce także w japońskich obiektach w Chinach i wezwało rząd do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Japonii.

Premier Fumio Kishida powiedział, że rząd „zdecydowanie” zwrócił się do Pekinu, aby nawoływał swoich obywateli do „spokojnego i odpowiedzialnego działania” po doniesieniach o przypadkach rzucania kamieniami w japońską szkołę i japońską ambasadę.

READ  Katastrofa samolotu w Malezji: Co najmniej 10 osób zginęło, gdy lekki samolot rozbił się na autostradzie na północ od Kuala Lumpur

Urzędnik miejski powiedział, że w czwartek Rada Miasta Fukushima zaczęła odbierać połączenia z chińskim kodem +86, a następnego dnia liczba takich połączeń przekroczyła 200, co spowodowało zalanie linii telefonicznych i zakłócenie normalnej pracy pracowników miasta.

Dodał, że tego samego dnia do szkół podstawowych i gimnazjów w mieście, położonych 60 km na północny zachód od nieczynnej fabryki, wpłynęło 65 podobnych telefonów.

Powiedział, że jeden z rozmówców skomentował: „Dlaczego wypuszczacie zanieczyszczoną wodę do Oceanu Spokojnego, który jest morzem dla wszystkich?”

Lokalne media podały, że takie telefony otrzymały także inne gminy, hotele i restauracje.

Dyrektor jednego z operatorów japońskiej sieci restauracji powiedział, że do oddziałów w centrum Tokio często dzwonią osoby mówiące po chińsku pod numerem +86. Dyrektor, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości w obawie przed dalszym nękaniem, powiedział, że firma zgłosiła incydent policji.

Według Konsulatu Generalnego Japonii w Chinach w czwartek rzucono kamieniem w japońską szkołę w nadmorskim mieście Qingdao.

Zapytany o incydent w Qingdao i wezwania dotyczące nękania, rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin bronił osiągnięć Chin w zapewnianiu bezpieczeństwa obcokrajowcom.

„Chiny zawsze chroniły bezpieczeństwo, prawa i uzasadnione interesy cudzoziemców przebywających w Chinach zgodnie z prawem” – powiedział Wang.

Operator elektrowni w Fukushimie, Tokyo Electric Power Corporation (T9501.T) (Tepco), filtruje zanieczyszczoną wodę w celu usunięcia izotopu, pozostawiając jedynie tryt, radioaktywny izotop wodoru, który jest trudny do oddzielenia.

Chiny stwierdziły, że Japonia nie wykazała, że ​​woda będzie bezpieczna, i wydały całkowity zakaz na wszystkie produkty wodne pochodzące z Japonii.

(Raport: Kiyoshi Takenaka i Maki Shiraki w Tokio oraz Martina Pollarda w Pekinie; reportaż Mohameda dla The Arabic Bulletin) Redakcja: Jacqueline Wong, Mark Heinrichs, Raju Gopalakrishnan i Nick McPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneotwiera nową kartę

Martin jest korespondentem wiadomości politycznych i ogólnych (chiński), mieszkającym w Pekinie. Wcześniej pracował jako reporter telewizyjny i dziennikarz wideo. Włada biegle językiem mandaryńskim i francuskim.

READ  The Royal Dog: Co stanie się z ukochanymi psami królowej?