3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Napastnicy porywają 32 osoby ze stacji kolejowej w południowej Nigerii

Napastnicy porywają 32 osoby ze stacji kolejowej w południowej Nigerii

YAGUA, Nigeria (Reuters) – Bojownicy uzbrojeni w AK-47 uprowadzili ponad 30 osób ze stacji kolejowej w stanie Edo w południowej Nigerii, poinformowało w niedzielę biuro gubernatora Nigerii.

Atak jest najnowszym przykładem rosnącej niepewności, która rozlała się na każdy zakątek najludniejszego kraju Afryki, rzucając wyzwanie rządowi przed wyborami prezydenckimi w lutym.

Uzbrojeni pasterze zaatakowali stację Tom Ikeme o godzinie 16:00 (1500 GMT), gdy pasażerowie czekali na pociąg jadący do Warri, hubu naftowego w pobliskim stanie Delta, podała policja w oświadczeniu. Stacja znajduje się około 111 km na północny wschód od stolicy stanu, miasta Benin, w pobliżu granicy ze stanem Anambra.

Policja poinformowała, że ​​w wyniku ataku kilka osób w centrum zostało rannych.

Komisarz ds. informacji stanu Edo, Chris Osa Nehikhar, powiedział, że porywacze porwali 32 osoby, chociaż jedna z nich już uciekła.

„Obecnie siły bezpieczeństwa składające się z wojska i policji, a także ludzie z sieci wartowniczej i rybacy intensyfikują działania poszukiwawcze i ratownicze w rozsądnym promieniu, aby uratować porwane ofiary” – powiedział. „Jesteśmy przekonani, że w najbliższych godzinach zostaną uratowane kolejne ofiary” – dodał.

Zarząd Kolei Nigerii (NRC) zamknął stację do odwołania, a Federalne Ministerstwo Transportu określiło porwania jako „całkowicie barbarzyńskie”.

W zeszłym miesiącu Norweska Rada ds. Uchodźców ponownie otworzyła połączenie kolejowe łączące stolicę Abudży z północnym stanem Kaduna, kilka miesięcy po tym, jak bojownicy wysadzili tory kolejowe, porywając dziesiątki pasażerów i zabijając sześć osób.

Ostatni zakładnik wzięty w marcowym ataku został zwolniony dopiero w październiku.

W całej Nigerii szerzy się niepewność, z islamskimi powstaniami na północnym wschodzie, bandytyzmem na północnym zachodzie, separatystami na południowym wschodzie i starciami między rolnikami a pasterzami w centralnych stanach.

(Raportowanie Tefi Olabi). Dodatkowe relacje Felixa Onuaha z Abudży i Gharby Mohameda z Kaduny; Montaż przez Davida Holmesa

READ  Zachodni sojusznicy nie zgadzają się co do samolotów dla Ukrainy, podczas gdy Rosja twierdzi, że zyskuje

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.