16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Drugi izraelski nalot w ciągu dwóch dni uderza w obóz dla uchodźców w Gazie, zaostrzając rosnący gniew

Drugi izraelski nalot w ciągu dwóch dni uderza w obóz dla uchodźców w Gazie, zaostrzając rosnący gniew


Gaza i Jerozolima
CNN

Według rzecznika izraelskie wojsko całkowicie otoczyło miasto Gaza, a główna agencja ONZ ds. pomocy w odizolowanej enklawie oskarża izraelskie samoloty bojowe o śmiertelne bombardowanie szkół prowadzonych przez ONZ, w których mieszkają cywile.

Prawie tydzień po tym, jak Izrael zaczął po raz pierwszy przenosić czołgi, buldożery, jednostki piechoty i jednostki inżynierii bojowej do Gazy, rzecznik Sił Obronnych Izraela, admirał Daniel Hagari, powiedział w czwartek, że miasto Gaza jest oblężone. Dodał, że Korpus Inżynieryjny armii izraelskiej pracuje nad identyfikacją i neutralizacją infrastruktury podziemnej, materiałów wybuchowych i innych zagrożeń, aby siły mogły swobodnie się przemieszczać.

Tymczasem Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców podkreśliła ofiary wśród ludności cywilnej spowodowane trwającym konfliktem po tym, jak szef agencji Philippe Lazzarini ogłosił, że izraelskie samoloty bojowe zbombardowały kilka prowadzonych przez ONZ szkół, w których mieszkali cywile. Dodał, że w atakach zginęło ponad 20 osób.

„W ciągu ostatnich kilku godzin otrzymałem doniesienia, że ​​trzy nasze szkoły, w których uczy się około 20 000 osób, zostały zbombardowane. Według doniesień w wyniku tego zginęło ponad 20 osób w Jabalii, a także jedna osoba w obozie na plaży. An W oświadczeniu UNRWA podano wówczas, że później zbombardowano czwartą szkołę przekształconą w schronisko. CNN poprosiło IDF o komentarz.

Chaos, który nastąpił po ataku, można zobaczyć na pięciominutowym filmie opublikowanym w Telegramie, na którym widać zakrwawione ciała rozrzucone na ziemi i ludzi krzyczących w stronę sponsorowanej przez UNRWA szkoły podstawowej Jabalia.

Lazzarini powiedział także, że zapasy paliwa agencji – niezbędne do transportu pomocy i świadczenia usług medycznych – zostały „w pełni uzupełnione” po tygodniach izraelskich blokad podstawowych dostaw do Gazy. Niezależni eksperci ONZ ostrzegali już wcześniej, że blokada importu, uniemożliwiająca napływ wystarczających ilości paliwa, wody i żywności, prawdopodobnie naruszy prawo międzynarodowe.

READ  Azerbejdżan aresztuje byłego wyższego urzędnika w Karabachu w związku ze wzrostem exodusu Ormian

Ali Jadallah/Anadolu/Getty Images

Mężczyzna siedzi na gruzach, podczas gdy Palestyńczycy prowadzą akcję poszukiwawczo-ratowniczą po drugim bombardowaniu obozu dla uchodźców Jabalia w mieście Gaza, 1 listopada.

Nieliczni, którzy mogą nadal uciekać z Gazy. Egipski funkcjonariusz graniczny powiedział CNN, że w czwartek 341 obcokrajowców opuściło Strefę Gazy, podążając śladami zarażonych Palestyńczyków i obcokrajowców, którym pozwolono w środę przedostać się do Egiptu – był to pierwszy masowy exodus dozwolony od rozpoczęcia izraelskiej blokady i oblężenia.

Egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu, że Egipt przygotowuje się do ułatwienia ewakuacji prawie 7 000 obcokrajowców ze Strefy Gazy z ponad 60 krajów przez przejście graniczne w Rafah.

Przywódca polityczny Hamasu, Ismail Haniyeh, zaproponował natychmiastowe zawieszenie broni, które obejmowałoby wymianę więźniów i „otwarcie politycznej ścieżki do ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego”.

W środowym oświadczeniu wideo Haniyeh powiedział, że przedstawił „kompleksową wizję” zakończenia wojny z Izraelem, ale stwierdził, że izraelski premier Benjamin Netanjahu „oszukuje” swój naród, przekonując go, że może pokonać Hamas w Gazie.

Według najnowszych danych palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w Ramallah, pochodzących ze źródeł w kontrolowanej przez Hamas enklawie, w tygodniach izraelskich bombardowań Gazy zginęło co najmniej 9 025 osób, a ponad 22 000 zostało rannych.

Liczba ofiar wśród ludności cywilnej w dalszym ciągu rosła, gdy Izrael bombardował duże obszary mieszkalne, szkoły i szpitale w Gazie, co według niego było atakami wojskowymi na cele.

Amnesty International Powiedział wcześniej On ona Udokumentowane „Bezprawne izraelskie ataki”, które „należy zbadać jako zbrodnie wojenne”. Organizacja Human Rights Watch ostrzegła w piątek, że izraelska ofensywa lądowa „wzbudza poważne obawy o bezpieczeństwo wszystkich cywilów biorących udział w walkach”.

Zniszczenia spowodowane strajkami będącymi częścią ataków izraelskich Rozbudowany atak Atak na Gazę wydawał się punktem zwrotnym w wojnie dla wielu krajów, które odpowiedziały środkami dyplomatycznymi, potępiając działania Izraela w Gazie i wynikający z tego kryzys humanitarny.

Jordania w środę była kolejnym krajem, który po Chile i Kolumbii odwołał swojego ambasadora w Izraelu w związku z nalotami na Strefę Gazy. We wtorek Boliwia zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem z powodu „zbrodni przeciw ludzkości popełnionych na narodowi palestyńskim”.

READ  Agent Secret Service wrócił do USA z Izraela po rzekomej „fizycznej konfrontacji”

Strajki trwają pomimo coraz pilniejszych wezwań Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji humanitarnych do zawieszenia broni oraz pomimo rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ popieranej przez ponad 100 krajów wzywającej do „zawieszenia broni”.Trwały rozejm humanitarny.

Izrael ogłosił również, że w ataku zginęło więcej jego żołnierzy, co zwiększyło łączną liczbę do 20 żołnierzy.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Szpitale w Gazie twierdzą, że są przytłoczone napływem zabitych i rannych, a personel pracuje w ciągłej obawie przed atakiem powietrznym.

Według dyrektora szpitala izraelskie myśliwce zbombardowały w czwartek okolice szpitala Al-Quds w Gazie, gdzie według lekarzy przebywa do 14 000 wysiedleńców. Dr Bashar Murad powiedział CNN przez telefon, że strajki, które rozpoczęły się w środę wieczorem, trwały do ​​​​czwartku rano i „zbliżały się do szpitala”.

Według dr Atefa Al-Kahlota, dyrektora indonezyjskiego szpitala w Gazie, w środowym nalocie w Dżabalii zginęło co najmniej 80 osób, a setki zostało rannych. Powiedział CNN, że spod gruzów wydobyto więcej ciał i że większość ofiar to kobiety i dzieci.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​środowy atak był wymierzony w kompleks dowodzenia i kontroli Hamasu i „doprowadził do wyeliminowania” terrorystów Hamasu „w oparciu o dokładne informacje wywiadowcze”. Armia izraelska dodała w oświadczeniu: „Hamas celowo buduje swoją infrastrukturę terrorystyczną pod, wokół i wewnątrz budynków cywilnych, celowo narażając cywilów w Gazie”.

Poprzedni nalot na ten sam obóz również spowodował katastrofalne zniszczenia, a ocaleni i naoczni świadkowie opisali przerażające sceny, a pod gruzami chowano członków rodziny. Jeden z naocznych świadków powiedział: „Miałem wrażenie, że nadszedł koniec świata”.

„Dzieci niosły inne ranne i biegały, a w powietrzu unosił się szary pył. Na gruzach wisiały ciała, wiele z nich było nie do poznania. Niektóre krwawiły, inne były poparzone” – powiedział CNN przez telefon Mohammed Al-Aswad.

READ  Słowacja wyśle ​​ukraińską obronę przeciwlotniczą S-300, jeśli NATO uzupełni swoją broń

Izraelskie wojsko stwierdziło, że w pierwszym ataku zginęło wielu członków Hamasu, w tym Ibrahim Biyari, którego określiła jako jednego z przywódców Hamasu odpowiedzialnych za atak na Gazę z 7 października. IzraelZginęło ponad 1400 osób, a setki wzięto jako zakładników. Jednak Hamas stanowczo zaprzeczył obecności jednego ze swoich przywódców w obozie dla uchodźców.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka oświadczył w mediach społecznościowych, że ataki na Dżabalię, największy obóz dla uchodźców w Gazie, „mogą stanowić zbrodnię wojenną”, biorąc pod uwagę „dużą liczbę ofiar cywilnych i skalę zniszczeń”.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w Ramallah prawie połowa szpitali w Gazie jest nieczynna z powodu bombardowań i niedoborów paliwa, w tym wiodący szpital onkologiczny w Strefie Gazy. Ostrzegł, że szpital Al-Shifa, największy szpital w Gazie, będzie zmuszony zaprzestać działalności w ciągu niecałego dnia.

Tymczasem główny generator indonezyjskiego szpitala Gaza – jednego z niewielu pozostałych szpitali obsługujących północną część nadmorskiej enklawy – przestał działać w środę wieczorem – powiedział w czwartek CNN dr Atef Al-Kahlot, prezes szpitala, co zaostrza sytuację problem. Obawy pacjentów przebywających na intensywnej terapii.

Al-Kahlot powiedział, że szpital jest uważany za kręgosłup świadczenia usług zdrowotnych w północnej Strefie Gazy, a awaria dotknęła systemy wentylacji na salach operacyjnych, które są jedyną stacją tlenową w szpitalu, oraz szpitalne lodówki w kostnicy.

W środę 55 ciężarówek z pomocą humanitarną należących do egipskiego Czerwonego Półksiężyca skierowało się do Gazy przez przejście w Rafah, przewożąc żywność, wodę, lekarstwa i środki medyczne. Dodała, że ​​do Gazy przybyły dotychczas ogółem 272 ciężarówki z pomocą humanitarną, co stanowi kroplę w morzu potrzebnej pomocy, ale nie wpuszczono paliwa.

Hatem Ali / A.B

Palestyńczycy przekraczają egipską stronę przejścia granicznego ze Strefą Gazy w Rafah 1 listopada 2023 r.

Ta historia ewoluuje i jest aktualizowana.