7 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Największy protest w Hiszpanii przeciwko katalońskiej ustawie o amnestii gromadzi 170 000 osób

Największy protest w Hiszpanii przeciwko katalońskiej ustawie o amnestii gromadzi 170 000 osób

MADRYT (Reuters) – W sobotę około 170 000 ludzi przemaszerowało ulicami Madrytu w ramach największego w historii protestu przeciwko uchwalonej przez hiszpańskich socjalistów ustawie o amnestii w związku z dążeniem Katalonii do utworzenia rządu w 2017 r. przez separatystów.

Demonstracja, ostatnia z serii protestów w miastach w całym kraju przeciwko amnestii, odbyła się dwa dni po zdobyciu przez hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza czteroletniej kadencji przy wsparciu katalońskich i baskijskich partii nacjonalistycznych w zamian za zgodę prawo.

Demonstranci, z których wielu machało hiszpańskimi flagami i trzymało transparenty z napisami „Sanchez jest zdrajcą” i „Nie sprzedawaj Hiszpanii”, demonstrowali przeciwko prawu, które według czterech stowarzyszeń sędziowskich, opozycyjnych partii politycznych i liderów biznesu zagrażało rządom Hiszpanii. prawa i podziału władzy. .

Władze oszacowały liczbę demonstrantów na 170 tys.

W marszu zorganizowanym przez grupy obywatelskie wzięli udział Alberto Nunez Viejo, lider opozycyjnej konserwatywnej Partii Ludowej i Santiago Abascal, lider skrajnie prawicowej partii Vox.

Po demonstracji setki ludzi protestowało na autostradzie w pobliżu Pałacu Moncloa, rezydencji premiera w Madrycie. Podczas protestu autostrada A6 była zamknięta przez około godzinę, ale później została ponownie otwarta, gdy policja oczyściła teren.

Mały protest odbył się przed ambasadą Hiszpanii w Londynie.

Amnestia obejmie około 400 osób zaangażowanych w walkę o niepodległość, która osiągnęła swój szczyt w 2017 r., w tym separatystów, ale także policję biorącą udział w starciach z aktywistami.

Sądy uznały referendum w sprawie niepodległości za nielegalne i doprowadziły do ​​najgorszego kryzysu politycznego, jakiego Hiszpania była świadkiem od dziesięcioleci.

READ  Większość Amerykanów nie jest pewna, jak chiński Xi poradzi sobie ze sprawami światowymi

Według hiszpańskiej rady badawczej CSIC amnestia będzie największą w Hiszpanii od czasu ogólnej amnestii z 1977 r. za przestępstwa popełnione podczas dyktatury Francisco Franco i pierwszą ustawą o amnestii zatwierdzoną w Unii Europejskiej od 1991 r.

Sanchez, który w czwartek wygrał w parlamencie głosowanie za utworzeniem nowego rządu 179 głosami za i 171 przeciw, bronił ustawy, twierdząc, że amnestia pomoże rozładować napięcia w Katalonii.

Od ogłoszenia porozumienia przez 15 kolejnych nocy protestujący, w tym grupy neonazistowskie, organizowali hałaśliwe demonstracje przed siedzibą socjalistów w Madrycie. Doszło do starć z policją, w wyniku których funkcjonariusze i demonstranci zostali ranni, ale protesty miały na ogół pokojowy charakter.

W sondażu przeprowadzonym przez Metroscopia w połowie września około 70% respondentów – z czego 59% to zwolennicy socjalizmu – stwierdziło, że jest przeciwnych idei amnestii.

– relacjonuje Graham Kelly. (Dodatkowe raporty: Susana Vera, Raul Cadenas i Silvio Castellanos) Redakcja: Clelia Oziel i Mike Harrison

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę