13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Największa w Polsce coroczna zbiórka charytatywna po raz kolejny ustanowiła rekord

Największa w Polsce coroczna zbiórka charytatywna po raz kolejny ustanowiła rekord

Finał największej corocznej zbiórki charytatywnej w Polsce po raz kolejny pobił swój rekord – do końca niedzieli przekazano 175 mln zł (40 mln euro).

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP), zorganizowana po raz pierwszy w 1993 roku, gromadzi około 120 000 wolontariuszy w Polsce i za granicą zbierających datki. Wiele z nich organizuje także akcje zbierania datków, podczas których gwiazdy przekazują przedmioty na aukcję.

Tegoroczna oferta obejmuje pakiet Filiżanki do espresso z Pałacu Prezydenckiego (przy aktualnej ofercie maksymalnej 22.300 zł), a Koszulka noszona przez Roberta Lewandowskiego A jego koledzy z Barcelony podpisali kontrakt (51 100 zł), a A Weekend golfowy Z biznesmenem Rafałem Brzoską i jego żoną prezenterką telewizyjną Omeną Mensah (230 200 zł)

Tuż przed północą WOŚP ogłosił, że zebrał dotychczas łącznie 175 426 813 zł, przewyższając ubiegłoroczne 154 mln zł. Ostateczna kwota, która zostanie ogłoszona wiosną, będzie jeszcze wyższa po zakończeniu wszystkich zbiórek i aukcji. W ubiegłym roku ostateczna suma wyniosła około 243 mln zł.

Pieniądze zebrane przez WOŚP przeznaczone są przede wszystkim na zakup sprzętu dla polskiej służby zdrowia. W tym roku nacisk położony jest na walkę z chorobami płuc. Od momentu powstania 30 lat temu WOŚP zebrał łącznie 2 miliardy złotych, za które zakupiono ponad 70 000 sztuk sprzętu dla szpitali.

WOŚP nie cieszył się jednak popularnością wśród części polskich konserwatystów, którzy nie lubili świeckich, liberalnych wartości jego założyciela, Jerzego Owczyka, i zarzucali jemu i jego rodzinie czerpanie korzyści finansowych z wydarzenia.

READ  W kwietniu wzrost polskiej produkcji spowalnia

W 2021 roku WOŚP wywołał kontrowersje, przyłączając się do ruchu Strajku Kobiet, co doprowadziło do protestów przeciwko wprowadzonemu w tym roku całkowitemu zakazowi aborcji. W zeszłym roku została oskarżona o wspieranie kampanii wyborczej przeciwko rządzącej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy przez PiS (2015–2023) WOŚP często spotykał się z wrogim przyjęciem ze strony instytucji państwowych. W 2017 roku nadawca publiczny TVP podjął decyzję o zaprzestaniu emisji finału zbiórki, przechodząc na stację prywatną TVN.

Jednak po tym, jak w zeszłym miesiącu PiS zastąpiła nowa, liberalna koalicja pod przewodnictwem Donalda Tuska, WOŚP uzyskał większe wsparcie ze strony rządu.

W symbolicznym momencie dawny meteorolog lokalnego oddziału TVP, zwolniony w 2021 roku po wyemitowaniu słynnego logo WOŚP z czerwonym sercem, wrócił wczoraj do stacji, aby na żywo relacjonować zbiórki pieniędzy w swoim mieście pod nowym zarządem.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Źródło zdjęcia głównego: Adam Stepian / Agencja Viborza.pl