30 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Na kilka tygodni przed wyborami antyimigracyjny rząd Polski został dotknięty skandalem związanym z brakiem środków pieniężnych

Na kilka tygodni przed wyborami antyimigracyjny rząd Polski został dotknięty skandalem związanym z brakiem środków pieniężnych

WARSZAWA, Polska (AP) —

Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział w czwartek, że czeka na wyniki śledztwa w sprawie zarzutów, że polskie ambasady sprzedawały migrantom wizy na pracę tymczasową za tysiące dolarów.

Z doniesień mediów wynika, że ​​od 2021 r. polskie jednostki konsularne wydały migrantom z Azji i Afryki w zamian za łapówki około 250 tys. wiz.

Zapytany o doniesienia Duda odpowiedział: „Nie mogę ujawnić szczegółów związanych z moją wiedzą o podejrzeniach stosowania takich praktyk”.

Oznajmił, że czeka na wynik śledztwa i dodał: „O ile mi wiadomo, część informacji przekazywanych w mediach jest nieprawdziwa”.

W zeszłym miesiącu niespodziewanie został zwolniony z pracy Piotr Wawryk, wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za sprawy dyplomatyczne. Pierwsze doniesienia o korupcji pojawił się w mediach.

Prokuratorzy i państwowy urząd antykorupcyjny poinformowali w czwartek, że siedem osób – w tym żaden urzędnik państwowy – zostało zatrzymanych w związku z podejrzeniem korupcji w procesie wydawania kilkuset wiz na pracę tymczasową. Proces rozpoczął się w lipcu 2022 r. i jest w toku – dodał.

Główny lider polskiej opozycji Donald Tusk nazwał to „największym skandalem w Polsce XXI wieku”.

Zapytał czołowych polskich polityków, jak długo wiedzą o tych praktykach, kto w rządzie na tym zyskał i gdzie obecnie przebywa Wawrczyk.

Tusk, były premier i prezydent UE, odpowiadał na pytania Dudy i głównego polityka Jarosława Kaczyńskiego, szefa rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Zażądał także odpowiedzi od premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych.

Jak podaje serwis informacyjny Onet.pl, Wawrczyk osobiście nalegał, aby wizy na pracę tymczasową były wydawane osobom z Indii udającym grupę działającą w indyjskim przemyśle filmowym, popularnie zwanym Bollywood.

Zarzuty mogą mocno uderzyć w konserwatywną partię rządzącą przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym miesiącu. Prawo i Sprawiedliwość umieściło sprzeciw wobec migracji w centrum swojej polityki, starając się w głosowaniu 15 października o bezprecedensową trzecią kadencję.

READ  Polski premier mówi, że Unia Europejska i Rosja zgodziły się co do potrzeby projektu kaliningradzkiego

Sondaże sugerują, że partia zdobędzie więcej głosów, ale nie na tyle, aby rządzić samodzielnie lub z obecnymi sojusznikami.

Powtarza się populistyczny rząd Polski Nie zgodził się Imigranci w ramach unijnego programu podziału obciążeń. W ubiegłym roku wydała na ten cel około 1,6 miliarda złotych (380 000 dolarów). masywna ściana Na granicy Białorusi ma zapobiec napływowi migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Ze sprawozdań wynika, że ​​choć napływ ten zmalał, nie ustał całkowicie.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Polska otworzyła swoje granice dla milionów uchodźców, oferując im schronienie i pracę. W sąsiedniej Polsce zarejestrowanych jest około 1,3 miliona Ukraińców, głównie kobiet i dzieci.

___

Śledź relację AP na temat globalnej migracji https://apnews.com/hub/migration