18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Na granicy polsko-ukraińskiej panuje pokój mimo rosnących obaw

Medica, Polska (AB) – Rosną napięcia we wschodniej Ukrainie Zachodni przywódcy wydają surowe ostrzeżenia, że ​​nieunikniona jest szersza wojna, ponieważ pokój trwa na zachodniej granicy Ukrainy z Unią Europejską.

Ośrodek sportowy przyciągany przez kółka olimpijskie w niewielkiej polskiej społeczności jest gotowy na zatrzymanie ukraińskich uchodźców bezpośrednio na granicy. Obecnie ośrodek w Medica jest pusty. Na pobliskim przejściu granicznym nie było śladu ucieczki Ukraińców.

Wielu Ukraińców postępuje odwrotnie: po pracy lub zakupach w Polsce przekraczają granicę na Ukrainę, a niektórzy obiecują bronić swojego kraju w przypadku rosyjskiej inwazji..

„Wszyscy wpadli w panikę i uciekli do Europy. Rosja spodziewała się, że kasza gryczana i makaron kupią żywność, ale wszyscy kupiliśmy karabiny maszynowe, broń i amunicję” – powiedział 29-letni Wołodymyr Holik. „Nikt nie powinien się bać. Nikt nie wyjdzie z domu, nikt nie będzie uciekał”.

Halik i jego przyjaciel Wołodymyr Jermakow wzięli odpowiedzialność za wojnę z prorosyjskimi separatystami, która rozpoczęła się na wschodniej Ukrainie w 2014 roku. 34-letni Jermakow powiedział, że jest gotowy do przezbrojenia się w przypadku inwazji rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

„Putin jest agresorem i nie pozwala nikomu prowadzić normalnego życia” – powiedział. „Chcą przejąć nasze terytorium. Taka jest prawda”.

Rosja zaprzeczyła planom inwazji na Ukrainę, ale zachodni urzędnicy twierdzą, że atak może nastąpić w dowolnym momencie, ze 150 000 żołnierzy i sprzętu otoczonymi ze wszystkich trzech stron.

Naród polski, który był pod kontrolą Moskwy podczas zimnej wojny, z niepokojem śledzi wiadomość o rozbudowie militarnej Rosji. Polski rząd był w zeszłym roku uwikłany w spór migracyjny z innym wschodnim sąsiadem, sojusznikiem Rosji – Białorusią.

Polska i Unia Europejska oskarżyły Białoruś o pomoc ludziom z Bliskiego Wschodu w przekraczaniu granicy do Polski. Polski rząd wezwał do relokacji w ramach hybrydowego wysiłku wojennego, którego celem jest destabilizacja Europy Środkowej i Unii Europejskiej.

READ  Ponad 1,3 mln osób zostało przesiedlonych z Ukrainy do Polski

Mariusz Gumieńni, przewodniczący rady miejskiej w Medica, powiedział, że tysiące dodatkowych żołnierzy amerykańskich Przybywający w okolice pomagają zachować poczucie bezpieczeństwa.

„Uspokaja nastrój” – powiedział.

Stany Zjednoczone wysłały w ostatnich tygodniach do Polski blisko 5 tys. żołnierzy. Stanowią dodatek do 4000 rotujących żołnierzy, których Stany Zjednoczone zaczęły wysyłać w 2014 roku po rosyjskich operacjach przeciwko Ukrainie. Zadaniem amerykańskich żołnierzy jest uspokojenie sojusznika NATO – Polski i pomoc w wydaleniu obywateli amerykańskich lub Ukraińców.

Według Chomeiniego, jeśli napięcia z Rosją przerodzą się w konflikt, mieszkańcy są gotowi pomóc Ukraińcom. Ale mówi, że ludzie obawiają się, że duża liczba wizyt może zatopić miasto lub spowodować przedłużającą się wojnę na Ukrainie, powodując powszechną niestabilność.

„Wtedy to po prostu dotarło do nas. Nie widzę, żeby obywatele próbowali się w jakikolwiek sposób chronić. Ale jedno wciąż pozostaje w mojej pamięci: co się stanie, jeśli nadejdzie fala uchodźców z Ukrainy? Tego (ludzie) najbardziej się boją ”- powiedział Gumienni The Associated Press w sobotę.

Polska jest jednym z najbardziej wysuniętych na wschód krajów NATO i Unii Europejskiej. W związku z dążeniem Putina do umocnienia rosyjskiej władzy w regionie, który jego zdaniem powinien powrócić w sferę wpływów Moskwy, wielu Polaków uważa, że ​​członkostwo w tych organizacjach stanowi dobrą ochronę przed Rosją.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w tym tygodniu, że „niepodległa i suwerenna Ukraina” jest sprawą interesu narodowego Polski. Polska przygotowuje plan pomocy uciekającym Ukraińcom i wysyłaniu broni obronnej sąsiadom.

Moraviki powiedział w sobotę, że Polska planuje wysłać więcej broni na Ukrainę na międzynarodowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium w Niemczech. Powiedział, że narody zachodnie od dawna ignorowały rosyjskie starania o odzyskanie dominacji w regionie, ale w końcu zdały sobie sprawę z niebezpieczeństwa w całej Europie.

Holik, jeden z Ukraińców, obiecał bronić ojczyzny i miał własne ostrzeżenie dla Europy.

READ  Osborne Clark zatrudnia 30 prawników z polskich firm do warszawskiej publikacji

„Pamiętaj, kiedy zginie ostatni ukraiński żołnierz, to twoja kolej” – powiedział. „Dlatego musimy się zjednoczyć, bo mamy wspólny cel. Można nawet powiedzieć, że jest wspólnym wrogiem. Zawsze będzie chciał więcej. Jest krwiożerczy.

___

Śledź relacje AP dotyczące napięć między Rosją a Ukrainą na https://apnews.com/hub/russia-ukraine