30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Misja zakończona, Indie wprowadzają moduł księżycowy w tryb „uśpienia”.

Misja zakończona, Indie wprowadzają moduł księżycowy w tryb „uśpienia”.

Widok Księżyca widziany przez lądownik Chandrayaan-3 podczas wejścia na orbitę Księżyca 5 sierpnia 2023 r. na zrzucie ekranu z filmu opublikowanego 6 sierpnia 2023 r. ISRO/Handout za pośrednictwem REUTERS /File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

NOWE DELHI, 3 września (Reuters) – Indie zaparkowały swoją sondę księżycową, pierwszy pojazd, który dotarł do południowego bieguna Księżyca, po zakończeniu dwutygodniowej misji polegającej na przeprowadzeniu eksperymentów, podała agencja kosmiczna.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) podała w poście na stronie internetowej Zatrudnienie.

„Mam nadzieję na pomyślne przebudzenie przed kolejnym zestawem misji!” – stwierdziło ISRO. „W przeciwnym razie pozostanie tam na zawsze jako ambasador Indii na Księżycu”.

Lądując na Księżycu, Indie dołączyły do ​​Stanów Zjednoczonych, Chin i byłego Związku Radzieckiego. Wyprzedził ich w dotarciu na nierówną Antarktydę, wkrótce po tym, jak rosyjska Luna 25 rozbiła się podczas podobnej próby.

Miękkie lądowanie Chandrayaana-3 po nieudanej próbie w 2019 r. wywołało powszechną radość w najbardziej zaludnionym kraju świata. Lądowanie zostało okrzyknięte przez media największym osiągnięciem naukowym Indii.

ISRO twierdzi, że Peregian przeleciał ponad 100 metrów (330 stóp), potwierdzając obecność siarki, żelaza, tlenu i innych pierwiastków na Księżycu.

Indie mają teraz nadzieję na sukces wystrzelonej w sobotę sondy mającej na celu badanie Słońca i monitorowanie wiatrów słonecznych, które mogą powodować zakłócenia na Ziemi i są zwykle postrzegane jako zorze polarne.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych oświadczyła w niedzielę, że „satelita jest w dobrym stanie” i znajduje się na orbicie okołoziemskiej, przygotowując się do podróży liczącej 1,5 miliona km.

Raporty Arpana Chaturvediego; Pod redakcją Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę