5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja zawiesza działalność w terminalu eksportu paliw po ataku ukraińskiego drona

Rosja zawiesza działalność w terminalu eksportu paliw po ataku ukraińskiego drona

Napisane przez Andrew Osborne'a i Maxima Rodionowa

(Reuters) – Rosyjski koncern energetyczny Novatek powiedział w niedzielę, że musiał zawiesić część operacji w ogromnym terminalu eksportu paliw na Morzu Bałtyckim z powodu pożaru wywołanego – według ukraińskich mediów – atakiem dronów.

Gigantyczny kompleks Ust-Ługa, położony nad Zatoką Fińską, około 170 kilometrów na zachód od Sankt Petersburga, służy do transportu produktów naftowych i gazowych na rynki światowe. Firma przetwarza stabilizowany kondensat gazowy – rodzaj lekkiego oleju – na lekką i ciężką benzynę ciężką, naftę i olej napędowy do transportu morskiego.

Nie było jasne, jak długo będą trwały zakłócenia, ile tankowców będzie zmuszonych zatrzymać się przed portem i jaki będzie szkodliwy wpływ na międzynarodowe rynki energii.

Agencja informacyjna Interfax-Ukraine, powołując się na anonimowe źródła, podała, że ​​pożar był wynikiem specjalnej operacji przeprowadzonej przez ukraińskie służby bezpieczeństwa.

Agencja, powołując się na jedno ze źródeł, podaje: „Terminal naftowy Ust-Ługa w obwodzie leningradzkim jest ważnym obiektem dla wroga. Tam rafinuje się paliwo, które dostarczane jest także m.in. siłom rosyjskim”.

„Udany atak na taką stację nie tylko powoduje szkody gospodarcze dla wroga, pozbawia okupantów możliwości zarabiania pieniędzy na prowadzenie wojny na Ukrainie, ale także znacznie komplikuje logistykę paliwową dla armii rosyjskiej”.

Reuters nie był w stanie potwierdzić, czy przyczyną pożaru był atak ukraińskiego drona.

Jeśli do tego dojdzie, taki atak pokazałby, że Kijów potrafi uderzyć głębiej niż zwykle w Rosję, przy użyciu rzekomo wyprodukowanych w kraju dronów, w czasie gdy Kijów znajduje się w defensywie na polu bitwy i stara się zapewnić jak najwięcej zachodnich funduszy. Chce.

Taki atak, najnowszy z serii pozornych ataków wymierzonych w rosyjskie obiekty energetyczne, wywołałby również kłopotliwe pytania o jakość rosyjskich systemów obrony powietrznej wokół kluczowych obiektów infrastrukturalnych.

READ  Projekt raportu przedstawia surowy, ale surowy obraz zagrożeń klimatycznych w Stanach Zjednoczonych

Incydent ten, wraz z tym, co według Rosji był ostrzałem ukraińskiej artylerii wobec ludności cywilnej w kontrolowanym przez Rosję mieście we wschodniej Ukrainie, w wyniku którego zginęło co najmniej 25 osób, może doprowadzić do szerszego rosyjskiego odwetu w wojnie, która nie wykazuje oznak zakończenia.

Gubernator obwodu leningradzkiego Aleksander Drozdenko powiedział za pośrednictwem komunikatora Telegram, że na stacji Ust-Ługa nie było ofiar, a wszyscy pracownicy zostali bezpiecznie ewakuowani.

Rosyjskie agencje informacyjne podały, że zbiorniki magazynowe i przepompownia zostały uszkodzone, ale pożar udało się opanować.

Novatek, największy rosyjski producent skroplonego gazu ziemnego, oświadczył w oświadczeniu, że zawiesił część działalności po pożarze, który jego zdaniem był wynikiem „wpływu zewnętrznego”.

„Proces technologiczny w Novateku-Ust-Łudze został zatrzymany, a w celu usunięcia skutków utworzono centralę operacyjną. Ocena szkód zostanie przeprowadzona później” – podała spółka.

Rosyjski portal informacyjny Shot podał, że lokalni mieszkańcy słyszeli w pobliżu drona, po którym nastąpiło kilka eksplozji.

Rosja i Ukraina wycelowały w swoją infrastrukturę energetyczną, przeprowadzając strajki mające na celu zakłócenie linii dostaw i logistyki, ponieważ każda ze stron stara się zdemoralizować drugą stronę.

W piątek atak dronów na skład ropy w zachodnim obwodzie briańskim, na granicy z Ukrainą, był atakiem, za który Moskwa obwiniła Kijów. Nastąpiło to dzień po ataku na rosyjski terminal naftowy na Morzu Bałtyckim, który według rosyjskich urzędników był nieudany.

Baza, rosyjski serwis informacyjny znany ze swoich kontaktów ze służbami bezpieczeństwa, zamieścił w niedzielę w aplikacji Telegram materiał filmowy przedstawiający duże płomienie unoszące się w niebo nad czymś, co wygląda na kompleks przemysłowy.

Stacja Fontanka z Sankt Petersburga podała, że ​​w pobliżu terminalu Ust-Ługa zakotwiczone zostały trzy międzynarodowe tankowce, chociaż nie ma doniesień o ich uszkodzeniach w wyniku pożaru.

Drozdenko powiedział, że wprowadzono „system wysokiego poziomu alarmowania” i że urzędnicy zebrali się na nadzwyczajnym posiedzeniu.

READ  Rzadkie „Ostrzeżenie specjalne” wydane jako gwałtowny tajfun powoduje lądowanie w Japonii | Japonia

Według najnowszych dostępnych danych Novatek w pierwszym półroczu 2023 roku przerobił w kompleksie 3,4 mln ton stabilizowanego kondensatu gazowego, co oznacza wzrost o 0,6% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

(Raporty: Maxim Rodionov i Andrew Osborne; Dodatkowe raporty: Vladimir Soldatkin, Pavel Polityuk i Lydia Kelly; Tekst: Andrew Osborne; Redakcja: William Mallard, Hugh Lawson i Susan Fenton)