16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Macron ignoruje Schulze w Paryżu - Politico

Macron ignoruje Schulze w Paryżu – Politico

BERLIN/PARYŻ – Stosunki między Emmanuelem Macronem i Olafem Schulzem, dwoma przywódcami dwóch potęg gospodarczych Unii Europejskiej, są teraz tak zimne, że nawet nie odważą się zobaczyć ich razem przed prasą.

Francuski prezydent i niemiecka kanclerz odbyli w środę wspólne spotkanie w Paryżu, ale nie było wspólnej konferencji prasowej przed kamerami, zwykle najsuchszych rutynowych dyplomatycznych uprzejmości po spotkaniach dwustronnych. Berlin wcześniej zapowiadał, że takie wystąpienie prasowe się odbędzie. Potem Pałac Elizejski anulował to.

Po zakończeniu roboczego lunchu urzędnicy obu stron – którzy nie chcieli być zidentyfikowani – przekonywali, że spotkanie zakończyło się sukcesem.

„To było bardzo konstruktywne i bardzo strategiczne” – powiedział jeden z doradców Macrona. „Wszyscy trzymaliśmy nos na nosie w kwestii energii, a dziś byliśmy w stanie podnieść poziom rozmowy i przedyskutować, co chcemy zrobić za pięć lub dziesięć lat”. Według niemieckiego urzędnika spotkanie było „całkowicie udane”.

Ale odwołana konferencja prasowa opowiadała swoją własną historię jako pogardę dla Schultza. Podróżował z całą grupą dziennikarzy do Paryża, a stamtąd przeniósł się do Aten z wizytą w innym kraju. Odmowa zorganizowania konferencji prasowej dla przywódcy z wizytą jest powszechnie stosowaną taktyką polityczną, mającą na celu wyciągnięcie nagany, tak jak zrobił to niedawno Schultz, gdy był premierem Węgier. Victor Urban odwiedził Berlin.

„Zakłada się, że między nowymi zespołami rządowymi Schulza i Macrona zabrakło komunikacji i wymiany” – powiedziała Sandra Wieser z liberalnej niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej, która zasiada w radzie dyrektorów Francusko-Niemieckiego Zgromadzenia Parlamentarnego. . „Dlatego jesteśmy z pewnością na początku nowych relacji politycznych między ludźmi, dla których najpierw trzeba zbudować zaufanie”.

Spór o program medialny to tylko ostatni epizod pogłębiającej się przepaści między dwoma największymi potęgami w Unii Europejskiej.

W ostatnich tygodniach Schulze i Macron pokłócili się o to, jak poradzić sobie z kryzysem energetycznym i jak go przezwyciężyć Bezbronność Europy Najlepsze podejście do radzenia sobie z Chinami.

READ  Prezydent Nigerii zawiesza Ministra Spraw Humanitarnych w pracy w związku ze skandalem korupcyjnym Wiadomości o korupcji

W zeszłym tygodniu te napięcia ujawniły się, kiedy we francuskim mieście Fontainebleau zaplanowano francusko-niemieckie posiedzenie gabinetu. przełożone na styczeń W obliczu poważnych sporów dotyczących tekstu wspólnej deklaracji, a także sprzecznych planów urlopowych niektórych niemieckich ministrów. Spór między dwoma rządami Było to również szeroko widoczne Na szczycie Unii Europejskiej, który odbył się w zeszłym tygodniu w Brukseli.

Wojna na Ukrainie oraz kryzys inflacyjny i energetyczny nadwerężyły europejskie sojusze właśnie wtedy, gdy najbardziej ich potrzebowały. To, co zawsze było żywotnym sojuszem między Paryżem a Berlinem, wydawało się w najlepszym razie paradoksalne.

Francuscy urzędnicy skarżą się, że Berlin nie traktuje ich odpowiednio jako bliskiego partnera. Na przykład Francuzi twierdzą, że nie byli wcześniej informowani o sprawach wewnętrznych Niemiec Pakiet ulg w cenach energii o wartości 200 mld euro — i upewnij się, że ich koledzy w Berlinie są świadomi ich frustracji.

Chantal Kopf, prawodawca z Partii Zielonych, jednej z trzech partii w koalicji rządzącej w Niemczech i członek zarządu francusko-niemieckiego Zgromadzenia Parlamentarnego, powiedziała.

„Do tej pory ta współpraca zawsze działała dobrze w czasach kryzysu – pomyśl na przykład o funduszu naprawczym podczas kryzysu koronawirusowego – a teraz Francuzi słusznie chcą również odpowiedzi na obecny kryzys energetyczny, czyli jak radzić sobie z Chinami, – powiedział Kopf.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Paryż poczuł pogardę dla Berlina, kiedy Kanclerz Niemiec Olaf Schulz nie znalazł czasu na rozmowę z premier Francji Elisabeth Born | Jens Schluetter/AFP przez Getty Images

Do podobnego wniosku Wieser doszedł z Wolnej Partii Demokratycznej, innego koalicjanta w berlińskim rządzie. „Paryż jest zaniepokojony samą decyzją Niemiec w sprawie hamulców cen gazu i brakiem poparcia dla wspólnych europejskich projektów technologii obronnych” – powiedziała. Jednocześnie rząd francuski zarzucał, że do niedawna spowalnia budowę nowego gazociągu łączącego Półwysep Iberyjski z północną Europą.

Bezprecedensowe napięcia

Ostatnio rząd francuski był zirytowany wiadomością, że Schultz to planuje Odwiedź Pekin w przyszłym tygodniu Spotkanie z Xi Jinpingiem podczas pierwszej wizyty zagranicznego przywódcy od czasu chińskiego prezydenta zapewniło niezrównaną trzecią kadencję. Niemcy i Chiny również planują własne show, jeśli chodzi o planowane na styczeń konsultacje rządowe.

READ  Istniejące zobowiązania dotyczące emisji doprowadzą do katastrofalnego załamania klimatu, mówi ONZ | emisja gazów cieplarnianych

W Elysee myśli się, że byłoby lepiej, gdyby Macron i Schulze odwiedzili Chiny razem – najlepiej wkrótce po kongresie Chińskiej Partii Komunistycznej, na którym Xi otrzymał kolejny mandat. Według francuskiego urzędnika wizyta wkrótce po konferencji „uprawniłaby” Xi trzecią kadencję i byłaby „bardzo kosztowna politycznie”.

Nieskoordynowane podejście Niemiec i Francji do Chin kontrastuje z niedawną wizytą Xi w Europie w 2019 roku, kiedy został powitany przez Macrona, który zaprosił również byłą kanclerz Angelę Merkel i byłego szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera do Paryża, aby pokazać jedność europejską.

Macron powstrzymał się od bezpośredniej krytyki Kontrowersyjna umowa portu w Hamburgu Z chińską firmą Cosco, którą Schulze płaci przed wyjazdem do Pekinu. Ale francuski prezydent w zeszłym tygodniu zakwestionował sensowność zezwalania Chinom na inwestowanie w „podstawową infrastrukturę” i ostrzegł, że Europa była w przeszłości „naiwna” w stosunku do chińskich zakupów, „ponieważ uważaliśmy, że Europa jest otwartym supermarketem”.

Jean-Louis Terriot, wiceprzewodniczący komisji obrony francuskiego Zgromadzenia Narodowego, powiedział, że Niemcy coraz bardziej koncentrują się na obronności w Europie Wschodniej kosztem wspólnych niemiecko-francuskich projektów. Na przykład Berlin podpisał umowę z 13 członkami NATO, wieloma w Europie Północnej i Wschodniej, w sprawie wspólnego nabycia tarczy przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – Ta zdenerwowana Francja.

„Sytuacja jest bezprecedensowa” – powiedział Terriott. Napięcia teraz gwałtownie się pogarszają. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Niemcy podjęły decyzję o zakończeniu pracy w [Franco-German] Helikopter Tygrys zrzuca wspólne patrole marynarki wojennej… a tarcza obrony przeciwlotniczej zostaje podpisana śmiertelnym ciosem [to the defense relationship],” Powiedział.

Ogromne niemieckie inwestycje poprzez fundusz modernizacji wojska o wartości 100 miliardów euro, a także zobowiązanie Schulza do osiągnięcia przez NATO celu 2% PKB na wydatki obronne, prawdopodobnie podniosą roczny budżet obronny do znacznie ponad 80 miliardów euro, co oznacza, że będzie na dobrej drodze. Francuski budżet obronny w wysokości 44 mld euro.

READ  Rosja uderza na Ukrainę przed spotkaniem Zełenskiego-Bidena: aktualizacje na żywo

satysfakcjonująca uwaga

Zawieszenie wspólnego spotkania ministrów francusko-niemieckich w zeszłym tygodniu nie było pierwszym starciem między Berlinem a Paryżem, jeśli chodzi o spotkania na wysokim szczeblu.

Jeszcze w sierpniu pytanie brzmiało, czy Schulz i Macron spotkają się 9 września w Ludwigsburgu, aby świętować swoje 60. urodziny. słynne przemówienie byłego prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a w eleganckim mieście w południowo-zachodnich Niemczech. Ale pomimo wysoce symbolicznego charakteru tej ceremonii, spotkanie przywódców nigdy się nie odbyło – urzędnicy podali sprzeczne wyjaśnienia przyczyn, od konfliktów nominacyjnych po rzekome nieporozumienia dotyczące tego, kto powinien ponosić koszty.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powstrzymał się od bezpośredniej krytyki kontrowersyjnej umowy portu w Hamburgu z chińskim Cosco | Zdjęcie basenu autorstwa Aureliena Morissarda/AFP za pośrednictwem Getty Images

Pod koniec ubiegłego miesiąca Paryż został zbagatelizowany przez Berlin, kiedy Schulze nie znalazł czasu na rozmowę z premier Francji Elisabeth Born: spotkanie dwóch przywódców w Berlinie zostało odwołane, ponieważ test kanclerza był pozytywny na koronawirusa. Ale kilku francuskich urzędników powiedziało Politico, że zorganizowana później wideokonferencja została odwołana, twierdząc, że Niemcy poinformowali biuro Bourne’a, że ​​Schultz czuje się chory.

Paryż był jeszcze bardziej zaskoczony i zaniepokojony, gdy Schulz pojawił się tego samego dnia za pośrednictwem wideokonferencji na konferencji prasowej, na której nie wyglądał na bardzo chorego, ale z przekonaniem ogłosił pakiet pomocy energetycznej o wartości 200 miliardów euro. Francuzi twierdzą, że nie zostali o tym wcześniej poinformowani. Rzecznik Niemiec odmówił komentarza.

Yannick Puri, centroprawicowy deputowany opozycji w Niemczech, który koncentruje się na stosunkach francusko-niemieckich, powiedział, że Schulz powinien zacząć odbudowywać relacje z Macronem. „Ważne jest, aby Francja otrzymała wyraźny sygnał, że Niemcy są bardzo zainteresowane bliską i niezawodną wymianą” powiedział Berry. „Zaufanie jest zrujnowane”.