25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Istniejące zobowiązania dotyczące emisji doprowadzą do katastrofalnego załamania klimatu, mówi ONZ | emisja gazów cieplarnianych

Zobowiązania do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych podniosą temperaturę na świecie o 2,5 stopnia Celsjusza, czyli do poziomu, który skazałby świat na katastrofalne załamanie klimatu. Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Jednak tylko kilka krajów znacząco wzmocniło swoje zobowiązania w ciągu ostatniego roku Obiecałem to zrobić na szczycie klimatycznym ONZ Cop26 W Glasgow w listopadzie ubiegłego roku. Potrzebne jest głębsze cięcie, aby zmniejszyć przegrzanie 1,5°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowejco pozwoliłoby uniknąć najgorszych spustoszeń w trudnych warunkach pogodowych.

Simon Steele, Sekretarz Wykonawczy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, powiedział: „To nie idzie wystarczająco daleko, wystarczająco szybko. To nie jest bliski zakres cięć wymaganych, aby skierować nas na ścieżkę do 1,5°C. Rządy krajowe musi wyznaczyć nowe cele już teraz, wdrożenie w ciągu najbliższych ośmiu lat.

Plany redukcji emisji przedstawione przez stany w Glasgow były niewystarczające do osiągnięcia celu 1,5°C, więc zgodzili się na mechanizm „zapadkowy”, aby zaostrzać swoje cele rok po roku. Jednak niewiele rządów zaktualizowało swoje plany emisji zgodnie z 1,5°C.

Organizacja Narodów Zjednoczonych obliczyła w środę, że plany przedstawione przez rządy przewidują wzrost temperatury między 2,1°C a 2,9°C, przy czym najlepsze szacunki wyniosą około 2,5°C. Steele powiedział, że oznacza to „marginalną” poprawę pod względem wzrostu temperatury o 2,7 C, który byłby zgodny z zobowiązaniami podjętymi w Glasgow.

Powiedział, że potrzebne są dalsze działania zarówno ze strony sektora prywatnego, jak i rządów. „Tu nie chodzi tylko o słowa na papierze”, powiedział, „tu chodzi o załatwienie spraw”. Musimy zobaczyć więcej podmiotów z sektora prywatnego i niepaństwowych [such as local governments]. „

Australia znacznie poprawiła swój plan krajowy, ale tylko 24 kraje przedstawiły nowe plany krajowe, znane jako Składki ustalane na poziomie krajowym (NDCs .)), od czasu Cop26. Wiele z tych krajów – w tym Wielka Brytania i Egipt, Gospodarz szczytu Cop27 Już za nieco ponad tydzień – dostarczył nowe NDC, które nie były dużo silniejsze niż ich poprzednie plany.

READ  Norwegia aresztuje aktywistów blokujących rosyjski tankowiec

Raport podsumowujący NDC wykazał, że obecne NDC doprowadzą do wzrostu emisji o około 10,6% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2010 r. Jest to poprawa w porównaniu z zeszłoroczną oceną, z której wynika, że ​​kraje są na ścieżce do zwiększenia emisji o 13,7% do 2030 r. w porównaniu do poziomów z 2010 roku.

ale Międzyrządowy panel ds. zmian klimatycznych Oszacował, że emisje gazów cieplarnianych muszą spaść o około 45% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2010 r., aby dać światu szansę na utrzymanie się w granicach 1,5°C.

„To pokazuje, że osiągnięto pewien postęp”, powiedział Stiell, były minister środowiska na wyspie Grenada, zanim tego lata przyjął rolę Organizacji Narodów Zjednoczonych. [since Cop26] Ale ten postęp jest bardzo niewystarczający. Idziemy do przodu, ale każdy rok jest rokiem krytycznym”.

Dodał: „W ubiegłym roku w Glasgow wszystkie kraje zgodziły się na przegląd i wzmocnienie swoich planów klimatycznych. Fakt, że od czasu Cop26 zgłoszono tylko 24 nowe lub zaktualizowane plany klimatyczne, jest rozczarowujący. Decyzje i działania rządowe muszą odzwierciedlać poziom pilności i powagę zagrożeń, przed którymi stoimy, oraz krótki czas, jaki nam pozostał, aby uniknąć niszczących konsekwencji niekontrolowanej zmiany klimatu”.

Drugi raport Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat długoterminowych strategii rozwoju niskoemisyjnego, również opublikowany w środę, przeanalizował plany wielu krajów zmierzające do osiągnięcia zerowej emisji netto do połowy stulecia lub około połowy tego stulecia. Plany te pokazały, że emisje mogą być o około 68% niższe w 2050 r. niż w 2019 r., gdyby wszystkie długoterminowe strategie zostały w pełni wdrożone na czas.

Jak na przykład Klimat reaguje na skumulowane emisjeŚwiat wciąż może przekroczyć limit temperatury 1,5°C, nawet jeśli plany długoterminowe zostaną zrealizowane, dlatego tak ważne są NDC – skupione na emisjach na tę dekadę.

READ  Premier Kanady Trudeau utknął w Delhi w związku ze sprawą dotyczącą samolotu; Najwcześniejszy możliwy czas odlotu to wtorek po południu

Zwłaszcza w krajach rozwiniętych niektóre rządy twierdzą, że ich obecny, ustalony na poziomie krajowym wkład jest wystarczająco silny, a inni główni emitenci – w tym Chiny, największy emitent na świecie, oraz producenci ropy, tacy jak Rosja i Arabia Saudyjska – muszą zwiększyć emisje.

z Ceny paliw kopalnych wzrosły od rosyjskiej inwazji na UkrainęWiele rządów próbowało zwiększyć dostawy gazu, a niektóre zwróciły się w stronę węgla, aby rozwiązać kryzys energetyczny.

Niklas Hohn z New Climate Institute wezwał do zwiększenia produkcji energii odnawialnej. „Pomimo gwałtownego wzrostu energii wiatrowej i słonecznej w ciągu ostatnich 20 lat odnawialne źródła energii nie nadążają za rosnącym zapotrzebowaniem na energię” – powiedział. „Aby zdekarbonizować społeczeństwo, udział źródeł bezemisyjnych w wytwarzaniu energii elektrycznej musi gwałtownie wzrosnąć, aby poradzić sobie z kryzysem klimatycznym. Można to osiągnąć tylko poprzez odpowiednie i szybkie wycofywanie energii z paliw kopalnych”.

„Te raporty są alarmujące” – powiedziała Taryn Fransen, Senior Fellow w World Resources Institute Postępy w zakresie zobowiązań klimatycznych Od zeszłorocznego szczytu klimatycznego w Glasgow sytuacja powoli spadła. Podczas gdy nowe cele, które pochodzą z krajów takich jak Australia i Indonezja, zapewniają pewną dynamikę, całe krajowe cele klimatyczne kierują świat na właściwą drogę w kierunku temperatury 2,4-2,6°C, która jest niebezpiecznie wysoka”.

Perspektywy Szczytu Klimatycznego ONZ COP27, którego gospodarzem będzie rząd Egiptu, który rozpocznie się 6 listopada w Sharm El-Sheikh, są Patrzy na nią z coraz większym niepokojem. Napięcia geopolityczne wywołane wojną na Ukrainie, kryzysy cen energii i żywności oraz kosztów utrzymania na całym świecie, a także chłód między USA i Chinami rzucają cień na rozmowy, ponieważ perspektywa znacznego postępu w ograniczaniu emisji pozostaje niewielka.

John Kerry, Specjalny Wysłannik Prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. Klimatu, Joe Biden, Use File Wywiad z Guardianem Nakłonić Chiny do powrotu do stołu negocjacyjnego. „Musimy zdobyć Chiny” – powiedział.

READ  Projekt ustawy azylowej Rishiego Sunaka w Rwandzie ponosi porażkę w Izbie Lordów

Uczestnicy rozmów mają nadzieję, że przynajmniej poczyniony zostanie postęp w finansowaniu działań związanych ze zmianą klimatu, aby pomóc biednym krajom zmniejszyć emisje i radzić sobie ze skutkami trudnych warunków pogodowych.