30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Granica polsko-białoruska: Zamarznięci migranci na granicy UE

Stephen Lehmeyer z International Rescue Team powiedział Axiosowi, że migranci „umierają na śniegu” na granicy białorusko-polskiej, uwięzieni między wrogimi strażnikami granicznymi z obu krajów w mrozie i odcięci od pomocy ratującej życie.

Środowisko: Lehmier rozmawiał telefonicznie z Axiosem w poniedziałek, wkrótce po tym, jak udzielił pierwszej pomocy trzem Irakijczykom dotkniętym pożarem lasu w polskim regionie przygranicznym. Lehmeier i jego współpracownicy rozdawali koce, gorącą zupę i nieprzemakalne buty.

  • „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, ponieważ teraz jest za zimno i nawet jeśli zostawimy ich tak, jak nie sądzę, będą mieli duże szanse na przeżycie” – powiedział Lehmier, zastępca dyrektora IRC w Europie.

Włączanie wiadomości: Urzędnicy UE oskarżają białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę o prowadzenie w obozie „wojny hybrydowej” – Dozwolony Łukaszenka Za oszustwa wyborcze i inne nieprawidłowości – pozwalając tysiącom imigrantów podróżować z Bliskiego Wschodu do Mińska, a następnie przepychając ich przez granicę.

  • Chcąc dotrzeć do Polski i UE, imigranci wybierają bycie „żołnierzami w rękach sił białoruskich”, w zależności od tego, kiedy i jak próbują przekroczyć, powiedział Lehmier. W niektórych przypadkach fizycznie zmuszali ludzi do przekraczania drutu kolczastego, zauważył Lehmier.

Polscy urzędnicy odpowiedzieli Poprzez ustanowienie „strefy wykluczenia” sięgającej do 3 mil w granicach Polski. Lehmiere mówi, że dziennikarzom i pracownikom pomocy zabroniono wstępu, a imigranci, którzy się tam znaleźli, są nielegalnie repatriowani.

  • Zdarzały się przypadki imigrantów przekraczających zimną rzekę do Polski i spychanych z powrotem do wody natychmiast po dotarciu na drugą stronę, dodał Lehmeyer.
  • Organizacje pozarządowe uruchomiły infolinię, aby wysłać pomoc przybywającym do Polski, ale imigranci „bardzo boją się wszystkich, po prostu dzwonią do kogoś, żeby do nich przyjechał – podają tylko swoje referencje, rozmawiają – nie rób tego, jeśli o tym wiedzą, – powiedział Lehmire.
  • Lehmier powiedział, że straż graniczna „monitoruje i nęka nas”. Tymczasem wolontariusze z polskich regionalnych sił bezpieczeństwa wydają się być w pogotowiu, szukając uchodźców i uderzając w opony pracowników pomocy, którzy chcą im pomóc.

„Istnieje duża szansa, że ​​miejscowi lub strażnicy graniczni przejdą przez ten las wiosną przyszłego roku lub gdy ta strefa wyjątków zostanie usunięta i wszędzie znajdą ciała”.

– Stephen Lehmire

Stan gry: Niedawno po białoruskiej stronie granicy władze zlikwidowały duży obóz dla uchodźców i przeniosły około 2000 osób do magazynu.

  • Kilkuset Irakijczyków wsiadło na pokład lotów powrotnych, z których wielu już próbowało dostać się do UE z oszczędnościami całego życia. Władze w Brukseli starają się zatrzymać dodatkowe loty na Białoruś i mają nadzieję, że Łukaszenka może się wycofać.
  • Jednak polscy urzędnicy przekonują, że każdej nocy siły białoruskie wpychają do granicy coraz więcej imigrantów.
READ  Jedenaście odnowiło umowę FA Cup w Polsce - Digital TV Europe

ze strony polskiej Lehmier powiedział, że nie ma jasnego systemu, kto byłby deportowany przez granicę, kto zostałby przewieziony do ośrodka detencyjnego i kto mógłby faktycznie ubiegać się o azyl.

  • „Obecnie w strefie przygranicznej nie ma rządów prawa” – powiedział.

Duży obraz: Czy to na Morzu Śródziemnym, czy na polskim lodzie, sytuacja ta jest reprezentatywna dla szerszego podejścia UE do migracji na jej zewnętrznych granicach, zauważa Lehmeier.

Głębiej: NYT o tym, dlaczego iraccy imigranci ryzykują wszystko.