18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Lotnisko CPK rozpoczyna bardziej ekologiczną erę podróży lotniczych do Polski

Lotnisko CPK rozpoczyna bardziej ekologiczną erę podróży lotniczych do Polski

Centralny Port Komunikacyjny (Port Lotniczy CPK) staje się wyjątkowym międzynarodowym węzłem komunikacyjnym.

W oświadczeniu opublikowanym 3 września CPK poinformowało, że zastosowane zostanie kompleksowe podejście, aby Port Lotniczy CPK skutecznie zaspokajał potrzeby mieszkańców Polski i osób podróżujących za granicę. W rezultacie lotnisko stworzyło niedawno publiczny dokument podsumowujący kompleksowy plan generalny lotniska – podaje SchengenVisaInfo.com.

Rozwój ten obejmuje zasady zrównoważonego rozwoju oraz prezentację i etapy rozwoju kluczowych obszarów, takich jak lotnisko, terminal pasażerski, dworzec kolejowy, obszar naziemny, obszar cargo, obszar MRO i różne aspekty infrastruktury.

„Tylko jedno z 15 publicznych lotnisk w Polsce – Port Lotniczy w Katowicach – opublikowało w Internecie swój aktualny plan generalny. Dla porównania: w Wielkiej Brytanii takie dokumenty udostępnia 30 lotnisk, a ich rozwój poprzedzony jest szczegółowymi badaniami środowiskowymi i szczegółowymi konsultacjami społecznymi, podobnie jak w przypadku CPK. Raport mówi.

W tym kontekście Dyrektor Działu Analiz Środowiskowych i Lokalizacji Podprojektu Port Lotniczy w CPK Jarosław Podulski podkreślił, że zrównoważony rozwój jest kluczową kwestią w projekcie CPK.

Według niego CPK od samego początku starannie integrowała praktyki zrównoważonego projektowania i budowy w każdym aspekcie projektu. To zaangażowanie w zrównoważony rozwój podkreśla zaangażowanie CPK w ograniczanie swojego wpływu na środowisko i służy jako model odpowiedzialnego rozwoju w branży lotniczej.

Według lotniska uzyskanie certyfikatów budynków ekologicznych, takich jak BREEAM Infrastructure (na najlepszym poziomie dla infrastruktury lotniska) i BREEAM New Construction (na najlepszym poziomie dla terminala) świadczy o silnym zaangażowaniu w praktyki odpowiedzialne za środowisko. Tym samym, jeśli zostanie to pomyślnie osiągnięte, CPK ustanowi znaczący kamień milowy jako pierwszy program w Polsce i potencjalnie Europie Środkowo-Wschodniej, który uzyska te prestiżowe certyfikaty.

Zaletą statusu greenfield CPK jest wyjątkowa szansa nie tylko na budowę nowego lotniska, ale także na zaplanowanie i zbudowanie systemu lotniskowo-kolejowego, który od samego początku będzie przyjazny dla środowiska.

READ  Wellnuts otwiera nowe europejskie biuro w Warszawie, Polska

Kiedy CPK otworzy swoje podwoje, będzie działać wyłącznie w oparciu o odnawialne źródła energii, ustanawiając wysokie standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju infrastruktury i wspierając globalne zaangażowanie w redukcję emisji gazów cieplarnianych w przemyśle lotniczym. Takie wysiłki pokazują wiodącą rolę CPK w kształtowaniu bardziej zrównoważonej i odpowiedzialnej przyszłości transportu w regionie i poza nim.

>> Nowa sieć kolejowa w Polsce pomoże w budowie połączeń transportowych w Europie Środkowo-Wschodniej