16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Liczba ofiar śmiertelnych epidemii legionistów w Polsce wzrosła do 11

Liczba ofiar śmiertelnych epidemii legionistów w Polsce wzrosła do 11

W wyniku wybuchu choroby legionistów w Rzeszowie w południowo-wschodniej Polsce zginęło 11 osób – podali w poniedziałek urzędnicy ds. zdrowia, po prześledzeniu źródła wodociągu.

„Mamy 144 potwierdzone przypadki i 11 śmiertelnych przypadków” – powiedział reporterom Adam Sidor z Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej.

W Rzeszowie, mieście liczącym około 200 000 mieszkańców, władze zaostrzyły procedury dezynfekcji podczas badania przyczyny epidemii.

Choroba legionistów, która nie przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka, jest wywoływana przez bakterie rozwijające się w instalacjach wodociągowych i klimatyzacyjnych.

Rozprzestrzeniany przez zanieczyszczone kropelki robak może powodować gorączkę i zapalenie płuc, szczególnie u osób z osłabionym układem odpornościowym.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Szukamy źródła skażenia. W tej chwili rozważane jest skażenie sieci wodociągowej ciepłej i zimnej wody” – powiedział Sidor.

Spośród 105 pobranych do tej pory próbek wody, wstępne badania pierwszych 18 próbek wykazały obecność bakterii legionellozy w połowie.

„Na chwilę obecną nie pozwala nam to potwierdzić źródła skażenia wodociągów. Decydujące będą najbliższe dni” – powiedział Sidore.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Choroba wzięła swoją nazwę od pierwszego znanego wybuchu epidemii, który miał miejsce w 1976 r., kiedy Stowarzyszenie Weteranów Legionu Amerykańskiego zorganizowało konwencję w hotelu w Filadelfii.

Zachorowało ponad 220 osób, z czego 34 zmarły.

bo/js/ach

READ  Kursy Polska vs Estonia: Rzadka szansa dla Estonii