29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kraby tuńczykowe, ani tuńczyk, ani kraby, roją się w pobliżu San Diego

Kraby tuńczykowe, ani tuńczyk, ani kraby, roją się w pobliżu San Diego

Kiedy Anna Sagatoff, autorka zdjęć podwodnych, udaje się na regularne nocne nurkowanie u wybrzeży La Jolla Shores w San Diego, jest przyzwyczajona do obserwowania „ośmiornic, ślimaków nagoskrzelnych i rekinów rogatych”. Jednak to, co zobaczyła pod koniec kwietnia, było szokujące: dno morskie zabarwiło się na czerwono przez coś, co określiła jako „przeplatający się dywan krabów”. Stworzenia wirują i zmieniają się w nurcie, rozciągając się „tak daleko, jak sięgają światła nurkowe” – powiedziała.

Rojące się czerwone skorupiaki, które ona i inni obserwatorzy zauważyli na wybrzeżu San Diego, nazywane są krabami, ale w rzeczywistości są to przysadziste homary. Płytkie wody otaczające południową Kalifornię nie są ich zwykłym siedliskiem.

Zwierzęta te żyją zwykle na pełnym morzu, wokół stanu Baja California w Meksyku. To już jednak ich drugi występ w regionie w ciągu sześciu lat. Niektórzy eksperci twierdzą, że mogły zostać zepchnięte do przybrzeżnych kanionów San Diego przez prądy bogate w składniki odżywcze utworzone przez El Niño, gdy cieplejsze oceany uwalniają dodatkowe ciepło do atmosfery, powodując zmienne prądy i wahania ciśnienia powietrza nad tropikalnym Pacyfikiem.

To wydarzenie może wskazywać na zmiany klimatyczne regionu. Tymczasem gromada krabów tuńczykowych umożliwia naukowcom i nurkom takim jak pani Sagatoff zbliżenie stworzenia morskiego, które zwykle pojawia się w żołądku tuńczyka.

Niektóre obserwacje przybierały okrężny obrót, na przykład kiedy zaczęła zauważać coś, co nazwała „masowym kanibalizmem” wśród czerwonych gadów. Chociaż kraby tuńczykowe są przystosowane do jedzenia planktonu, są także oportunistycznymi drapieżnikami Etap bentosowy cyklu życiowego, co może spowodować, że żerują na własnym gatunku.

Homar z tuńczyka jest również znany jako czerwony krab, homar z kryla i langostella. Są bliżej spokrewnione z krabami pustelnikami niż z „prawdziwymi” krabami, chociaż istnieją Wyewoluował Podobne funkcje. Jego nazwa zwyczajowa wywodzi się z jego roli jako preferowanego źródła pożywienia dla większych gatunków, takich jak tuńczyk, w okresie ich cyklu życiowego, gdy żyją na otwartym oceanie.

READ  SpaceX wystrzeliwuje drugą parę satelitów O3b mPower

Na ostatnim etapie swojego cyklu życiowego kraby schodzą z otwartego oceanu i żyją tuż nad skorupą kontynentalną jako mieszkańcy dna. W tym momencie zwierzęta odbywały pionową podróż przez słup wody w poszukiwaniu planktonu, przez co były podatne na wiatry, pływy i prądy, które mogły wypchnąć wiele zwierząt na północ.

Na dnie Doliny Scripps kraby te tworzą wijące się kopce o grubości tysięcy osobników. Dla lokalnych drapieżników jest to bonus powitalny. Chociaż zjada się wiele żyjących na dnie krabów tuńczykowych, setki tysięcy osobników pozostaje niezjedzonych, w miarę jak nowość tego nowego źródła pożywienia zanika.

Megan Cimino, asystentka naukowa w Instytucie Nauk Morskich na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz, powiedziała, że ​​to spotkanie i to, które je poprzedziło w 2018 r., stanowi dla nauki tajemnicę. Kiedy kraby tuńczykowe pojawiły się po raz ostatni, jej zespół odkrył, że ich przemieszczanie się w Kalifornii było „związane z niezwykle silnymi prądami oceanicznymi pochodzącymi z Baja”, które czasami, ale nie zawsze, zbiegają się z El Niño.

Powiedziała, że ​​nowe wydarzenie „sugeruje, że w oceanie dzieje się coś innego”.

Chociaż związek między populacjami krabów a El Niño nie jest do końca jasny, „kiedy myślimy o zmianie klimatu, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, mogą być rosnące temperatury, ale zmiany klimatyczne mogą prowadzić do bardziej zmiennych warunków oceanicznych” – powiedział dr Cimino . Opisała kraby tuńczykowe jako „gatunki wskaźnikowe”, które mogą sugerować dowody na wielkoskalowe zmiany w prądach oceanicznych i ich składzie, co może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zwierzęta w wodach regionu.

Ze względu na zimną wodę w dolinie Scripps kraby te nie przetrwają długo po osiedleniu się w San Diego. Ta masowa śmierć powoduje wydarzenia na mieliźnie Kraby tuńczyka pojawiają się na plażach w dużych ilościach, zabarwiając piasek i otaczającą wodę na czerwono. Alternatywnie te same prądy, które sprowadziły rój do San Diego, mogą wypchnąć go do morza.

READ  Przyjrzyj się pełnej próbce asteroidy Bennu w całej okazałości

Zakończenie tej inwazji może pewnego dnia pomóc naukowcom stworzyć świat System prognozowania Dla przyszłych populacji krabów tuńczykowych. Nie jest jeszcze możliwe określenie, jak długo kraby tuńczykowe pozostaną w wodzie ani kiedy wrócą na plaże Kalifornii. Jednak wraz z ociepleniem oceanów może to nastąpić wcześniej, niż ktokolwiek się spodziewa.