SeulMinister przemysłu Korei Południowej Lee Sang-yang wezwał do pogłębienia dwustronnej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej z Polską, ponieważ Seul stara się uczestniczyć w projekcie budowy nowego reaktora w tym kraju europejskim, podało w piątek jego biuro.
Polska pracuje nad kompleksowym planem energetycznym, który obejmuje budowę sześciu reaktorów jądrowych do 2043 r., a południowokoreańska Korea Hydro & Nuclear Power Co złożyła w kwietniu propozycję wygrania kontraktu o wartości ponad 40 mld USD, podała agencja informacyjna Yonhap.
Podczas spotkania z polską minister klimatu Anną Moskwą w Warszawie w czwartek Lee wyjaśnił zaawansowane technologie jądrowe i bezpieczeństwo Seulu oraz wyraził nadzieję na silniejsze relacje przemysłowe dzięki projektowi, jak podaje Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii.
Podpisując protokół ustaleń, obie strony zgodziły się promować wymianę i współpracę w sektorach jądrowym, wodorowym, mobilności elektrycznej i innych sektorach energetycznych.
Obiecali również, że będą regularnie organizować wspólne posiedzenie komisji ds. energii między ich rządami w celu przeprowadzenia kompleksowych dyskusji.
Lee spotkał się także z Ryszardem Terleckim, wicemarszałkiem Sejmu RP, prosząc o wsparcie parlamentarne i zwrócenie uwagi na udział Korei Południowej w programie atomowym.
Jeśli Korea Południowa wygra umowę, będzie to pierwszy projekt elektrowni jądrowej na pełną skalę w tym kraju, odkąd podpisała w 2008 r. umowę nuklearną ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) na budowę reaktorów Barakah.
Nowy rząd Korei Południowej Yoon Suk-yeol agresywnie próbuje zmodernizować swój przemysł jądrowy, odwracając politykę poprzedniego rządu dotyczącą restrukturyzacji przemysłu jądrowego.Bernama
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35