22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Lekarz Hudson Massachusetts pomoże ukraińskim pacjentom w Polsce

Lekarz Hudson Massachusetts pomoże ukraińskim pacjentom w Polsce

HUDSON – Kiedy Rosja najechała Ukrainę pod koniec lutego, „chciałem tylko zrobić, co w mojej mocy, aby pomóc” – powiedział Brian Lisse, lat 66, niedawno emerytowany lekarz.

Mieszkaniec Hudson, który praktykuje medycynę od 41 lat, od tego miesiąca będzie podróżować tam iz powrotem między Stanami Zjednoczonymi a Polską, aby świadczyć pomoc medyczną ukraińskim uchodźcom.

– To część tego, kim jestem – powiedziała Lisse.

Lisse pracowała na oddziałach ratunkowych, szpitalach miejskich i środowiskowych ośrodkach zdrowia. Odszedł na emeryturę we wrześniu ubiegłego roku po przeszkoleniu jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i lekarz pogotowia ratunkowego.

Ale od grudnia kontynuuje pracę w bezpłatnych klinikach, w tym w klinice MetroWest Free Medical Program we Framingham.

– Nie jestem gotowa, żeby wyjść z praktyki – powiedziała Liss.

Licencję lekarską uzyskał w 1981 roku i ukończył rezydenturę w UMass Medical Center w Worcester. Powiedział, że postanowił wstąpić do Korpusu Pokoju, opuścić kraj i nigdy nie wrócić, kiedy po raz pierwszy poszedł do szkoły medycznej.

„Nie wyszło to zbyt dobrze, ponieważ kobieta, którą wtedy poznałem i poślubiłem, nie była tym zainteresowana” – powiedziała Liss.

Według statystyk ONZ, od czasu inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przeniosło się około 3,5 miliona osób.

Liz leczy ludzi, którzy potrzebują podstawowej opieki zdrowotnej, ale nie mają dostępu do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, powiedział.

Na przykład, jak powiedziała Lisse, jego pacjenci to „ktoś, kto odstawił leki lub cierpi na przewlekłą chorobę, taką jak cukrzyca i nadciśnienie”.

Lisse zawsze chciała pomagać ludziom, powiedział. Chciał pomóc po huraganie Katrina w 2005 roku, ale nie mógł z powodu konfliktów w harmonogramie.

„Przez lata na całym świecie było wiele pomocy w przypadku katastrof, do których chciałem się udać, ale zawsze był problem z planowaniem” – powiedziała Lisse.

READ  Accor współpracuje z Grupą Alenard przy budowie hotelu Mövenpick w sercu Gdyni

Kiedyś miał pracę na pełen etat, ale teraz może to robić wszędzie.

Lisse nawiązał kontakt z lekarzem w Kanadzie, który poleciał z nim na Ukrainę, rotując go z innymi lekarzami w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie oraz podróżując do potrzebnych miejsc. Powiedział, że będzie pomagał tak długo, jak będzie mógł.

Lisse będzie współpracować z archidiecezją przemyską w Polsce; Potrzebują darowizn wiatraków, sandałów i klapek. Lisse powiedział, że może zdobyć potrzebne mu środki medyczne w Polsce, ale ludzie pilnie potrzebują tych trzech rzeczy. Powiedział, że nawet jeśli będziesz używać go powoli, będzie lepiej.

Powiedział, że jeśli ludzie chcą podrzucić przedmioty, mogą przekazać darowiznę na rzecz Pierwszego Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego przy 34 Felton St. w Hudson.

Anne Marie Lawrence, która pracuje w Avidia Bank w Hudson, powiedziała, że ​​Liz i jej żona robią to, co robią w społeczności – przekazują towary i żywność oraz prowadzą organizację non-profit Bridges do Malawi, w której lekarze odbywają podróże medyczne na południowy wschód. Kraj afrykański zapewni opiekę zdrowotną w wiejskich szpitalach.

Lisse skontaktowała się z nią, a Lourens opowiedział jej o potrzebie pomocy na granicy polsko-ukraińskiej.

„Wszyscy go znają ze względu na pracę, jaką wykonuje” – powiedział Lourens. „Był bardzo miłym człowiekiem”.

Ci, którzy chcą przekazać przedmioty, mogą je również zostawić w Centrum Finansowym Avidia przy 17 Pope St., powiedział.