18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kolejna wygrana: Carlson wygrywa Superbet Rapid & Blitz Poland

Kolejna wygrana: Carlson wygrywa Superbet Rapid & Blitz Poland

W dół do drutu


Na końcu artykułu znany praktyk i pisarz I.M. Komentarz eksperta Roberta Rhysa — znajdź wskazówki dotyczące filmów i gier.


Pomimo osiągnięcia niesamowitego wyniku +10 w sekcji Blitz wydarzenia Superbet Poland w Warszawie, Magnus Carlsen zapewnił sobie zwycięstwo w meczu dopiero po uzyskaniu decyzji przeciwko gońcowi i dwóm pionkom, aż w ostatniej rundzie turnieju pokonał 124!

Jan-Krzysztof Duda rozpoczął piąty dzień z półpunktową przewagą nad Carlsenem, ale jego legendarny przeciwnik wygrał 5 z pierwszych 6 gier i objął 2-punktowe prowadzenie.

Zwycięstwami jeden po drugim w rundach 15-17, Duda nie zrezygnował z szansy na doprowadzenie do tie-breaka o pierwsze miejsce w decydującym pojedynku z Carlsenem – w tym czasie przegrywał jednym punktem, co oznaczało, że musiałby wygrać z czarnymi, aby zdobyć drugi z rzędu tytuł w warszawskiej imprezie.

Grając czarnymi w sytuacji, w której trzeba wygrać, Duda zdecydował się zagrać niecodziennym Sycylijczykiem 2…b6. Carlsen zyskał przewagę strategiczną we wczesnej fazie gry środkowej, ale pozwolił Dudzie odzyskać równowagę pod presją. W 39 ruchu Carlson dokonał dodatkowej wymiany przeciwko dwóm dodatkowym pionkom Dudy. Polska gwiazda próbowała jak najlepiej wykorzystać swoje połączone podania, ale Karlsson znalazł precyzyjne manewry obronne swoją wieżą i królem.

Gra trwała 124 ruchy, a gracze używali wyłącznie 2-sekundowych przyrostów, aby podejmować trudną decyzję po trudnej decyzji. Mimo straty 3 punktów w szybkim odcinku do ówczesnego lidera Dudy, Carlsen utrzymał się i wygrał mecz z wynikiem 24/36.

Wyraźnie zadowolony Carlson Christian powiedział Cyrylowi Po wygraniu imprezy:

Na początku grałem z większą płynnością: było łatwiej. Potem, na trzy okrążenia przed końcem, nie czułem już energii. Zacząłem już myśleć o ostatnim meczu – miałem nadzieję, że nie będę musiał zdobyć wyniku w tym meczu. Ale trzeba przyznać Dudzie, że szedł dalej. […] Grał naprawdę dobrze i musiałem walczyć naprawdę ciężko.

Było to największe zwycięstwo Carlsena od jego dubletu na Mistrzostwach Świata w szachach szybkich i błyskawicznych w grudniu 2022 roku. W lutym tego roku wygrał Strong Earththings Masters (online).

READ  Yoon nazywa Polskę „strategicznym” partnerem w sektorze obronnym

Finał dramatu (pełna transmisja internetowa)


Tak więc na wspólnym trzecim miejscu GCT prowadzi w tabeli

Ze względu na niesamowitą serię 7 zwycięstw Carlsena w rundach 5-11 (wygrał trzy gry z rzędu w rundach 13-15), główny nacisk położono na walkę o drugie miejsce w ciągu dwóch godzin piątego dnia. Po 14. rundzie Duda faktycznie dzielił drugie miejsce w tabeli z Wesleyem Cho i Maxime Vachier-Lagrave, każdy z 19½ punktu.

Jednak 15. runda była głównym punktem zwrotnym, kiedy Duda zrzucił Chow, a Vachier-Lagrave został pokonany przez Kirill Shevchenko. Dudek poszedł Prawie Złap Carlsona, podczas gdy Cho i MVL kontynuują walkę o trzecie miejsce.

Wszedł więc do rundy finałowej z półpunktową przewagą nad MVL po znokautowaniu Szewczenki w 17. rundzie. Francuz był na czarno przeciwko Radosławowi Wojtaszkowi i zdobył pełny punkt, którego potrzebował, by złapać Chow w końcowych etapach.

z Wojtaskiem 39.Hg4, pozwolenie czarnym na wymianę hetmanów nie było wówczas dobrą decyzją – być może wyczerpanie skłoniło polskiego GM do uproszczenia. MVL szczęśliwie złapał na g4 i zamienił swoją przewagę w zwycięstwo pod nieobecność hetmana.

Tak więc Bogdan-Daniel zremisował z Teague, zostawiając go i MVL remisującego na trzecim miejscu. Ten występ i jego wspólne drugie miejsce w Superpet Classic w Bukareszcie Klasyfikacja generalna Grand Chess Tour Z notą 15,25 pkt. Duda jest obecnie drugi z 14,5 pkt.

Wesley So

Wesley Cho | Zdjęcie: Leonard Oates

Maxime Vachier-Lagrave

Maxime Vachier-Lagrave | Zdjęcie: Leonard Oates


Analiza ekspercka przeprowadzona przez IM Roberta Rissa


Etapy końcowe

Superbet Szachy Polska 2023


Wszystkie gry — Blitz

Spinki do mankietów