28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kiedy Fed obniży stopy procentowe?  Podczas gdy gospodarka amerykańska napina mięśnie, być może później lub wcale

Kiedy Fed obniży stopy procentowe? Podczas gdy gospodarka amerykańska napina mięśnie, być może później lub wcale

WASZYNGTON (AP) – Odkąd jesienią ubiegłego roku Rezerwa Federalna zasygnalizowała prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych, handlowcy z Wall Street, ekonomiści, nabywcy samochodów i potencjalni właściciele domów – prawie wszyscy – zaczęli mieć obsesję na punkcie jednego pytania: kiedy… Podniesienie stóp procentowych? Czy Fed zacznie obniżać stopy procentowe?

Jednak teraz, gdy gospodarka amerykańska wykazała zaskakującą siłę, pojawiło się inne pytanie: czy bank centralny obniży w tym roku stopy procentowe trzykrotnie, tak jak zrobił to Europejski Bank Centralny? Sam Fed przewidział – Albo w ogóle obciąć? Fed zwykle obniża stopy procentowe tylko wtedy, gdy gospodarka wydaje się słabnąć i potrzebuje pomocy.

Niższe stopy procentowe obniżyłyby koszty pożyczek na mieszkania, samochody i inne większe zakupy i prawdopodobnie doprowadziłyby do wyższych cen akcji, co pomogłoby przyspieszyć wzrost. Silniejsza gospodarka może również zyskać na kampanii reelekcyjnej prezydenta Joe Bidena.

Piątek Popularny raport o ofertach pracy Marzec utwierdził w przekonaniu, że gospodarka sama dobrze sobie radzi. Rząd podał, że w zeszłym miesiącu pracodawcy znacznie zwiększyli liczbę miejsc pracy – ponad 300 000 – a stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu 3,8% z 3,9%.

Część analityków stwierdziła, że ​​jasne jest, że ostatnią rzeczą, jakiej obecnie potrzebuje gospodarka, są większe bodźce w postaci niższych stóp procentowych.

„Jeśli dane są tak potężne, po co je ograniczać?” – zapytał Torsten Slok, główny ekonomista w Apollo Global Management, firmie zarządzającej majątkiem. „Myślę, że Fed nie obniży stóp procentowych w tym roku. Odpowiedź brzmi: wyższe (stopy) na dłużej.

W marcu decydenci banku centralnego – jako grupa – podobnie jak w grudniu przewidzieli trzy obniżki stóp procentowych na 2024 r. Część ekonomistów w dalszym ciągu oczekuje, że Fed dokona pierwszej obniżki stóp procentowych w czerwcu lub lipcu. Ale nawet w Posiedzenie Fed w zeszłym miesiącuPojawiły się jednak pewne pęknięcia: dziewięciu z 19 decydentów spodziewa się w 2024 r. jedynie dwóch lub mniej obniżek stóp procentowych.

READ  Rosnące rentowności stawiają S&P 500 na drodze do największej miesięcznej straty w 2023 r., gdy inwestorzy przygotowują się na przemówienie prezesa Fed Paula Jacksona Hole'a.

Od tego czasu piątkowe dane o zatrudnieniu, a także niespodziewanie optymistyczny raport pokazujący, że produkcja w fabrykach ponownie rośnie po miesiącach spadków, zasygnalizowały, że gospodarka przedłuża nieoczekiwany okres zdrowego wzrostu. Pomimo serii podwyżek stóp procentowych przez Fed w latach 2022 i 2023, które spowodowały wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych i innych kosztów pożyczek, gospodarka przeciwstawia się długoterminowym oczekiwaniom, że ulegnie osłabieniu.

Takie tendencje zaniepokoiły niektórych urzędników Fed. Chociaż inflacja gwałtownie spadła ze szczytu, nadal utrzymuje się powyżej celu Fed na poziomie 2%. Szybki wzrost gospodarczy może ponownie wywołać presję inflacyjną, niwecząc osiągnięty postęp.

W Duża liczba kazań W zeszłym tygodniu kilku urzędników Fed podkreśliło, że nie ma potrzeby w najbliższym czasie obniżać stóp procentowych. Zamiast tego powiedzieli, że potrzebują więcej informacji na temat dokładnego kierunku, w jakim zmierza gospodarka.

„Jest zbyt wcześnie, aby myśleć o obniżeniu stóp procentowych” – powiedziała w przemówieniu prezes Fed w Dallas, Lori Logan. „Będę musiał zobaczyć rozwiązanie dalszej niepewności co do ścieżki gospodarczej, na której się znajdujemy”.

Raphael Bostic, prezes Banku Rezerw Federalnych w Atlancie, powiedział, że woli obniżkę stóp procentowych tylko raz w tym roku – i nie wcześniej niż przez ostatnie trzy miesiące. Prezes Fed w Minneapolis Neel Kashkari spowodował spadek cen akcji w czwartkowe popołudnie po tym, jak podniósł możliwość, że Fed w tym roku w ogóle nie obniży stóp procentowych.

„Jeśli w dalszym ciągu będziemy odnotowywać silny wzrost liczby miejsc pracy, jeśli nadal będziemy odnotowywać wysokie wydatki konsumenckie i silny wzrost PKB, pojawia się w mojej głowie pytanie: «No cóż, dlaczego obniżamy stopy procentowe?»” – powiedział Kashkari.

Jednak silna gospodarka i zatrudnienie same w sobie niekoniecznie muszą zapobiec obniżkom stóp procentowych. Prezes Fed Jerome Powell i inni urzędnicy, tacy jak Loretta Mester, prezes Fed w Cleveland, podkreślali, że kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję Fed o obniżeniu stóp procentowych jest to, kiedy – lub czy – inflacja ponownie spadnie do poziomu 2% ustalonego przez bank centralny cel. . . Zwracają uwagę, że w drugiej połowie 2023 roku gospodarka zdołała szybko rosnąć, mimo systematycznie spadającej inflacji. Inflacja jest sprawiedliwa Według preferowanej miary Fed wynosi obecnie 2,5%.w porównaniu ze szczytowym poziomem 7,1%.

READ  Sam Bankman Fried: Wyrok w sprawie zhańbionego „króla kryptowalut”

Jednak w styczniu i lutym ceny „bazowe” – które nie uwzględniają zmiennych kosztów żywności i energii – rosły szybciej, niż było to zgodne z celem Fed, co wzbudziło obawy, że inflacja nie została w pełni stłumiona.

W rezultacie nadchodzące raporty rządowe na temat inflacji będą analizowane pod kątem wszelkich oznak dalszego spadku inflacji. Oczekuje się, że środowy raport na temat indeksu cen towarów i usług konsumenckich pokaże, że ceny bazowe wzrosły o 0,3% od lutego do marca, co jest tempem ogólnie zbyt szybkim, jak na gust Fed.

Jednym z powodów, dla których Powell wątpi w dalszy wzrost gospodarki nawet przy spadającej inflacji, jest wzrost podaży siły roboczej w ciągu ostatnich dwóch lat. Tendencja ta ułatwia gospodarce produkcję większej ilości i unikanie niedoborów, nawet gdy popyt pozostaje duży. Pomaga także utrzymać pod kontrolą wzrost płac i cen.

Wysoki poziom imigracji w ciągu ostatnich dwóch lat, w większości nielegalnej, doprowadził do znacznego wzrostu liczby pracowników chcących podjąć pracę. Ich wejście na rynek pracy w większości zakończyło niedobory siły roboczej, które nękały gospodarkę po pandemii i spowodowały gwałtowny wzrost wynagrodzeń pracowników w handlu detalicznym, restauracjach i hotelach.

„Pracuje znacznie więcej osób” – powiedział Powell podczas dyskusji na Uniwersytecie Stanforda w tym tygodniu. „To większa gospodarka, a nie gospodarka bardziej rygorystyczna”.

To, czy trend wzrostu podaży pracy może się utrzymać w tym roku, pomoże określić kolejne kroki Fed.

Nadal mówi w języku A Konferencja Banku Rezerwy Federalnej w San Francisco w zeszłym miesiącuPowell przyznał nawet, że zdrowa gospodarka zmniejsza pilność obniżania stóp procentowych: „Wydaje się, że ta gospodarka nie cierpi z powodu obecnego poziomu stóp procentowych”.

W rzeczywistości Slok i niektórzy urzędnicy Fed uważają, że koszty pożyczek nie ograniczają gospodarki w takim stopniu, jak miało to miejsce w przeszłości. Dzieje się tak dlatego, że w dzisiejszej gospodarce istnieje wiele trendów, które mogą utrzymać wzrost gospodarczy, inflację i stopy procentowe na wyższym poziomie niż w ciągu ostatnich dwóch dekad. Należą do nich: Bardziej produktywna gospodarkaWiększy deficyt budżetu państwa i powrót części produkcji do Stanów Zjednoczonych, gdzie jest drożej niż za granicą.

READ  Metro przygotowuje się do ponownego uruchomienia automatycznego pociągu - NBC4 Washington

„Bardzo trudno jest twierdzić, że Fed w ogóle powinien obniżyć stopy procentowe – a debata na temat ponownego podniesienia stóp powinna być prawdopodobnie żywsza niż obecnie” – powiedział Thomas Simons, ekonomista w domu maklerskim Jefferies. „.