18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gdy pokolenie X zbliża się do emerytury, zastanawia się, gdzie mieszkać

Gdy pokolenie X zbliża się do emerytury, zastanawia się, gdzie mieszkać

Kiedy wychowali czwórkę dzieci, Billy i Erin Shipley mieli przestrzeń do powiększenia rodziny: dwupiętrowy dom z pięcioma sypialniami w Sugar Land w Teksasie, z dużym podwórkiem i basenem. Ale kiedy dzieci dorosły i się wyprowadziły, drugie piętro opustoszało, a utrzymanie trawnika i basenu stało się ciężarem.

Podobnie jak wielu członków pokolenia X stojących w obliczu pustego gniazda, Shipleyowie postanowili poszukać domu lepiej odpowiadającego ich potrzebom, w którym mogliby ostatecznie żyć na emeryturze. Wybrali bungalow z trzema sypialniami w Bridgeland, planowanym osiedlu oddalonym o około 55 mil. „Nie uważałam tego za tymczasowe ćwiczenie” – stwierdziła 46-letnia pani Shipley. „Moglibyśmy tu mieszkać na zawsze”.

Shipley (54 l.) dodał, że pojedyncza historia zakończyła się remisem. „Byłoby miło, gdybym nie musiał później wchodzić po schodach” – powiedział.

Pokolenie X jest zazwyczaj definiowane jako osoby urodzone w latach 1965–1980. Jej najstarszym członkom brakuje jeszcze kilku lat do emerytury, ale już zaczynają myśleć o tym, gdzie będą mieszkać w wieku 70, 80, a nawet 90 lat.

Chęć starzenia się we własnym domu – zamiast konieczności przeprowadzania się do rodziny lub domu spokojnej starości – jest powszechna wśród wielu pokoleń. W 2021 r. 88% seniorów, czyli osób, które ukończyły 65. rok życia, mieszkało w domu – wynika z danych raport Z Harvard Joint Centre for Housing Studies.

„Ogólnym zapotrzebowaniem jest utrzymanie jakości życia w miarę starzenia się” – powiedziała Joanna Frank, dyrektor generalna i prezes Center for Active Design, organizacji non-profit, która opracowała tę innowację. Pasuje dobrze Standard stosowany przez architektów, projektantów i programistów w celu promowania zdrowia w domu i w miejscu pracy.

Jednak budowniczowie domów twierdzą, że zaczynają dostrzegać zwiększone zapotrzebowanie wśród członków pokolenia X na domy, w których mogliby mieszkać.

Ci, których na to stać, są skłonni zapłacić za dodatkową przestrzeń na wypadek konieczności opieki nad innymi członkami rodziny, takimi jak wnuki, dorosłe dzieci i starsi rodzice – i w wielu przypadkach już to robią. W nowych inwestycjach poszukują dostępu do udogodnień zdrowotnych i odnowy biologicznej, takich jak szlaki turystyczne i korty tenisowe, a także wybierają elementy wyposażenia domu, takie jak na przykład prysznice zamiast wanien, i żądają najnowszych gadżetów, które pomogą im w starzeniu się.

„Mają większą siłę rynkową niż młodsi nabywcy” – stwierdziła Jennifer Molinsky, dyrektor Community Housing and Aging Program w Harvard Joint Center for Housing Studies. „Mają dużo bogactwa i są chętni do wprowadzenia zmian”.

Jak wynika z raportu opublikowanego w środę przez instytut badawczy, przy średnim dochodzie wynoszącym 126 900 dolarów przedstawiciele pokolenia X w dalszym ciągu gromadzą bogactwo. Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościamilub NAR, grupa handlowa. „Są w okresie szczytowych dochodów” – powiedziała Jessica Lautz, zastępca głównego ekonomisty grupy i wiceprezes ds. badań.

Siedzą także na stosie kapitału własnego. Posiadanie domów wśród gen Raport z Redfinafirma świadcząca usługi z zakresu nieruchomości.

Kolejnym czynnikiem, który skłonił gen Według raportu Europejskiego Banku Centralnego ceny domów wzrosły w styczniu o 6 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku Indeks cen domów Case-ShilleraWielu potencjalnych nabywców obawia się, że ceny będą nadal rosły, co utrudni im późniejszy zakup domu.

Wielu członków pokolenia X należy do pokolenia kanapkowego, czyli wspierającego jednocześnie dzieci (niektóre z nich same są dorosłe) i rodziców. Aby poradzić sobie z opieką, niektórzy nabywcy domów wybierają domy z trzema lub czterema sypialniami, aby pomieścić ich wielopokoleniową rodzinę.

„To uparty trend. „To nie jest tylko błysk na horyzoncie” – powiedział dr Lautz, ekonomista z NAR, który odkrył, że 19 procent przedstawicieli pokolenia X, którzy kupili dom w 2023 r., kupiło dom wielopokoleniowy. „Pokolenie

Teraz, gdy ich dzieci są już dorosłe i przeprowadziły się, rodzina Shipley z Teksasu musi opiekować się jedynie labradoodlem Clyde’em, ale posiadanie trzech sypialni oznacza, że ​​w razie potrzeby będzie w stanie pomieścić całą rodzinę. „Chcemy, aby nasze dzieci wróciły i miały gdzie spać, kiedy przybędą do nas” – powiedział pan Shipley, dodając, że on i jego żona mają miejsce dla swoich rodziców, którzy mają 70 lat i być może pewnego dnia będą musieli z nimi zamieszkać. .

GL Homes, deweloper z Sunrise na Florydzie, posiadający w stanie dziesiątki osiedli według planu generalnego, zauważył zmianę popytu, powiedziała Misha Ezrati, prezes firmy.

„Ludzie wprowadzają się do swoich stałych domów nieco wcześniej” – powiedział. „Można by pomyśleć, że zmniejszą swoją działalność, ale po pandemii nadal potrzebują przestrzeni”.

W odpowiedzi firma GL Homes zaprojektowała plany pięter dostosowane do potrzeb pokolenia X, w tym Melissy Radin, trenerki kariery w Livingston w stanie New Jersey, która jest właścicielką kilku nieruchomości do wynajęcia na Florydzie. Kiedy niedawno odkryła, że ​​wartość jej inwestycji w nieruchomości podwoiła się, ona i jej mąż Michael postanowili teraz kupić dom spokojnej starości.

Myśląc z wyprzedzeniem o tym, kiedy ich ciała mogą nie działać dobrze, pokolenie X żąda takich rozwiązań, jak podwyższone gniazdka elektryczne i toalety z podniesionymi siedzeniami.

„Zamówiłam niestandardowe uchwyty, ponieważ nie chciałam się schylać, aby otworzyć sejf” – powiedziała pani Radin. Chciała wziąć prysznic w głównej łazience, ale poszła na ustępstwo na rzecz młodszych członków rodziny. „Będę mieć wnuki i potrzebuję wanny w domu” – powiedziała.

Częścią dostosowywania jest także zastosowanie technologii pomagających ludziom w miarę starzenia się, np. czujników w deskach podłogowych, które potrafią rozpoznać, czy ktoś upadł, a nawet wysłać powiadomienie o wezwaniu pomocy, powiedziała pani Frank z Centrum Aktywnego Projektowania. „Programiści zdają sobie sprawę, że to pokolenie jest świadome zdrowia i bardziej zaawansowane technologicznie” – powiedziała.

Frank C. powiedział: Parker III, certyfikowany doradca finansowy w Wells Fargo Advisors w Cincinnati, powiedział, że wraz z żoną Miką szukali najnowocześniejszego wyposażenia dla swojego domu spokojnej starości w Boca Raton na Florydzie, aby pomóc im w organizacji. Światła, muzyka i alarm bezpieczeństwa.

Parker (49 l.) powiedział: „Chcieliśmy mieć inteligentny dom, którym moglibyśmy sterować za pomocą telefonów, aplikacji i ściany”.

Dodał, że atutem jest także styl życia na Florydzie. „Jesteśmy tenisistami” – powiedział. „Uwielbiamy plażę, ocean i basen”.

Inni twierdzą, że chcą zachować zdrowie, gdy zbliżają się do emerytury. Pan Shipley powiedział, że on i jego żona lubią dbać o formę, a Bridgeland oferuje takie udogodnienia, jak baseny, ścieżki rowerowe i zajęcia fitness w odległości krótkiego spaceru.

GL Homes dodaje więcej udogodnień dla aktywnych dorosłych, w tym mały basen i korty do gry w pickleball.

„Nie spodziewaliśmy się, że sprawność fizyczna będzie tak ważna” – powiedział pan Ezrati.