12 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Keir Starmer powołuje rząd po swoim miażdżącym zwycięstwie w wyborach powszechnych

Keir Starmer powołuje rząd po swoim miażdżącym zwycięstwie w wyborach powszechnych

Nowy rząd Sir Keira Starmera ma zebrać się po raz pierwszy w sobotę – pierwszym pełnym dniu sprawowania władzy przez Partię Pracy.

Rachel Reeves jest pierwszą kobietą na stanowisku kanclerza w Wielkiej Brytanii, a wicepremier Angela Rayner również znajduje się wśród rekordowych 11 kobiet w zespole 25 ministrów.

Sir Keir mianował swój rząd w piątek po miażdżącym zwycięstwie Partii Pracy w wyborach, w swoim pierwszym przemówieniu na stanowisku premiera Praca nad zmianami „rozpoczyna się natychmiast” – powiedział.

W przemówieniu na Downing Street Johnson obiecał także przywrócenie zaufania do polityki poprzez „rząd usługowy”.

Posiedzenie gabinetu skupi się na tym, co Partia Pracy nazywa „pierwszymi krokami”, które obejmują między innymi stabilizację gospodarczą, skrócenie list oczekujących w ramach NHS i walkę z nielegalną imigracją.

David Lammy został ministrem spraw zagranicznych, a Yvette Cooper ministrem spraw wewnętrznych.

Przemawia przed siedzibą rządu po nominacji na premiera W przemówieniu wygłoszonym przez króla w Pałacu Buckingham Sir Keir obiecał: „Mój rząd będzie wam służył, a polityka może być siłą ku dobremu”.

„Praca nad zmianami rozpoczyna się natychmiast, ale nie ma wątpliwości, że odbudujemy Wielką Brytanię”.

W swoim pożegnalnym przemówieniu przed budynkiem rządu Rishi Sunak przeprosił kandydatów konserwatystów i powiedział zgromadzonym: „Słyszałem waszą złość i rozczarowanie”.

Partia Pracy zdobyła 412 mandatów, co dało partii 174-osobową większość w nowej Izbie Gmin. Liczba konserwatystów spadła do najniższego w historii poziomu 121 mandatów, co oznacza spadek netto o 251 mandatów.

Liberalni Demokraci odnieśli 63 zwycięstwa, co dało im 71 mandatów. Szkocka Partia Narodowa poniosła ciężką porażkę, tracąc 38 mandatów, aby zyskać dziewięć, a jeden okręg wyborczy nie został jeszcze ogłoszony.

Partia Reform zdobyła pięć mandatów, w tym jej lidera Nigela Farage’a w Clacton, a Partia Zielonych zwiększyła liczbę parlamentarzystów z jednego do czterech. Plaid Camaro podwoiła liczbę członków parlamentu z dwóch do czterech.

Skomentuj zdjęcie, Sir Keir Starmer jest pierwszym premierem Partii Pracy od 14 lat, który przejął przywództwo partii po najgorszym wyniku wyborów od 1935 roku.

Oprócz roli zastępcy Sir Keira pani Rayner będzie odpowiedzialna za Departament Osiedleń, Mieszkalnictwa i Społeczności.

Zdecydowana większość członków Gabinetu kształciła się w szkołach publicznych, a tylko trzech z nich uczyło się w szkołach prywatnych.

Pozostali dwaj weterani ostatniego rządu laburzystów to minister bezpieczeństwa energetycznego i zerowej emisji netto Ed Miliband oraz sekretarz Irlandii Północnej Hilary Benn.

Lammy był także ministrem w ostatnim rządzie laburzystów, obok Pata Macfadyena, który był premierem, i sekretarza obrony Johna Healeya.

W referendum w 2016 r. wszyscy członkowie gabinetu opowiedzieli się za pozostaniem w UE. Przed wyborami Sir Keir wykluczył powrót Wielkiej Brytanii do jednolitego rynku UE za swojego życia.

Sir Keir spędził pierwsze kilka godzin jako premier Otrzymuj telefony z gratulacjami od światowych przywódców.

Według Białego Domu i Downing Street prezydent USA Joe Biden powiedział sir Keirowi, że nie może się doczekać „wzmocnienia szczególnych stosunków” z Wielką Brytanią.

„Jestem wdzięczny premierowi Starmerowi za potwierdzenie pryncypialnego i niezachwianego wsparcia Wielkiej Brytanii dla Ukrainy” – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poście w mediach społecznościowych.

Tymczasem Sir Keir i irlandzki premier Simon Harris zobowiązali się do „pilnego i ambitnego zresetowania i wzmocnienia” stosunków anglo-irlandzkich, oznajmił irlandzki rząd.

Skomentuj zdjęcie, Rachel Reeves stwierdziła, że ​​czuje „historyczną odpowiedzialność” jako pierwsza kobieta na stanowisku kanclerza

W nowym rządzie przewidziano kilka nieoczekiwanych nominacji.

Prokuratorem jest Richard Hermer, a nie Emily Thornberry, która pełniła tę rolę.

Hermer, przyjaciel sir Keira od czasów jego prawnika, otrzyma dożywotnie parostwo, które umożliwi mu zasiadanie w Izbie Lordów i uczestniczenie w posiedzeniach gabinetu.

Były doradca rządu ds. nauki Patrick Vallance otrzymał parostwo na stanowisko ministra nauki w nowym rządzie.

James Timpson również otrzymał parostwo i mianował Ministrem Więziennictwa.

Obecnie jest dyrektorem generalnym Timpson Group, która zatrudnia byłych przestępców w swojej sieci naprawy zegarków i obuwia w Wielkiej Brytanii.

BBC rozumie, że lord Vallance i lord Timpson nie będą obecni na posiedzeniu gabinetu.

Jako kanclerz pani Reeves jest pierwszą kobietą zajmującą drugie najważniejsze stanowisko w rządzie w 708-letniej historii urzędu.

„Każdej dziewczynie i każdej kobiecie, która to czyta, pokażmy dzisiaj, że wasze ambicje nie powinny mieć granic” – powiedziała.

Pani Reeves powiedziała swojemu nowemu zespołowi urzędników skarbowych, że „nie ma złudzeń co do skali wyzwań, przed którymi stoimy”.

Skomentuj zdjęcie, David Lammy obiecał „zresetować” stosunki Wielkiej Brytanii z sojusznikami za granicą po mianowaniu go ministrem spraw zagranicznych

Lamy powiedział w mediach społecznościowych, że jego nominacja na ministra spraw zagranicznych była „zaszczytem mojego życia”.

W rozmowie z BBC Lammy powiedział, że jego głównymi priorytetami jest „zresetowanie Europy, zresetowanie naszych stosunków z globalnym Południem i zresetowanie klimatu”.

Niektórzy z kluczowych sojuszników Sir Keira stracili mandaty, w tym Jonathan Ashworth w południowym Leicester, który został pokonany przez niezależnego kandydata Shaukata Adama, który prowadził kampanię przeciwko stanowisku Ashwortha w sprawie wojny w Gazie.

Była sekretarz kultury cieni Thangam Debbonaire przegrała w Bristol Central z Carlą Denyer, przywódczynią Partii Zielonych

Po pomyślnym pokonaniu wyzwania postawionego przez niezależnego zwolennika Gazy w Birmingham Ladywood, Shabana Mahmood została mianowana ministrem sprawiedliwości.

Alastair Campbell, były specjalista ds. public relations pod rządami Tony’ego Blaira, powiedział programowi BBC Radio 4 Today: „Myślę, że naprawdę interesującą rzeczą w ciągu ostatnich 24 godzin… jest to, że ludzie mówią, kiedy zobaczyli, jak rząd odchodzi… Downing Street – po prostu poczucie zmiany… ze strony nowej grupy ludzi, którzy wyglądają bardziej jak my i przypominają resztę kraju i którzy bardzo jasno określili priorytety”.

READ  Niemcy zwracają się do węgla, gdy Rosja blokuje dostawy gazu

Rada Ministrów ogłosiła swój nowy skład, w skład którego wchodzą:

 • Sir Keira Starmera – premier
 • Angela Rayner – Wicepremier i Minister Stanu ds. Rozwoju, Mieszkalnictwa i Społeczności
 • Rachel Reeves – Kanclerz Skarbu
 • Pata McFaddena – Kanclerz Księstwa Lancaster
 • Dawid Lammy – Sekretarz Stanu ds. Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju
 • Yvette Cooper – Minister Stanu ds. Wewnętrznych
 • Johna Healy’ego – Minister Stanu ds. Obrony
 • Shabana Mahmud – Lord Kanclerz i Sekretarz Stanu ds. Sprawiedliwości
 • Wesa Streetinga – Minister Stanu ds. Zdrowia i Opieki Społecznej
 • Bridget Philipson – Minister Stanu ds. Edukacji
 • Eda Milibanda – Minister Stanu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Zero Emisji Netto
 • Liz Kendall – Sekretarz Stanu ds. Pracy i Emerytur
 • Jonathana Reynoldsa – Minister Stanu ds. Biznesu i Handlu
 • Piotra Kyle’a – Minister Stanu ds. Nauki, Innowacji i Technologii
 • Luiza Haig – Minister Stanu ds. Transportu
 • Steve’a Reeda – Minister Stanu ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wsi
 • Lisa Nandy – Minister Stanu ds. Kultury, Mediów i Sportu
 • Hilary Ben – Sekretarz Stanu ds. Irlandii Północnej
 • Iana Murraya – Sekretarz Stanu ds. Szkocji
 • Joe Stevensa – Sekretarz Stanu ds. Walii
 • Lucy Powell – Lord Przewodniczący Rady i przewodniczący Izby Gmin
 • Baronowa Smith -Lord posiadacz Tajnej Pieczęci i przywódca Izby Lordów
 • Alana Campbella – Lider partii w Izbie Gmin
 • Darrena Jonesa – Główny Kanclerz Skarbu w Cieniu
 • Richarda Hermera KC – Prokurator Generalny
Skomentuj zdjęcie, Rishi Sunak zapowiedział, że pozostanie na swoim stanowisku lidera Partii Konserwatywnej do czasu wyboru przez tę partię jego następcy.

Sunak zapowiedział, że pozostanie liderem partii do czasu podjęcia ustaleń w sprawie wyboru jego następcy.

Penny Mordaunt – była przywódczyni Izby Gmin, która dwukrotnie kandydowała na premiera – straciła mandat w okręgu wyborczym Portsmouth North, podobnie jak były minister Sir Jacob Rees-Mogg.

Kluczową przyczyną wyników Partii Konserwatywnej było zwiększone poparcie dla brytyjskiej Partii Reform, która zdobyła 14,3% głosów, dzięki czemu lider partii Nigel Farage po raz pierwszy dostał się do parlamentu wraz z czterema innymi posłami Reform.

W tym samym czasie Liberalni Demokraci stali się trzecią co do wielkości partią w Izbie Gmin.

Partia Zielonych odnotowała swój najlepszy jak dotąd wynik w wyborach powszechnych, zdobywając 6,8% głosów w całej Wielkiej Brytanii.