2 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Johnson mówi, że Wielka Brytania natychmiast „surowo” ukarze Rosję

Johnson mówi, że Wielka Brytania natychmiast „surowo” ukarze Rosję

  • Wielka Brytania karze Rosję – Johnson
  • Już wkrótce „pierwszy atak” sankcji
  • Johnson przemówi do Parlamentu później we wtorek
  • Rosyjskie firmy i banki w centrum uwagi
  • To równie poważne, jak kryzys kubański – minister

LONDYN (Reuters) – Brytyjski premier Boris Johnson powiedział we wtorek, że Wielka Brytania natychmiast nałoży surowe sankcje gospodarcze na Rosję po tym, jak prezydent Władimir Putin nakazał rozmieszczenie wojsk w dwóch separatystycznych regionach we wschodniej Ukrainie.

Świadek Reutera widział czołgi i inny sprzęt wojskowy przemieszczające się przez Donieck, w rękach separatystów po tym, jak Putin formalnie uznał obszary separatystyczne i nakazał rozmieszczenie rosyjskich wojsk „w celu utrzymania pokoju”. Czytaj więcej

„Natychmiast nałożymy pakiet sankcji gospodarczych” – powiedział dziennikarzom Johnson.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Muszę podkreślić, że jest to tylko fala brytyjskich sankcji gospodarczych przeciwko Rosji, ponieważ spodziewamy się, że w przyszłości Rosjanie będą bardziej irracjonalni”.

Johnson powiedział, że ustanowi sankcje w Izbie Gmin około 1230 GMT.

Johnson powiedział, że sankcje „wymierzą nie tylko podmioty w Donbasie, Ługańsku i Doniecku, ale także samą Rosję – tak mocno, jak tylko możemy”.

Wielka Brytania zagroziła odcięciem rosyjskim firmom dostępu do dolarów i funta szterlinga, uniemożliwiła im gromadzenie kapitału w Londynie i ujawniła to, co Johnson nazywa „rosyjską lalką” nieruchomości i własności korporacyjnej.

Niegdyś wielka potęga, według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gospodarka rosyjska jest teraz mniejsza niż włoska, z nominalnym PKB wynoszącym około 1,7 biliona dolarów.

Rosja mocno uderzyła

Wielka Brytania nie ustaliła jeszcze, kto zostanie objęty sankcjami, ale obiecała, że ​​rosyjscy oligarchowie nie będą mieli się gdzie ukryć. Johnson powiedział, że cele mogą obejmować rosyjskie banki.

READ  Putin ostrzega Finlandię, że członkostwo Finlandii w NATO zaszkodzi stosunkom

„Oni mocno uderzą w Rosję” – powiedział Johnson. „Nie wątpcie, że jeśli uniemożliwi się rosyjskim firmom pozyskiwanie kapitału na brytyjskich rynkach finansowych, jeśli przełamiemy fasadę rosyjskiej własności firm i majątku, zacznie to boleć”.

Od czasu upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku do Londynu i brytyjskich terytoriów zamorskich napłynęły z Rosji setki miliardów dolarów, a Londyn stał się zachodnim miastem wybieranym przez bogatych ludzi z Rosji i innych byłych republik sowieckich.

Johnson powiedział, że Putin uzna, że ​​„poważnie się przeliczył”, dodając, że Moskwa wydawała się być nastawiona na inwazję na pełną skalę na swojego byłego sowieckiego sąsiada.

Johnson przewodniczył spotkaniu Brytyjskiego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego na początku wtorku.

„Myślę, że tragedią obecnej sytuacji jest to, że prezydent Putin otoczył się podobnie myślącymi doradcami, którzy mówią mu, że Ukraina nie jest odpowiednim krajem. I myślę, że przekona się, że poważnie się przeliczył” – powiedział dziennikarzom Johnson po spotkanie.

Minister zdrowia Johnsona powiedział, że działania Rosji na Ukrainie stworzyły sytuację tak niebezpieczną, jak kryzys kubański z 1962 r., kiedy pat między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim zepchnął świat na skraj wojny nuklearnej.

„Można dojść do wniosku, że rozpoczęła się inwazja na Ukrainę” – powiedział Sky News brytyjski minister zdrowia Sajid Javid. „Rosjanie, prezydent Putin, postanowili zaatakować suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy” – dodał.

Kryzys kubański wybuchł w 1962 roku, kiedy Związek Radziecki zareagował na rozmieszczenie amerykańskich rakiet w Turcji, wysyłając rakiety balistyczne na Kubę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Kylie McClellan). pisanie przez Guy Faulconbridge; Montaż przez Kate Holton i Jane Merriman

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.