16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Japońskie akcje rosną, gdy jen osiąga minimum od roku

Japońskie akcje rosną, gdy jen osiąga minimum od roku

Odbicie przechodnia na ekranie elektrycznym wyświetlającym z ostatniej chwili wykres kursu wymiany jena japońskiego do dolara amerykańskiego przed firmą maklerską w Tokio, Japonia, 2 maja 2023 r. REUTERS PHOTO/ISEI KATO/File Uzyskanie praw licencyjnych

TOKIO (Reuters) – W poniedziałek japońskie giełdy wzrosły, czemu towarzyszył indeks Nikkei 225, obejmujący akcje spółek obciążonych dużym eksportem, wsparty przez spadek jena do najniższego poziomu od prawie roku oraz po tym, jak Stany Zjednoczone uniknęły zawieszenia działalności rządu.

Jednak na rynkach akcji w pozostałej części regionu panowały mieszane uczucia, a australijskie akcje ropy i surowców ucierpiały w wyniku niższych cen ropy naftowej w zeszłym tygodniu.

Handel spadł również ze względu na święto w Hongkongu, podczas gdy Chiny kontynentalne są zamknięte od piątku ze względu na święto Złotego Tygodnia, które trwa do końca tego tygodnia.

Do godziny 13:00 GMT indeks Nikkei (.N225) wzrósł o 1,6%, odbijając się od najniższego poziomu zamknięcia od ponad miesiąca pod koniec ubiegłego tygodnia.

Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje wzrosły o 0,6%, co sugeruje, że indeks S&P 500 odbił w piątek o 0,3%.

Opublikowana w weekend tymczasowa ustawa o finansowaniu pozwoliła rządowi kontynuować prace do 17 listopada, co oznacza, że ​​publikacje kluczowych danych, w tym piątkowego miesięcznego raportu o płacach, będą mogły nastąpić w terminie.

„Ryzyko blokady jest jedynie opóźniane, a nie eliminowane” – napisali w notatce klienta stratedzy z TD Securities.

„Poczucie zmniejszonej niepewności prawdopodobnie przyniesie rynkom pewną ulgę”, ale „zmienność rynku prawdopodobnie pozostanie wysoka, ponieważ inwestorzy będą czekać na kolejny katalizator, którym będą prawdopodobnie najważniejsze dane”.

Japońskie akcje otrzymały także wsparcie ze strony kwartalnej ankiety Tankan Banku Japonii, która wykazała poprawę nastrojów przedsiębiorców.

Tymczasem jen spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od 21 października, przy 149,74 za dolara, mimo że szerszy wzrost amerykańskiej waluty wyhamował po wzroście indeksu dolara do najwyższego poziomu od 10 miesięcy w zeszłym tygodniu.

READ  Jako rzeczoznawca antyków zarobił sześciocyfrowe kwoty w JustAnswer – jak to robi ten 51-latek

Słabszy jen zwiększa zyski firm osiąganych za granicą podczas ich repatriacji.

W pozostałych częściach regionu nastroje były bardziej stonowane. Południowokoreański indeks Kospi (.KS11) wzrósł o 0,1%, podczas gdy australijski indeks giełdowy (.AXJO) spadł o 0,05%.

Oprócz presji na akcje spółek z branży energii i innych surowców, australijscy inwestorzy również zachowali ostrożność w oczekiwaniu na wtorkową decyzję polityczną Banku Rezerw, pierwszą pod rządami nowego gubernatora Michaela Bullocka.

Bank centralny Nowej Zelandii ustala politykę w środę. Indeks giełdowy kraju (.NZ50) spadł o 0,5%.

Spadek cen akcji na Antypodach nastąpił pomimo nowych sygnałów wskazujących, że gospodarka głównego partnera handlowego, Chin, może się stabilizować. Choć prywatna miara aktywności fabryk w danych niespodziewanie spadła w weekend, to pozostała na terytorium ekspansywnym – dzień po tym, jak oficjalne dane odnotowały pierwszą ekspansję od sześciu miesięcy.

Ropa naftowa odrobiła straty po piątkowym spadku o 1%, dzięki pozytywnym wiadomościom z USA i Chin, które poprawiły perspektywy popytu.

Kontrakty terminowe na ropę Brent na grudzień wzrosły o 18 centów, czyli 0,2 procent, do 92,38 dolarów za baryłkę po spadku o 90 centów na koniec ubiegłego tygodnia. Kontrakty terminowe na ropę naftową US West Texas Intermediate zyskały 23 centy, czyli 0,3 procent, do 91,02 dolarów za baryłkę, po piątkowej stracie 92 centów.

(Raport: Kevin Buckland) Redakcja: Edwina Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę