27 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Japonia sprzedaje myśliwce będące najnowszym odejściem od powojennych zasad pacyfistycznych

Japonia sprzedaje myśliwce będące najnowszym odejściem od powojennych zasad pacyfistycznych

Skomentuj zdjęcie,

Grafika koncepcyjna pokazuje, jak mógłby wyglądać nowy myśliwiec lecący nad Londynem

Japoński rząd zatwierdził eksport nowych myśliwców, nad którymi pracuje z Wielką Brytanią i Włochami, co stanowi najnowsze odejście od pacyfistycznej polityki.

Zasady eksportu broni zostały złagodzone, aby umożliwić sprzedaż samolotów do krajów, z którymi Japonia podpisała umowy obronne i w których nie toczy się żaden konflikt.

Japonia zobowiązała się do podwojenia wydatków wojskowych do 2027 r., powołując się na zagrożenia stwarzane przez Chiny i Koreę Północną.

Władze stwierdziły, że każda sprzedaż samolotów bojowych będzie wymagać zgody Rady Ministrów.

Oczekuje się, że samoloty zostaną rozmieszczone do 2035 r. i będzie to pierwsze partnerstwo Tokio w zakresie rozwoju sprzętu obronnego z krajem innym niż Stany Zjednoczone.

Najnowsze posunięcie następuje przed oficjalną wizytą premiera Fumio Kishidy w Stanach Zjednoczonych w kwietniu, podczas której ma on podkreślić sojusz Tokio z Waszyngtonem oraz chęć jego kraju do większego zaangażowania w partnerstwa obronne.

Kishida powiedział także, że zezwolenie na eksport samolotów bojowych do krajów trzecich jest „niezbędne” dla utrzymania wiarygodności Tokio jako partnera w innych przyszłych międzynarodowych projektach obronnych.

„Należy zrealizować plan stworzenia myśliwca o zdolnościach niezbędnych dla bezpieczeństwa naszego narodu, aby zapewnić, że obrona naszego kraju nie zostanie zagrożona” – powiedział we wtorek rzecznik rządu Yoshimasa Hayashi.

Jednak japoński minister obrony Minoru Kihara dał jasno do zrozumienia, że ​​Japonia pozostanie wierna „podstawowej filozofii pokojowego narodu”, przechodząc przez „surowe procesy decyzyjne” dotyczące eksportu.

Po drugiej wojnie światowej okupowana przez USA Japonia przyjęła konstytucję, która stanowiła, że ​​kraj wyrzeka się wojny i użycia siły w celu rozstrzygania sporów międzynarodowych. Konstytucja oficjalnie nie uznaje armii i ogranicza ją do zdolności do samoobrony.

Nałożyła także embargo na wywóz broni, które po raz pierwszy zostało złagodzone w 2014 r. za czasów ówczesnego premiera Shinzo Abe.

W grudniu 2023 r. Japonia w dalszym ciągu złagodziła przepisy zezwalające na sprzedaż śmiercionośnej broni produkowanej przez nią na podstawie zagranicznych licencji w celu wywozu do kraju, w którym ma siedzibę licencjobiorca.

Umożliwiło to Tokio wysłanie rakiet przeciwlotniczych Patriot do Stanów Zjednoczonych. Pociski Patriot należą do najbardziej zaawansowanych rodzajów broni, jakie Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie.

READ  Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo