16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

Widok ratusza w Tyraspolu, stolicy Naddniestrza, Mołdawia, 25 listopada 2021 r. (Alexander Hassenstein/UEFA/Getty Images)

Samozwańcza Republika Naddniestrza – która ma własną konstytucję, armię, walutę i flagę, ale nigdy nie została uznana przez społeczność międzynarodową – może zostać wciągnięta w rosyjską wojnę na Ukrainie.

Wysoki rangą rosyjski generał powiedział w zeszłym tygodniu, że celem wojska jest „całkowita kontrola” wschodniego Donbasu i południowej Ukrainy – oraz… Przyjazd do Naddniestrza, Oderwanym regionem sąsiedniego kraju jest Mołdawia.

TASS cytował pełniącego obowiązki dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji, generała majora Rustama Minnikajewa, który powiedział, że celem było stworzenie lądowego korytarza między Donbasem a Krymem. Rosja anektowana w 2014 r..

W poniedziałek doszło do wybuchów w Tyraspolu, stolicy Naddniestrza, która znajduje się w Ministerstwie Obrony Ukrainy zwana „planowaną prowokacją” przez rosyjski wywiad.

Oto, co musisz wiedzieć o Naddniestrzu i dlaczego jest to ważne dla Rosji.

Państwo separatystyczne Naddniestrze to wąski kawałek lądu o powierzchni około 1350 mil kwadratowych, wciśnięty między Ukrainę a resztę Mołdawii – nieco większy niż Rhode Island, najmniejszy stan w Stanach Zjednoczonych.

Jest domem dla około pół miliona ludzi, z których większość to rosyjskojęzyczna część.

Trochę historii: Naddniestrze ogłosiło niepodległość od byłej Sowieckiej Republiki Mołdawii po dwuletniej wojnie (1990-1992), która wybuchła podczas rozpadu Związku Radzieckiego.

Rosjanie interweniowali, by wesprzeć Naddniestrze, ale nie uznali go za niepodległe państwo. Konflikt między rządem Mołdawii a separatystami zakończył się zawieszeniem broni w 1992 roku – ale od tego czasu w Naddniestrzu pozostało około 1500 rosyjskich żołnierzy.

Rosja patrzy na Naddniestrze: Wypowiedź generała dywizji Menekajewa, który przedstawił strategię Rosji na „drugi etap” wojny, od razu wzbudziła zaniepokojenie władz mołdawskich, które wezwały rosyjskiego ambasadora.

Mołdawskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej stwierdziło, że oświadczenia o Naddniestrzu „są bezpodstawne i zaprzeczają stanowisku Federacji Rosyjskiej na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Republiki Mołdawii w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.

READ  Japonia sprzeciwia się wycofaniu się Rosji z rozmów pokojowych z II wojny światowej w sprawie sankcji

Dodała, że ​​podczas spotkania z rosyjskim ambasadorem urzędnicy w Mołdawii podkreślili, że kraj jest „neutralnym krajem i tej zasady muszą przestrzegać wszystkie strony międzynarodowe, w tym Federacja Rosyjska”.

Rola w wojnie: Niektórzy analitycy wojskowi podejrzewają, że Rosja planuje liczyć na wsparcie logistyczne Naddniestrza – i wykorzystać jego strategiczne położenie, aby stworzyć korytarz lądowy wzdłuż Morza Czarnego, aby zająć port w Odessie.

Zobacz więcej tutaj:

Czym jest Naddniestrze?  - wideo CNN