13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bolsonaro staje w obliczu nowego ryzyka prawnego po pobycie w ambasadzie Węgier

Bolsonaro staje w obliczu nowego ryzyka prawnego po pobycie w ambasadzie Węgier

Sąd Najwyższy Brazylii nakazał byłemu prezydentowi Jairowi Bolsonaro wyjaśnienie, dlaczego spędził dwie noce w ambasadzie Węgier, a brazylijska policja federalna rozpoczęła dochodzenie, czy lutowy pobyt naruszył wcześniejsze postanowienia sądu – podali funkcjonariusze policji i sądu.

Posunięcia Sądu Najwyższego i policji federalnej zwiększają ryzyko prawne stojące przed byłym przywódcą Brazylii i są następstwem opublikowanego w poniedziałek dochodzenia „New York Timesa”, z którego wynika, że ​​Bolsonaro ukrywał się w ambasadzie węgierskiej w Brasilii kilka dni po tym, jak władze skonfiskowały mu paszport z powodu objęty dochodzeniem karnym. .

Z raportu „Los Angeles Times”, opartego na materiałach zarejestrowanych przez kamery bezpieczeństwa ambasady w ciągu trzech dni, wynika, że ​​były prezydent prawdopodobnie ubiegał się o azyl polityczny na Węgrzech, których premierem jest przywódca skrajnej prawicy Viktor Orban.

Po raporcie „Los Angeles Times” Bolsonaro potwierdził, że pozostał w ambasadzie, ale nie powiedział, dlaczego. „Mam krąg przyjaciół z kilkoma światowymi przywódcami”. Powiedział brazylijskim mediom. – Martwią się. Następnie jego prawnik wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że pobyt Bolsonaro w ambasadzie miał jedynie na celu rozmowy o polityce, a „każde inne wyjaśnienie” było „kolejną fałszywą wiadomością”.

Ta relacja nie wystarczyła sędziemu Alexandre de Moraes z brazylijskiego Sądu Najwyższego, który nadzorował serię śledztw w sprawie Bolsonaro. Jak poinformowała rzeczniczka sądu Mariana Oliveira, w poniedziałkowy wieczór Moraes dał byłemu prezydentowi 48 godzin na wyjaśnienie swojego pobytu w ambasadzie.

8 lutego sędzia Moraes zezwolił na naloty i aresztowania kilku byłych czołowych współpracowników i ministrów Bolsonaro pod zarzutem planowania zamachu stanu po przegranej przez Bolsonaro wyborach w 2022 r. W ramach tej operacji sędzia nakazał Bolsonaro oddać paszport i nie opuszczać kraju kraju, podczas gdy policja prowadzi dochodzenie w sprawie jego zaangażowania.

Według funkcjonariusza policji federalnej, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić śledztwo, brazylijska policja federalna bada obecnie, czy pobyt Bolsonaro w ambasadzie Węgier naruszył te polecenia.

READ  Doradca Bidena prowadził godzinami „konstruktywne” rozmowy z chińskim dyplomatą

Niektórzy analitycy prawni w Brazylii twierdzą, że pozorna prośba Bolsonaro o azyl może doprowadzić do jego aresztowania, jeśli władze uznają, że prawdopodobnie zostaną mu postawione zarzuty karne i będzie mógł w przyszłości próbować uniknąć zatrzymania.

„Ukrywanie się Bolsonaro w ambasadzie jest klasyczną podstawą tymczasowego aresztowania”. powiedział Augusto de Arruda Botelhoprawnik i były Minister Sprawiedliwości Krajowej Brazylii.

„To jedna z tych sytuacji, które są przykładem w podręcznikach i klasach” – dodał.

Sędziowie Sądu Najwyższego Brazylii mają szeroką władzę, a sędzia Moraes już wcześniej występował z użyciem siły przeciwko Bolsonaro i jego sojusznikom, twierdząc, że ich działania zagrażają demokracji w kraju. Z kolei wielu prawicowych Brazylijczyków oskarżyło Justice o nadużycie władzy.

Dwóch lewicowych członków Kongresu Brazylii poinformowało w poniedziałek, że złożyli formalne wnioski do Sądu Najwyższego i prokuratora, żądając tymczasowego aresztowania Bolsonaro.

Pan Bolsonaro jest celem różnych dochodzeń karnych. W jednym przypadku policja federalna postawiła mu w zeszłym tygodniu zarzuty karne za udział w spisku mającym na celu sfałszowanie jego dokumentacji szczepień przeciwko koronawirusowi. Prokuratorzy nie interweniowali jeszcze w tej sprawie.

Miały także konsekwencje dla węgierskich dyplomatów w Brazylii. Brazylijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że wezwało ambasadora Węgier Miklósa Halmaya, aby wyjaśnił pobyt Bolsonaro w ambasadzie.

Podczas 20-minutowego spotkania z brazylijskimi urzędnikami Halmay przedstawił to samo wyjaśnienie, co prawnik Bolsonaro – że były prezydent przybył do ambasady jedynie w celu omówienia polityki, według urzędnika Departamentu Stanu, który pod warunkiem zachowania anonimowości rozmawiał z opisz prywatne spotkanie.

Maria Luisa Escoril, brazylijska minister ds. Europy i Ameryki Północnej, powiedziała panu Halmayowi, że to bardzo niezwykłe, że były prezydent gościł przez kilka nocy w mieście, w którym ma również dom, zwłaszcza że dopuścił się przestępstwa – powiedział urzędnik . dochodzenie.

Paolo Motorina Doniesienia z Brasilii i Leonarda Coelho Z Rio de Janeiro.

READ  Nowa Zelandia uzbraja Barry'ego Manilowa, Jamesa Blunta i „Macarenę”, aby powstrzymać „Karawanę Wolności”