24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski bank po krytyce wyjaśnia zwolnienie z opłat za rachunki ukraińskie

Polski bank po krytyce wyjaśnia zwolnienie z opłat za rachunki ukraińskie

Jeden z wiodących polskich banków spotkał się z ostrą reakcją po zwolnieniu wielu posiadaczy rachunków na Ukrainie z podwyżek opłat dla innych klientów. Z banknotów wynika jednak, że rachunki prowadzą uchodźcy, których polskie i unijne przepisy chronią przed takimi opłatami.

W tym tygodniu mBank, należący do niemieckiego Commerzbanku, ogłosił wprowadzenie od kwietnia nowych opłat za wypłaty.

„W mBanku od dłuższego czasu skupiamy się na transakcjach bezgotówkowych i samoobsłudze, dlatego podnosimy opłaty związane głównie z wypłatami” – podał bank w komunikacie prasowym. Gazety Wyborczej W oświadczeniu. „Klienci płacący codziennie bezgotówkowo nie odczują żadnych zmian”.

Bank dodał, że podwyżki są konieczne, gdyż „ceny towarów i usług w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco wzrosły, co przełożyło się także na koszty usług, które płacimy”.

Ukraińcy, którzy uciekli do Polski po inwazji Rosji w lutym 2022 r., zostali zwolnieni z nowych ceł. .

W odpowiedzi na oskarżenia o dyskryminację mBank ogłosił, że ma związane ręce polskimi i unijnymi przepisami dotyczącymi rodzaju rachunków oferowanych ukraińskim uchodźcom, których miliony przybyły do ​​Polski po wybuchu wojny.

Zgodnie z polskim prawem uchodźcy ukraińscy muszą legalnie przebywać w Polsce co najmniej do 30 czerwca 2024 r. Podstawowe rachunki płatniczeRodzaj usługi umożliwiającej wpłaty, wypłaty i płatności jest dostępny w Unii Europejskiej.

„Odpowiednio [Polish] Prawo [introducing such accounts]Rachunki te są bezpłatne” – powiedziała portalowi Interia rzeczniczka mBanku Emilia Kasperczak.

Ona również wyraziła swoją opinię Ogłoszenie W marcu 2022 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wezwała banki do oferowania rachunków dla ukraińskich uchodźców z „całkowitym zwolnieniem z opłat”.

mBank nie jest jedynym w Polsce, który podnosi opłaty. Credit Agricole podwyższył je w styczniu, a BNP Paribas ma to zrobić w przyszłym miesiącu – podał serwis informacyjny Wirtualna Polska.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  UE zamyka umowę Afryka-Pacyfik po tym, jak Polska rezygnuje z weta - EURACTIV.com