22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

’Iść przez. Idź – mówi Łukaszenka do imigrantów na polskiej granicy”

  • Łukaszenka mówi, że nie będzie zmuszał imigrantów do powrotu do domu
  • Do Iraku przyleciały dwa samoloty z powracającymi imigrantami
  • Kolejne dwa loty zaplanowano na 26-27 listopada
  • Polska zgłasza zamieszki w areszcie

BRUZGI, Białoruś / Moskwa, listopad. 26 (Reuters) – Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział w piątek migrantom, którzy utkwili na polskiej granicy.

Tysiące migrantów utknęło na wschodniej granicy UE, która według UE jest kryzysem zaprojektowanym przez Mińsk w celu wydawania białoruskich wiz na Bliski Wschód, przerzucania ich przez granicę.

Ale Łukaszenka powiedział, że celowo sprowokował kryzys humanitarny i powiedział imigrantom, że nie zamierza igrać w politykę z ich losem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Podczas swojego pierwszego publicznego wystąpienia na granicy od początku kryzysu Łukaszenka spotkał się z osadnikami w magazynie zamienionym na schronienie i powiedział im, że mogą udać się na zachód lub wrócić do domu, jak chcą.

Młoda iracka młodzież powiedziała Łukaszence, że nie może wrócić do domu i ma nadzieję na powrót do Europy. „Sam nie możemy uwierzyć” – odpowiedział Łukaszenka. „Wspólnie spełnimy Twoje marzenie.”

Łukaszenka powiedział, że nikt nie będzie zmuszany.

„Jeśli chcesz iść na zachód, nie zatrzymamy cię, nie udusimy, nie pobijemy” – powiedział, ku aplauzowi setek imigrantów. „To zależy od ciebie. Idź. Idź.”

Dodał: „Pod żadnym pozorem nie zatrzymamy cię. Nie chcemy wiązać ci rąk, wsadzać do samolotów i odsyłać do domu”.

„Wojna hybrydowa”

Polska i inne kraje UE twierdzą Kryzys W ramach „wojny hybrydowej” Mińsk bierze odwet na sankcjach UE nałożonych w odwecie za zdławienie przez Łukaszenkę kontrowersyjnych wyborów w zeszłym roku.

UE zgodziła się na nowe sankcje w odpowiedzi na kryzys graniczny, które dyplomaci w Brukseli mają zatwierdzić i zaakceptować na początku grudnia.

Łotwa, Litwa i Polska powstrzymały tysiące funkcjonariuszy straży granicznej, żołnierzy i policji przed ponoszeniem ciężaru kryzysu, zamykając granicę i odpychając migrantów próbujących przedostać się z Białorusi.

Litwa powiedziała w piątek, że może zamknąć swoje granice, jeśli więcej migrantów z Białorusi będzie próbowało przejeżdżać ciężarówkami.

Białoruś rozpoczęła repatriację niektórych migrantów, ale powiedziała, że ​​czeka na odpowiedź UE na prośbę Niemiec o przyjęcie 2000 osób pozostawionych na granicy, na co UE odrzuciła, a Niemcy odmówiły przyjęcia.

W piątek dwa samoloty przeleciały setki Irakijczyków z Białorusi do Erbilu, stolicy Irackiego Kurdyjskiego Regionu Autonomicznego.

Według agencji Dass News Agency, spodziewane są dwa kolejne loty w dniach 26-27 listopada.

Warszawa powiedziała, że ​​deportacja migrantów oznacza zmianę taktyki, a on w tym tygodniu koncertował w europejskich stolicach, a także w europejskich stolicach w tym tygodniu. Trudna odpowiedźPodniesiono możliwość nałożenia dalszych sankcji w przypadku eskalacji kryzysu.

Polska i Litwa nadal donoszą o transgranicznych działaniach migrantów, którzy są coraz bardziej pesymistycznie nastawieni do nadejścia warunków zimowych. Polscy urzędnicy twierdzą, że w jednym z ośrodków detencyjnych utworzonych dla migrantów przybywających do kraju dochodzi do zamieszek.

Kwestia ta nasiliła napięcia między Rosją a Unią Europejską, które od czasu aneksji Krymu z Ukrainy w 2014 r. utrzymują się na niskim poziomie po zimnej wojnie.

Prezydent Rosji Władimir Putin pomógł Łukaszence wyeliminować masowe protesty uliczne po zeszłorocznych wyborach i poparł Białoruś w jej ostatniej konfrontacji z UE.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Relacja Marii Kisliovej, Cockpar Bemble, Pavela Florkievicha; Napisane przez Azada Lashkari i Andreasa Sidasa, Gabriela Detralt-Farbera, Marka Trevelliana i Tomasza Janowskiego; Montaż przez Barbarę Lewis

READ  Sąd Najwyższy w Polsce chroni bankiera centralnego przed ściganiem

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.