16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Inflacja w Polsce już szósty miesiąc z rzędu sięga 8,6%

Inflacja w Polsce już szósty miesiąc z rzędu sięga 8,6%

Roczna inflacja w Polsce wzrosła w grudniu do 8,6%, jak wynika ze wstępnych danych opublikowanych dziś przez państwowy Urząd Statystyczny (GUS).

To już szósty z rzędu miesięczny wzrost inflacji, najwyższy od ponad dwóch dekad. W ciągu ostatnich dwóch lat nadal rosły w UE. Rosnące ceny paliw i żywności były głównym czynnikiem utrzymującego się wzrostu cen.

Grudniowe dane GUS ponownie przekroczyły oczekiwania. Analitycy badający PAP Biznes oszacowali go na 8,3%. Ostateczne dane za grudzień zostaną ogłoszone 14 stycznia, ale generalnie różnią się nieco od wstępnych szacunków.

Ostatnia wysoka inflacja zanotowana w listopadzie 2000 r. wyniosła 9,3%.

Nadal rosną ceny paliw, które w grudniu były o 32,9% wyższe, aw listopadzie o 0,2% wyższe niż rok wcześniej. Tymczasem ceny energii wzrosły o 14,3% rok do roku i 0,8% miesiąc do miesiąca.

Polski premier i lider opozycji spierają się o rosnące koszty energii

Adam Glapiński, szef Banku Centralnego, powiedział w zeszłym tygodniu, że inflacja będzie nadal rosła w 2022 r., ze szczytem 8,3% w czerwcu. Liczba ta została już przekroczona, a ekonomiści spodziewają się dalszego wzrostu w nadchodzących miesiącach w wyniku rosnących kosztów energii i rosnących cen żywności.

Analitycy Pekao SA, dużego banku państwowego, napisali, że w odpowiedzi na dzisiejsze dane o inflacji, „szczyt jeszcze przed nami”. Zauważają, że nawet w 2023 roku inflacja może nie spadać.

Grupa bankowa twierdzi, że „kluczowym elementem” grudniowej podwyżki był „całkowicie brutalny” wzrost cen żywności, które wzrosły o 2,1% miesiąc do miesiąca. „To zdecydowany rekord na grudzień” – zauważyli.

W środę Glapiński powiedział, że jego Narodowy Bank Polski (NBP) „działa tak skutecznie i zdecydowanie, jak to możliwe”, aby obniżyć inflację do celu 2,5% (z możliwością odchylenia o jeden punkt procentowy).

READ  PMI dla polskiego przemysłu spada dalej w sierpniu

Zamiast tego zdementował pogłoski, że celem banku jest 3,5%, twierdząc, że 2,5% to „właściwy poziom” dla rozwijającej się polskiej gospodarki. W odpowiedzi na rosnącą inflację NBP podniósł w tym tygodniu stopy procentowe do 2,25%. Czwarty wzrost w czteromiesięcznych odstępach.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), państwowego think tanku, Oczekiwać Rada Polityki Pieniężnej Banku Centralnego może w najbliższych miesiącach podnieść stopy do 3,5%. W rezultacie do 2024 r. inflacja spadnie do najwyższego celu banku wynoszącego 3,5%.

Polska podnosi stopy procentowe wyżej niż oczekiwano w odpowiedzi na rosnącą inflację

W obliczu rosnących cen rząd realizuje plan Kolekcja „Antyinflacja” Slot o wartości 10 miliardów (2,13 miliarda euro). Obejmuje to obniżenie akcyzy na paliwo do 8% i próbę obniżenia podatku VAT na żywność do 0%.

Jednak niektórzy ekonomiści ostrzegają, że takie środki mogą wywołać dalszą inflację. Tymczasem inne polityki rządowe, takie jak podniesienie płacy minimalnej”polska umowa„Plan stymulacyjny może wywierać presję na ceny.

Eurostat ogłosił dziś, że grudniowa inflacja w strefie euro osiągnęła rekordowy poziom 5% rok do roku.

Polski rząd zapowiedział obniżki podatków w celu obniżenia inflacji

Źródło: Maciej Wasilewski / Agencja Wyborcza.pl