23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zespoły pomocy medycznej opuszczają Polskę nie docierając do osadników

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) poinformował w czwartek, że jego lekarze, którzy w czwartek zostali rozmieszczeni na granicy z Polską Białorusią, opuścili kraj po wielokrotnych odmowach dostępu do migrantów i uchodźców.

Lekarze bez Granic, znani również jako Medecins Sans Frontieres, powiedzieli, że setki osób ubiegających się o azyl zajęło trzy miesiące, aby uzyskać pozwolenie od personelu ratunkowego na wejście do leśnego obszaru przygranicznego, który jest teraz pogrążony w mrozie.

„Od października MSF wielokrotnie prosiło o dostęp do obszarów o ograniczonym dostępie i posterunków straży granicznej w Polsce, ale nie udało się” – powiedziała w oświadczeniu Frauke Ossig, koordynator ds. sytuacji kryzysowych grupy w Polsce i na Litwie.

Unia Europejska (UE) oskarżyła rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o zachęcanie ludzi uciekających przed konfliktami i biedą na Bliskim Wschodzie do wykorzystywania Białorusi jako bramy do sąsiednich państw członkowskich UE.

Polski rząd stworzył barierki z drutu kolczastego na granicy z Białorusią i zakazał publicznego dostępu do tego obszaru. Dla reporterów i personelu humanitarnego wymagane jest specjalne pozwolenie na wejście. Niektórzy uchodźcy i migranci zginęli podczas próby wjazdu do Polski.

„Wiemy, że ludzie wciąż ukrywają się w dżungli za granicą. Potrzebują wsparcia, ale mamy obowiązek pomagać ludziom w przemieszczaniu się, gdzie tylko się da. Nie udało nam się do nich dotrzeć w Polsce”. powiedział Osik.

READ  Prezydent RP zawetuje ustawę medialną krytykowaną przez USA i UE Polska