22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przedstawiciele partii rządzącej twierdzą, że w Polsce jest oprogramowanie szpiegujące Pegasus

WARSZAWA, 7 stycznia (Reuters) – wyżsi urzędnicy polskiego rządu w piątek wskazali, że kraj nabył zaawansowane oprogramowanie szpiegowskie opracowane przez izraelską grupę NSO, ale zaprzeczyli, że było ono wykorzystywane przeciwko oponentom politycznym.

Doniesienia Associated Press, że oprogramowanie Pegasus grupy NSO zostało użyte do włamania się do telefonów krytyków rządu, w tym senatora, który prowadził kampanię na rzecz największej partii opozycyjnej w 2019 roku, doprowadziły do ​​zarzutów, że służby specjalne podważają etykę demokratyczną.

Dane rządowe wcześniej odmówiły komentarza na temat tego, czy Pegaz ma dostęp do Polski, powołując się na przepisy dotyczące tajemnicy służbowej. W grudniu wiceminister obrony powiedział, że Polska nie korzystała z Pegaza.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Jednak fragmenty wywiadu z konserwatywnego tygodnika Sieci, opublikowanego w piątek, wskazują, że przywódca Polski, rządzący nacjonaliści Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ma w swoich usługach oprogramowanie.

„Pegasus to program, z którego korzystają służby antyprzestępcze i antykorupcyjne w wielu krajach… Źle by było, gdyby polskie służby nie dysponowały tego rodzaju narzędziem” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Odrzucił twierdzenia opozycji, jakoby Pegasus był używany „całkowicie bezsensownie” przeciwko oponentom politycznym.

Zapytany podczas konferencji prasowej o Pegasusa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że to „wstyd”, gdyby polskie służby nie miały dostępu do takiej technologii inwigilacji.

Według badań przeprowadzonych przez Citizen’s Lab Project i Amnesty International na Uniwersytecie w Toronto senator Krzysztof Brejza, który włamał się do swojego telefonu podczas największej kampanii wyborczej opozycji w 2019 roku, powiedział: „Jaroslav Kaczyński gada bzdury”.

„Jaroslav Kaczyński i jego ludzie… uzurpowali sobie prawo do wolnych wyborów na Polakach” – powiedział prywatnej telewizji TVN24.

Raport Alana Charlischa; Edycja Angusa MacSwana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.