16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Hanwha Ocean kontynuuje prezentację przyszłego polskiego programu łodzi podwodnych

Hanwha Ocean kontynuuje prezentację przyszłego polskiego programu łodzi podwodnych

21 maja 2024 roku w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w Polsce odbył się dzień branżowy, podczas którego południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean wraz z podwykonawcami zaprezentowała swoje pomysły na projekt budowy łodzi podwodnej dla Marynarki Wojennej RP.

W następstwie negocjacji przeprowadzonych w listopadzie 2023 r. podczas tego ostatniego wydarzenia Hanwha Ocean potwierdziła swoją ofertę KSS-III wraz ze swoimi partnerami Hanwha Systems, Hyosung Heavy Industries, KDE, NK, Cologne Dock Composite, Babcock International Group i Gabler. Okręt podwodny KSS-III o wyporności 3600 ton służy w marynarce wojennej Republiki Korei.

Program zakupów polskich łodzi podwodnych, lokalnie znany jako projekt Orca, ma ponad 10-letnią historię. Pierwotnie Ministerstwo Obrony Narodowej planowało zakup od trzech do czterech nowych okrętów podwodnych. Marynarka Wojenna RP posiada obecnie jedną rosyjską łódź klasy „Kilo” (Projekt 877E) – ORP. Orzeł, z dawnego pływaka z pięcioma łodziami podwodnymi. Likwidacja czterech norweskich okrętów podwodnych klasy Kopen rozpoczęła się w 2017 r. i zakończyła się w 2021 r. Pierwotnie projekt odnowy miał zostać ukończony do końca 2023 r., ale obecnie celem zakończenia trzyletniej umowy są lata 2024–25. Nowe łodzie podwodne. Nie wszystkie znaki zapytania zostały jednak rozwiane, jeśli chodzi o daty i liczby. Inne warszawskie projekty zbrojeniowe, takie jak obrona powietrzna i modernizacja floty pojazdów polskiego wojska lądowego, nie były opłacalne.

Korea Południowa oznacza trzymanie się harmonogramu

Oprócz promowania projektu KSS-III z obietnicą stworzenia łodzi podwodnej o wysokich osiągach, Hanwha Ocean chce ułatwić transfer technologii oraz zaangażować polski przemysł i instytucje badawcze. Oprócz zwykłych ofert, takich jak szkolenia i edukacja, Koreańczycy z Korei Południowej wabią klientów, tworząc lokalne centrum wsparcia w zakresie prac konserwacyjnych, napraw i wymian. Trzymają się napiętego harmonogramu.

„Jeśli okręt podwodny Hanwha Ocean zostanie wybrany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, będziemy mogli dostarczyć go Marynarce Wojennej RP w ciągu sześciu lat od zamówienia” – powiedział wiceprezes Hanwha Ocean, wiceadmirał (w stanie spoczynku) Steve SK Jeong. , powiedział w dniu roboczym.

READ  Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Ukraina vs Polska odbywa się na stadionie Weston Holmes w Peterborough United, aby zebrać pieniądze dla ofiar konfliktu.

Polskie relacje z wydarzenia podkreślały zdolność firmy Hanwha do dostarczania produktów na czas i przed terminem. Zostało to już pokazane w programach zakupów dla polskiego wojska lądowego, takich jak haubica samobieżna K9 i wyrzutnia rakiet wielokrotnych Chunmoo (Homar-K). Dostawa zamówionych w Seulu czołgów podstawowych K2 również przebiegła dotychczas bezproblemowo.