29 kwietnia, 2024

Grambling State zbiera siły, aby wygrać dogrywkę w swoim pierwszym występie w turnieju NCAA

DAYTON, Ohio — Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość trenera Grambling State, Donte Jacksona, spotkały się w środowy wieczór w pierwszej czwórce.

Jackson wrócił w okolice, gdzie ukończył college w Central State, gdzie poznał swoją żonę Shelithię i gdzie rozpoczął karierę trenerską, nie tylko w koszykówce. Po tym, jak pomógł Grambling State w historycznym zwycięstwie, opuścił arenę, trzymając za rękę Shelithię, a jego drużyna wciąż brała udział w turnieju NCAA.

„Właściwie trenowałem też tenis” – powiedział Jackson. „Mam na widowni tenisistów i byłych koszykarzy”.

Byli gracze Jacksona z „drugiego domu” obserwowali, jak drużyna Grambling State z numerem 16 odrabiała w drugiej połowie 14-punktową stratę, pokonując po dogrywce innego gracza z numerem 16, Montana State 88:81. Tygrysy awansują w regionie środkowo-zachodnim, a w piątek w Indianapolis zmierzą się z rozstawionym z numerem 1 Purdue.

Po jedenastu sezonach z bilansem 0-28 drużyna Grambling State po raz pierwszy wystąpiła w turnieju NCAA, stając się pierwszą drużyną, która otworzyła tę imprezę 1-0 od czasu Northwestern w 2017 roku.

„Zwycięstwo w pierwszej rundzie jest niesamowite” – powiedział Jackson. „To po prostu wielka prezentacja naszego programu, po prostu pokazanie tym chłopakom, że mogli pójść do wszystkich innych dużych szkół i tego typu rzeczy, ale dokonali właściwego wyboru, przychodząc do Grambling”.

Tygrysy stały się dziewiątym programem HBCU, który wygrał turniej NCAA i szóstym od 2000 roku. Zrobili to za nieoczekiwanym bohaterem drugorocznego obrońcy Jemelem Coferem, który wszystkie 19 punktów swojej drużyny zdobył w drugiej połowie po dogrywce, po braku gry w meczu Uruchom w pierwszej połowie lub w meczu o mistrzostwo SWAC Gramblinga nad Texas Southern.

READ  Właściciele piwa nabywają Victora Caratini od Padres

„Nawet gdy nie gram, jestem w nią zaangażowany, ponieważ w końcu moje nazwisko zostanie wywołane” – powiedział Cofer.

„Mówię mu: «Po prostu bądź przygotowany, po prostu bądź przygotowany»” – dodał Jackson.

Jackson kazał Coferowi zastąpić czołowego strzelca drużyny Grambling State, Kintaviousa Doziera, który zagrał zaledwie sześć minut po rozpoczęciu pierwszej połowy, próbując zyskać większą przewagę nad ekranami piłek drużyny Montana State. Cofer często atakował gwiazdę Montana State Roberta Forda III, który zdobył 26 punktów w meczu i trafiał 6 z 8 w próbach za trzy punkty, ale większość serii rozegrał z czterema faulami.

Do przerwy gracze Grambling State przegrywali 42:33 i przyznali, że w ich szatni zapanowały pewne kontrowersje.

„Jesteśmy zespołem, który po sparingu, pięć lub 10 minut później, wróci do gry, będziemy na najwyższym poziomie, będziemy rozmawiać o korektach” – powiedział starszy skrzydłowy Jordan Smith. Który zdobył 18 punktów i 9 zbiórek.

Zanim Jackson wszedł na salę, gracze dokonali niezbędnych zmian, szczególnie w obronie. Pomimo ostrych strzałów Forda i młodszego napastnika Briana Juraka, Montana State Tigers utrzymali się w drugiej połowie na poziomie zaledwie 30 punktów, w niektórych momentach pomieszali się i wyrzucili Bobcats.

„Są stworzeni na przeciwności losu” – powiedział Jackson o swoich zawodnikach. „Mam wielu chłopaków, którzy znaleźli się w niekorzystnej sytuacji i tym podobnych, a przeciwności losu są częścią życia. Chodzi o to, jak podnieść się, gdy stajesz w obliczu złej sytuacji”.

Grambling State ma niecałe 48 godzin na nabranie sił, zanim zmierzy się z Purdue, prowadzonym przez Zacha Eddy’ego, Krajowego Gracza Roku 2023. W zeszłym roku Purdue stał się drugim rozstawionym z numerem 1, który spadł na 16. miejsce w drużynie Fairleigh Dickinson, który również zdobył pierwsze cztery miejsca pojedynek Przed spotkaniem z Boilermakers.

Purdue przegrywał z dwucyfrowymi rozstawieniami w każdym z trzech ostatnich występów w turnieju NCAA.

READ  White Sox wyznacza do przydzielenia Declana Cronina

„Nie bez powodu mają ziarno nr 1” – powiedział Jackson. Mają najlepszego wielkiego zawodnika w kraju, a my musimy wejść i zagrać. [I’ll watch] Dziś wieczorem mnóstwo filmów. – I tak nie spałem zbyt wiele.