30 listopada, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Foxconn staje przed dochodzeniem podatkowym w Chinach w związku z wyborami na Tajwanie – źródła

Foxconn staje przed dochodzeniem podatkowym w Chinach w związku z wyborami na Tajwanie – źródła

Kobieta przejeżdża obok logo Foxconn przed budynkiem firmy w Tajpej na Tajwanie, 9 listopada 2022 r. REUTERS/Ann Wang/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

TAJPEJ, 23 października (Reuters) – Foxconn (2317.TW), główny dostawca iPhone’ów firmy Apple Inc, staje w obliczu dochodzenia podatkowego w Chinach, co potwierdziły w poniedziałek dwa źródła zbliżone do Foxconn, twierdząc, że ich zdaniem sprawa została wykryta. Przez gazetę wspieraną przez państwo ze względów politycznych związanych ze zbliżającymi się wyborami na Tajwanie.

Wspierana przez państwo chińska gazeta Global Times podała w niedzielę, że niektóre z kluczowych spółek zależnych Foxconn w Chinach zostały poddane audytom podatkowym, a chińska administracja ds. zasobów naturalnych przeprowadziła dochodzenia w terenie w sprawie sposobu użytkowania gruntów przez Foxconn w prowincjach Henan i Hubei oraz w innych miejscach.

Obydwa źródła, które ze względu na delikatność sprawy poprosiły o anonimowość, podały, że kilka firm, których nie wymieniły, zostały w ostatnich miesiącach poddane kontroli chińskich władz, ale ich zdaniem jedynie śledztwo Foxconnu zostało upublicznione z powodów politycznych.

Podkreślili, że audyt ma miejsce niecałe trzy miesiące przed wyborami prezydenckimi na Tajwanie i w związku z dążeniami Foxconna do dywersyfikacji, mającymi na celu przeniesienie części produkcji poza Chiny.

Władze chińskie w Henan, Hubei, Guangdong i Jiangsu nie odpowiedziały natychmiast na przesłane faksem prośby agencji Reuters o komentarz w sprawie audytów Foxconn.

Foxconn, formalnie znany jako Hon Hai Precision Industry Co Ltd, zatrudnia setki tysięcy ludzi w Chinach i jest tam głównym inwestorem, a Pekin regularnie wychwala go jako przykład sukcesu tajwańskich inwestorów w tym kraju.

Pierwsze źródło powiedziało agencji Reuters, że postrzega tę recenzję jako „ostrzeżenie” dla Foxconn, który przenosi część swoich linii produkcyjnych, w tym linie produkcyjne iPhone’ów, z Chin do Indii.

„Ich gospodarka nie jest w dobrym stanie. To ostrzeżenie, że duże firmy takie jak my przenoszą się do Indii” – podało źródło.

READ  Shaw Communications, Lee Auto, Southwest i inne

Pierwsze źródło podało: „Chcą, żebyście stanęli po którejś ze stron. Albo zostaniecie z nami, albo odejdziecie”.

Źródło podało, że to nie może być przypadek, że audyt został ogłoszony przez wspierany przez państwo serwis informacyjny w czasie, gdy założyciel Foxconn, Terry Gou, stara się zostać kolejnym prezydentem Tajwanu w styczniowych wyborach.

Drugie źródło stwierdziło, że recenzja była „nieoczekiwana” i stosunkowo „niezwykła”.

Znany z nacjonalistycznego tonu „Global Times” nie podał szczegółów dochodzeń w sprawie podatków ani zagospodarowania przestrzennego, które nie zostały oficjalnie ogłoszone przez żaden departament chińskiego rządu.

Foxconn oświadczył w niedzielnym oświadczeniu, że zgodność z prawem jest „podstawową zasadą” jego działalności na całym świecie i że będzie „aktywnie współpracować z odpowiednimi jednostkami w odpowiednich przedsiębiorstwach i operacjach”.

Foxconn powiedział w poniedziałek, że nie ma dalszych komentarzy.

Chińskie Biuro ds. Tajwanu nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.

Założyciel miliardera Foxconn, Gou, który nie odgrywa już żadnej roli w codziennych operacjach firmy i ustąpił ze stanowiska prezesa spółki w 2019 r., mimo że plasuje się na samym dole sondaży, ubiega się o stanowisko niezależnego kandydata na prezydenta.

Oskarżył rządzącą na Tajwanie Demokratyczną Partię Postępową o doprowadzenie wyspy na skraj wojny z Chinami poprzez swoją wrogą politykę i że ona sama jest w stanie utrzymać pokój dzięki rozległym kontaktom handlowym i osobistym w Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Rzecznik kampanii Jo, Huang Shih-hsiu, odniósł się do pytań dotyczących śledztwa Foxconn w sprawie spółki, twierdząc, że Jo przekazała zarządzanie spółką cztery lata temu, nie jest już członkiem zarządu, a jedynie akcjonariuszem.

Premier Tajwanu Chen Chien-jin zaoferował Foxconnowi pomoc rządową, a minister gospodarki Wang Mei-hua powiedziała, że ​​jej ministerstwo skontaktowało się już z firmą.

W niedzielnym przemówieniu podczas wiecu wyborczego wiceprezydent Tajwanu Lai Ching-tei, kandydat na prezydenta Demokratycznej Partii Postępu, który prowadzi w sondażach, stwierdził, że chiński raport ze śledztwa jest „nieoczekiwany” i „niefortunny”.

READ  Kontrakty terminowe Dow: Wzrosty na rynku odczuwają ból prezesa Fed Powella; Co teraz robisz

„Mam więc nadzieję, że wszyscy nasi ludzie będą mogli wesprzeć Hon Hai i tajwańskie firmy” – stwierdził w komentarzach przekazywanych przez tajwańskie stacje telewizyjne.

Akcje Foxconna spadły w poniedziałek aż o 3%. Szerszy rynek (.TWII) spadł o około 1%.

(Raport Yimou Li i Bena Blancharda – przygotowany przez Mohammeda dla Biuletynu Arabskiego) Dodatkowe relacje z redakcji w Szanghaju; Montaż: Jacqueline Wong, Edwina Gibbs i Sonali Paul

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Yimu Li jest starszym korespondentem Reutersa i zajmuje się wszystkim, co dotyczy Tajwanu, w tym delikatnymi stosunkami między Tajwanem a Chinami, agresją militarną Chin i kluczową rolą Tajwanu jako światowej potęgi w branży półprzewodników. Trzykrotny zdobywca nagrody SOPA. Jego reportaże z Hongkongu, Chin, Birmy i Tajwanu z ostatniej dekady obejmują represje Birmy wobec muzułmanów Rohingya, protesty w Hongkongu i walkę Tajwanu z wielofrontowymi kampaniami Chin mającymi na celu asymilację wyspy.