Firma Yokogawa Electric Corporation ogłosiła instalację rozwiązania kontroli spalania FuzEvent™ w zakładzie przetwarzania odpadów na energię (WtE) prowadzonym przez Krakowski Holding Komunalny SA w Krakowie. FuzEvent został opracowany przez Dublix Technology ApS, spółkę zależną Yokogawy, i który poprawia efektywność spalarni odpadów komunalnych i biomasy w dostarczaniu energii elektrycznej i pary dla ciepłownictwa. Testy wydajnościowe tego rozwiązania w krakowskiej fabryce WtE wykazały 2,5% wzrost spalania odpadów (co odpowiada 5 500 t rocznie przy pracy zakładu na pełnych obrotach). Maksymalizuje dostawy energii elektrycznej do sieci krajowej i ciepłownictwa do Krakowa, utrzymując emisję szkodliwych gazów spalinowych w granicach ustalonych przez rząd i zapewniając stały przepływ pary dla optymalnej pracy turbiny parowej.
Krakowski Zakład WtE, który rozpoczął działalność w 2016 roku, jest największym obiektem w Polsce, posiada nowoczesną konstrukcję i jest dobrze eksploatowanym zakładem o mocy spalania komunalnego na poziomie 245 000 ton rocznie. W wyniku spalania powstaje rocznie około 100 000 MWh energii elektrycznej i 1 milion GJ ciepła. Posiada certyfikat zielonej energii od polskiego rządu, a wytwarzana przez niego energia elektryczna sprzedawana jest do krajowej sieci energetycznej.
Większość nowoczesnych zakładów WtE wytwarza energię elektryczną, wykorzystując energię cieplną ze spalania odpadów do produkcji pary napędzającej turbinę. W porównaniu z konwencjonalnymi źródłami paliwa, ilość energii wytwarzanej w wyniku spalania odpadów komunalnych z gospodarstw domowych jest bardziej zróżnicowana ze względu na różnice w zawartości wilgoci i gęstości. Wprowadzona w ostatnich latach w wielu miastach Europy ekstensywna segregacja odpadów dodatkowo komplikuje tę sytuację, a trudne jest stabilne kontrolowanie tego procesu w oparciu o konwencjonalne sterowanie PID (technologia sterowania natężeniem przepływu, temperaturą). , poziom, ciśnienie i materiały), nawet w przypadku dobrze zaprojektowanych instalacji WtE.
W Polsce i innych krajach europejskich istnieją dwa podejścia do zwiększania przychodów z zakładów WtE. Pierwszym z nich jest zapewnienie stabilnych warunków spalania odpadów i utrzymanie maksymalnej mocy elektrowni poprzez utrzymanie produkcji pary na określonym poziomie w zdefiniowanych dla elektrowni krytycznych i bezpiecznych warunkach procesowych, a drugim zwiększenie ilości odpadów. Spalanie odbywa się poprzez zwiększenie wydajności operacyjnej zakładu, a tym samym zwiększa opłatę za odbiór i przetwarzanie odpadów (opłatę bramową) uiszczaną w zależności od ilości odpadów podlegających spalaniu.
System FuzEvent™ firmy Dublix to wysokowydajne rozwiązanie do kontroli spalania, oparte na unikalnej, zaawansowanej technologii sterowania, która wykorzystuje wiedzę specjalistyczną firmy w zakresie procesów spalania. Można go zainstalować jako dodatek do istniejących systemów sterowania bez dodawania nowych czujników instalacji, wymiany już istniejących struktur kontrolnych lub dokonywania kosztownych zmian w istniejącym sprzęcie, a także umożliwia scentralizowane zarządzanie za pomocą zintegrowanego systemu kontroli produkcji. Rozwiązując problemy spalania odpadów komunalnych i zapewniając zrównoważone spalanie, pozwala zakładom pracować z pełną wydajnością, zwiększać ilość produkowanej energii elektrycznej i pary oraz zwiększać ilość spalanych odpadów.
W ramach projektu eksperci firmy Dublix posiadający dogłębną wiedzę na temat zakładów WtE oraz doświadczenie w przeprowadzaniu różnorodnych symulacji świadczyli usługi doradcze, obejmujące m.in. przeprowadzenie studium wykonalności w celu oceny korzyści płynących z rozwiązania FuzEvent™. Zaangażowali się w zwiększenie stopnia spalania odpadów oraz wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w zakładzie, a następnie przeanalizowali dane operacyjne z przeszłości oraz schematy działania najbardziej doświadczonych operatorów zakładu. Dzięki badaniu stopień spalania odpadów w tym zakładzie mógłby wzrosnąć o 2,5% (co odpowiada wzrostowi o 5 500 ton rocznie przy pracy z pełną wydajnością).
„Jestem niezwykle dumny ze sposobu, w jaki wprowadzenie wysokowydajnego rozwiązania firmy Dublix do kontroli spalania przyniosło ilościową poprawę wskaźników liczbowych klienta i znacząco przyczyniło się do zwiększenia przychodów. Nasze unikalne i unikalne podejście umożliwi firmom zajmującym się przetwarzaniem odpadów na energię fabryk na całym świecie, aby zwiększyć przychody i przyczynić się do zarządzania ESG. Yokogawa zapewni wsparcie w oparciu o wysokiej jakości technologię i możliwości doradcze” – powiedział Koji Nakaoka, starszy wiceprezes Yokogawa oraz dyrektor centrali biznesowej ds. energii i zrównoważonego rozwoju oraz globalnej centrali sprzedaży.
Więcej aktualności i artykułów technicznych na temat globalnej branży odnawialnych źródeł energii można znaleźć w najnowszym numerze magazynu Energy Global.
Wydanie Energy Global z jesieni 2023 r
W wydaniu Energy Global z jesieni 2023 r. zamieszczono serię artykułów technicznych skupiających się na ekologicznym wodorze, technologii turbin wiatrowych, rozwiązaniach w zakresie monitorowania łopat i nie tylko. W numerze tym zamieszczono także raport regionalny przedstawiający niektóre z kluczowych projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii w Australii.
Przeczytaj artykuł online: https://www.energyglobal.com/bioenergy/26102023/yokogawa-installs-combustion-control-solution-a-wte-plant-in-poland/
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35