30 listopada, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nasila się wojna między Izraelem a Hamasem, wzrasta liczba ofiar śmiertelnych w Gazie, a Stany Zjednoczone przyjmują uchwałę

Nasila się wojna między Izraelem a Hamasem, wzrasta liczba ofiar śmiertelnych w Gazie, a Stany Zjednoczone przyjmują uchwałę

Na tym zdjęciu z filmu opublikowanego 26 października izraelskie pojazdy opancerzone biorą udział w operacji w określonym miejscu w północnej Gazie. Siły Obronne Izraela/Reuters

Izraelskie siły zbrojne poinformowały, że w czwartek siły izraelskie przeprowadziły „ukierunkowany nalot” czołgami w północnej Strefie Gazy, zanim wycofały się ze Strefy Gazy.

Film opublikowany przez izraelską armię pokazuje czołgi i pojazdy opancerzone, w tym spychacz, poruszające się drogą w pobliżu płotu. Czołgi wystrzeliły artylerię i w pobliżu zaobserwowano pewne zniszczenia.

IDF stwierdziło, że nalot był „częścią przygotowań do kolejnych faz bojowych”.

W oświadczeniu napisano: „Żołnierze opuścili teren po zakończeniu operacji”.

Rzecznik IDF Peter Lerner opisał nalot jako duży, ale o ograniczonym zakresie, mówiąc, że była to „jasna i wszechstronna operacja mająca na celu stworzenie lepszych warunków dla operacji naziemnych, jeśli i kiedy to nastąpi”.

„Zaatakowaliśmy już wroga i zabiliśmy terrorystów, którzy planowali przeprowadzić na nas ataki za pomocą kierowanych rakiet przeciwpancernych” – powiedział CNN.

Przygotowania IDF: Izrael przyrzekł wyeliminować Hamas, grupę zbrojną kontrolującą Strefę Gazy, w odpowiedzi na śmiertelne ataki terrorystyczne i porwania z 7 października, w wyniku których zginęło 1400 osób, w większości cywilów, oraz ponad 200 zakładników.

W środowym przemówieniu telewizyjnym izraelski premier Benjamin Netanjahu potwierdził, że Izrael „przygotowuje się do wtargnięcia naziemnego” do Gazy po prawie trzech tygodniach nalotów na przybrzeżną enklawę.

Według informacji kontrolowanych przez Hamas władz odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną w Gazie i opublikowanych przez palestyńskie Ministerstwo Zdrowia w Ramallah, w izraelskich nalotach zginęło ponad 6400 osób, a 17 000 zostało rannych.

Doszło już do ograniczonych potyczek między Izraelem a bojownikami Hamasu na terenie Gazy. Izraelski żołnierz zabity w niedzielnych starciach z Hamasem to pierwsza publicznie zgłoszona śmierć izraelskiego wojskowego w Strefie Gazy od 7 października – poinformowało we wtorek izraelskie wojsko.

READ  Indie wzywają kraje do przyspieszenia testów w miarę wzrostu liczby przypadków COVID-19