1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Finał Mistrzostw Świata 2026 w… New Jersey?  Krótki przewodnik po stadionie MetLife |  Puchar Świata 2026

Finał Mistrzostw Świata 2026 w… New Jersey? Krótki przewodnik po stadionie MetLife | Puchar Świata 2026

Finałowy mecz Pucharu Świata odbędzie się w Lublinie New Jersey? Jak w industrialnym piekle z początku „Rodziny Soprano”? A Jersey Shore? To rodzaj miejsca Mężczyźni jedzą niechlujny stek? Cóż, technicznie rzecz biorąc, tak. Ale to właściwie jest najlepsze miejsce w Nowym Jorku: stadion MetLife znajduje się zaledwie siedem mil od Manhattanu, w pobliżu granicy Nowego Jorku i New Jersey. Zorganizowanie największego meczu światowej piłki nożnej w (no cóż, całkiem blisko) największego miasta w Stanach Zjednoczonych ma sens [Disclaimer: New Jersey also has friendly people, beautiful countryside, charming small towns and stunning coastline].

Ponieważ jest to finał Pucharu Świata rozgrywany w najbogatszym kraju świata, nie ma wątpliwości, że MetLife to miejsce zapierające dech w piersiach. Cóż, smród, który czasami unosi się z pobliskich bagien Meadowlands, zapiera dech w piersiach. Ale poza tym sam stadion jest… dobry? W MetLife nie ma nic obraźliwego – nie spada ani nic takiego i mieści mnóstwo ludzi – około 82 000 osób. Nie ma jednak historii Estadio Azteca, miejsca meczu otwarcia turnieju, ani kosmicznej atmosfery stadionu SOF w Los Angeles, na którym odbędą się dwa mecze fazy grupowej USA.

Czy ma doświadczenie w prowadzeniu dużych wydarzeń? Tak to jest Nowy Jork W końcu New Jersey. W lutym 2014 r. MetLife było gospodarzem Super Bowl i koncertowali tam wszyscy – od Beyoncé, przez Taylor Swift, po lokalnego chłopca Bruce’a Springsteena. Stałymi najemcami MetLife są drużyny New York Giants i New York Jets z ligi NFL, ale biorąc pod uwagę ich obecną sytuację, nazywanie ich meczów „wielkimi wydarzeniami” jest przesadą.

Czy wokół stadionu jest dużo do zrobienia? Nowy Jork ma to wszystko. Ale East Rutherford w stanie New Jersey? Niewiele. Wokół stadionu jest dużo miejsc parkingowych. I trochę wspomnianych bagien. A także Centrum Handlowe American Dream, które jest drugim co do wielkości centrum handlowym w Stanach Zjednoczonych, jeśli chcesz kupić skarpetki z Foot Locker lub… Masz ochotę na szybką jazdę po stoku.

READ  Mike Tomlin składa hołd Franco Harrisowi po tym, jak Steelers pokonali Raiders

Jednym z trwałych obrazów Pucharu Świata w 1994 r. był moment, w którym menadżer Irlandii Jack Charlton wyglądał niesamowicie gorąco i spocony na uboczu stadionu Giants, poprzednika MetLife. Czy możemy spodziewać się podobnych scen w 2026 roku? Hotel MetLife położony jest nieco w głębi lądu, więc nie poczujesz zbyt orzeźwiającej morskiej bryzy, ale jednocześnie nie jest to latem na śmierdzącej, potu wyspie zwanej Manhattan. Okolica może być dość wilgotna, ale lipiec również obfituje w przyjemne dni. W lipcu w wielu miastach, w których odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2026 r., będzie cieplej (choć w wielu z nich znajdują się dachy, dzięki którym gracze i kibice mogą zachować chłód). Możemy więc otrzymać sceny w stylu Charltona, ale zakładając, że globalne ocieplenie nie nasili się zbyt szybko w ciągu najbliższych kilku lat, a mecz odbędzie się wieczorem, może być w porządku.

Stadion SoFi w Los Angeles był również brany pod uwagę jako miejsce finału Pucharu Świata. Zdjęcia: Mario Anzoni/Reuters

Czy gracze będą musieli ślizgać się na sztucznej murawie? Gracze NFL od dawna narzekają, że sztuczna murawa MetLife jest winna m.in Alarmująca liczba infekcji, a odwiedzający ją zawodnik drużyny Miami Dolphins nazwał powierzchnię „śmiecią”. Na mundialu nie będzie to problemem: stadion będzie Wykorzystanie pola trawiastego na turniej w 2026 r. Prawie 2000 miejsc zostanie usuniętych w celu rozbudowy stadionu również na potrzeby Pucharu Świata.

Czy mogę tam dojechać komunikacją miejską? W finale Pucharu Świata zawsze dochodzi do kompromisów. Na Katarze 2022 fani dostali świetne pociągi, ale bez alkoholu. W 2026 roku będzie dużo alkoholu, ale będzie też tzw. system transportu publicznego Nowy Jork/New Jersey. Jeśli wyobrażasz sobie, że wychodzisz z eleganckiej restauracji na Manhattanie przed szybką wycieczką na stadion, zapomnij o tym. Najłatwiej dostać się z miasta na stację Penn, skąd złapać pociąg do Secaucus Junction, jednego z mniej eleganckich węzłów komunikacyjnych na półkuli północnej. Stamtąd można przesiąść się na inny pociąg do MetLife. Ze stadionu do terminalu autobusowego Zarządu Portu kursują także autobusy (wskazówka dla profesjonalistów: zrób to). NIE Nawiąż kontakt wzrokowy z kimś, kogo nie znasz). Jednak przynajmniej do MetLife można dojechać komunikacją miejską, co nie ma miejsca na wielu większych stadionach w Stanach Zjednoczonych.

READ  49ers QB Jimmy Garoppolo nie potrzebuje operacji stopy, może wrócić za 7-8 tygodni
Pomiń poprzednią promocję newslettera

Czy mogę tam jeździć? Oczywiście, że możesz, to jest Ameryka. Dostępny jest parking bardzo duży.

Słyszałem, że miejsca w Teksasie i Kalifornii również są na dobrej drodze do finału. Co się stało? Wiele osób wskazywało na organizację finału stadion Dallas Cowboys AT&T, pomnik ekscesów w Teksasie, który może pomieścić do 100 000 widzów, ale na stadion nie można dojechać transportem publicznym, więc kibice nieposiadający samochodu muszą korzystać z taksówek. Na stadionie odbędzie się dziewięć meczów Pucharu Świata więcej, niż na jakimkolwiek innym stadionie. Faworytem był także stadion SoFi, ale jego właściciel Stan Kroenke popadł w spór z FIFA w sprawie podziału dochodów. Nagroda pocieszenia będzie gospodarzem dwóch meczów fazy grupowej dla USA, a także będzie miejscem rozgrywania Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.