16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że naruszono prawo dwóch polskich sędziów do rzetelnego procesu sądowego

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że naruszono prawo dwóch polskich sędziów do rzetelnego procesu sądowego

Sala sądowa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka znajduje się w Strasburgu we Francji, 11 września 2019 r., tuż przed trwającym procesem Ukrainy przeciwko Rosji w sprawie łamania praw człowieka na Krymie. REUTERS / Vincent Kessler / Zdjęcie pliku

WARSZAWA, 8 listopada (Reuters) – Polski sąd orzekł na korzyść dwóch polskich sędziów, których prawa do rzetelnego procesu zostały naruszone w orzeczeniu podważającym niezawisłość sądownictwa.

Decyzja jest najnowszym ciosem w Polskę na arenie międzynarodowej w sprawie praworządności i reformy sądownictwa, które zdaniem krytyków ograniczają niezawisłość polskich sądów. Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że potrzebne są reformy, aby usunąć sądownictwo z resztek komunizmu.

W poniedziałkowym orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skrytykowano polskie Sądownictwo Krajowe (KRS), organ publiczny odpowiedzialny za powoływanie sędziów i procedurę ich powoływania.

Sędziowie Monika Joanna Dolińska-Ficek i Artur Ozimek poskarżyli się ETPCz, że zablokowali podania na stanowiska w Polsce, największym byłym komunistycznym kraju w Unii Europejskiej.

O niezależność i bezstronność zarzucili KRS i Najwyższemu Sądowi Kontroli Nadzwyczajnej oraz Izbie Spraw Publicznych, która rozpoznała ich apelacje.

„Trybunał stwierdza, że ​​Izba Nadzwyczajnych Egzaminów i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która badała sprawy skarżących, nie była „sądem ustanowionym ustawą” – czytamy w wyroku ETPC.

Polsce nakazano zapłacić sędziom po 15 000 euro (17 000 dolarów). „W interesie praworządności i niezawisłości sądownictwa potrzebne są natychmiastowe działania ze strony polskiego rządu” – stwierdził sąd w oświadczeniu.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galeda skrytykował orzeczenie na Twitterze.

„ETPC wydał kolejne orzeczenie, w którym dojrzałe demokracje w ramach dziwacznej polityki przesłuchiwania polskiej KRS mogą mieć bardziej upolitycznioną praktykę wyboru sędziów (Niemcy) i są kraje, które potrzebują protektorów (Polska)” – napisał.

W październiku polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wezwał swój rząd do podjęcia kroków prawnych przeciwko Niemcom. Czytaj więcej

READ  Ponieważ kraje europejskie są głodne pracowników, coraz więcej Ukraińców wybiera Niemcy zamiast Polski

Europejski Trybunał Sprawiedliwości, Europejski Trybunał Sprawiedliwości, w zeszłym roku zwrócił się do Polski o zawieszenie izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, twierdząc, że narusza to prawo UE. Sąd niedawno nakazał Polsce zapłacić 1 mln euro dziennie za nierozbiórkę pokoju. Czytaj więcej

Polska zapowiedziała, że ​​usunie pokój dyscyplinarny, z możliwością wprowadzenia nowego systemu w celu jego zastąpienia, ale nie przedstawiła jeszcze szczegółowych planów.

Odrębnie polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w tym roku, że elementy prawa unijnego są niezgodne z konstytucją kraju, co kwestionuje centralną politykę integracji UE.

Geopro zwrócił się również do trybunału o rozstrzygnięcie, czy artykuł Europejskiej Konferencji Praw Człowieka dotyczący prawa do rzetelnego procesu sądowego jest zgodny z konstytucją, dopóki trybunał nie zezwoli ETPCz na zweryfikowanie legalności powołania. Pierwsza rozprawa w sprawie została odroczona do 24 listopada.

(1 USD = 0,8655 euro)

Raport Jonaha Blusińskiej i Anny Vlodorsak-Chemchuk, pod redakcją Timothy Heritage i Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.