31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Białoruś przewozi 1000 migrantów do polskiej granicy Białoruś

Władze białoruskie zabrały 1000 osób, w większości z Bliskiego Wschodu, w wyniku śmiertelnego kryzysu na polskiej granicy, w której ludzie już utknęli za granicą aspirując do przedostania się do UE, a co najmniej 8 zmarło w wyniku narażenie. .

Filmy opublikowane przez białoruskie media w poniedziałek pokazały uzbrojonych białoruskich strażników granicznych prowadzących grupę ludzi, w tym rodziny z dziećmi, autostradą na autostradzie z przygranicznego miasta Brusky do regionu Botswany w Polsce.

Relacje wideo pokazywały blokadę na granicy, gdzie polscy strażnicy graniczni podobno używali gazu łzawiącego do odpychania ludzi. Jak wynika z filmu zamieszczonego w mediach społecznościowych, polskie helikoptery krążyły po scenie, podczas gdy niektórzy imigranci skandowali „Niemcy!”, ich upragniony cel.

Do wieczora setki ludzi rozbiło namioty i podpaliło zalesioną granicę, co sugeruje, że starcia mogą powtórzyć się w najbliższych dniach, a polscy urzędnicy obiecali uniemożliwić ludziom wjazd do kraju z Białorusi.

Polska i inne kraje UE oskarżyły Białoruś o próbę wywołania nowego kryzysu uchodźczego Europa W odwecie za brutalne represje Aleksandra Łukaszenki wobec opozycji i jej krytykę europejskich sankcji otwiera się nowa droga migracyjna do obozu po tym, jak samolot Ryanair został zmuszony do lądowania w maju.

Iracka Kurdyjka Powiedział Strażnikowi Został przewieziony na Białoruś przez biuro podróży, które zapewniło im loty do Mińska, a następnie przetransportowane na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Osoby, które dotrą na Białoruś, mogą pobierać opłatę od 15 000 do 20 000 EUR (12 800 do 17 100 GBP).

Rodziny na granicy białorusko-polskiej są ciepłe. Zdjęcie: Leonid Scheklov / AFP / Getty

Wiceminister spraw zagranicznych Polski, Piotr Wawrzyk, powiedział w poniedziałek Polskiego Radia, że ​​Białoruś próbuje wywołać poważny incydent z „znacznymi strzelaninami i ofiarami” i że 12 tysięcy żołnierzy jest „gotowych do obrony”. Granica Polski”.

Dwóch imigrantów próbujących dostać się do UE z Białorusi zostało uwięzionych, gdy polska policja została upoważniona do tymczasowego wydalenia imigrantów i bojkotowania wniosków o azyl. Białoruska straż graniczna odmawia im powrotu, co oznacza, że ​​ludzie z krajów takich jak Irak, Syria i Afganistan są zostawiani w lasach gościnnych, gdy temperatura spada poniżej zera.

READ  Kobieta przyjechała do Polski po książki o wakacjach i hotel, który został zamknięty dwa lata wcześniej
Śmierć mrozowa: Migranci zabici na granicy polsko-białoruskiej - wideo
Śmierć mrozowa: Migranci zabici na granicy polsko-białoruskiej – wideo

Crystal van Leeuwen, kierownik ds. ratownictwa medycznego w Modecins Sans Frontiers, Powiedziałem Guardianowi w zeszłym tygodniu Organizacje pozarządowe pilnie potrzebują dostępu do bezpiecznej strefy, aby uszanować żądania imigrantów i zapewnić bezpieczeństwo międzynarodowe.

Polska zgłosiła w tym roku prawie 30 000 nielegalnych przekroczeń, z czego ponad 17 000 przybyło w październiku. Wielu, którzy twierdzili, że od początku tego roku przyjęli ponad 6100 uchodźców z Białorusi przez Polskę, próbuje uciec do Niemiec.

Jednak te wysiłki nie wydawały się w poniedziałek zbyt zorganizowane jako masowa kolumna na białoruskiej autostradzie M6, a krytycy postrzegali Łukaszenkę jako dramatyczną próbę zwiększenia presji na sąsiada. Napięcia między tymi dwoma krajami nasiliły się w październiku wraz z eskalacją przejść granicznych. W jednym przypadku władze polskie oskarżyły wojska białoruskie o ostrzał granicy.

Białoruś zaprzecza, jakoby ma wpływ na kierowanie przepływem migrantów. „Zaniedbania i nieludzkie podejście polskich władz skłoniły uchodźców do takiego kroku rozpaczy” – powiedział białoruski pogranicznik w poniedziałkowym oświadczeniu.