29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Euro najdroższe od 12 lat – EURACTIV.pl

Premier Polski Mateusz Morawiecki starał się chronić swobodny spadek polskiej waluty, zapowiadając możliwą interwencję w celu ustabilizowania sytuacji. Kurs euro banku centralnego jest najniższy od 12 lat i wynosi 4,72.

„Zrobimy co w naszej mocy w komunikacji i w naszych rzeczywistych działaniach, aby złoty był silny” – zapowiedział 22 listopada premier. Zanim złoty ponownie zaczął się osłabiać, rynki odpowiedziały chwilowym umocnieniem waluty.

Krytycy ekonomii twierdzą, że odpowiedzią na konkretne wyniki gospodarki realnej nie jest upadek. W październiku produkcja była wyższa od prognoz produkcji i sprzedaży, ale spadek złotego był związany z inflacją. Niektórzy spekulują, że do końca tego roku inflacja może osiągnąć 8%.

Profesor Anthony Dudek, czołowy politolog, skomentował, że „inflacja i szybki wzrost cen to najważniejsze kwestie dla Prawa i Sprawiedliwości (PiS)”. Ostatni spadek popularności PiS Do inflacji.

Ekonomiści zwracają uwagę, że polska gospodarka weszła w „błędne koło”, w którym wzrost wydajności napędzany jest przez podwyżki płac i niedobory siły roboczej.

Jonah Tirovich, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, twierdzi, że to sprawia, że ​​przejściowa inflacja jest niebezpieczna dla kieszeni konsumentów. „Musimy bić w dzwony” – powiedział w wywiadzie Pieniądze.BL.

Mariusz Zielonka z organizacji pracodawców Lewiatan przypomniał, że podwyżki płac zostały spotęgowane przez rządową politykę minimalnych podwyżek płac.

1 stycznia 2022 r. polska płaca minimalna wzrośnie o 7% do 3010 zł, czyli 640 zł.

(Piotr Kaczyński | EURACTIV.pl)

READ  Co powiedział Tata Martino o potencjalnej XI przeciwko Polsce?