31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Premier mówi, że Polska obniży podatki, by zmniejszyć wpływ inflacji

Plik: Ludzie odwiedzają centrum handlowe, które zostało ponownie otwarte 1 lutego 2021 r. w Gdańsku po deregulacji koronawirusa (COVID-19). Bartosz Banka / Agencja Gazeta przez REUTERS

WARSZAWA (Reuters) – Polski plan obniżenia podatków od benzyny, gazu i energii elektrycznej oraz płacenia gospodarstwom domowym gotówki w ramach 10 mld dolarów (2,40 mld dolarów) pomoże Polsce uporać się z wysoką inflacją – powiedział w czwartek premier.

Inflacja w największej gospodarce Europy osiągnęła najniższy od dwóch dekad poziom. To utrudniało budżety rodzinne i przyprawiało o ból głowy rząd, który szczyci się podnoszeniem siły nabywczej zwykłych Polaków dzięki hojnym zasiłkom socjalnym i podwyżkom płacy minimalnej.

„Rząd polski działa łagodnie i wspierając się na ten rozwój inflacji” – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Powiedział, że przez pięć miesięcy, począwszy od 20 grudnia, podatek od benzyny zostanie obniżony do minimum, na które zezwala Unia Europejska.

Podatek od towarów i usług (VAT) na gaz zostanie obniżony z 23 proc. do 8 proc. od stycznia do marca. VAT na energię elektryczną spadnie z 23% do 5% w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku.

Ponadto rodziny otrzymają pomoc finansową w formie wpłat uzależnionych od dochodów, co w 2022 r. nastąpi w dwóch ratach.

Rządy w Europie i poza nią borykają się z podobną presją inflacyjną z powodu wysokich światowych cen energii i zakłóceń łańcucha dostaw spowodowanych epidemią koronawirusa i wywołanymi przez nią blokadami.

(1 USD = 4,1589 Slodis)

Raport Alana Charlischa i Pawła Florkiewicza; Montaż przez Garetha Jonesa

READ  Czy pewna siebie „Blanka” poprowadzi Polskę do Eurowizji? - Pierwsza wiadomość