-
EBOR pożycza Eko-Oknie 90 mln euro -
Inwestycja mająca na celu finansowanie rozbudowy zakładów produkcyjnych Eko-Okna -
Produkcja Eko-Okna wspiera unijną taksonomię i dekarbonizację sektora budowlanego
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udziela pożyczki w wysokości 90 mln euro na rozwój polskiego sektora produkcyjnego. Echo-oknaWiodący polski producent energooszczędnych okien i drzwi.
Inwestycja sfinansuje budowę czterech nowych zakładów produkcyjnych, zajmujących się głównie produkcją okien z polichlorku winylu (PVC) i stolarki drewnianej, co umożliwi Eko-Oknie rozwój produkcji i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej na rynkach europejskich. Inwestycja EBOR realizowana jest w ramach pakietu finansowania konsorcjum sześciu banków.
W ramach inwestycji Eko-Okna zapewnia wysokie cele w zakresie zrównoważonego rozwoju swoich procesów produkcyjnych. Produkcja firmy zgodna jest z kryteriami klasyfikacji Unii Europejskiej (UE) dotyczącymi zrównoważonej działalności gospodarczej, dzięki czemu jej produkty spełniają najwyższe parametry bezpieczeństwa. Celem spółki jest pokrywanie 50 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu Eko-Okna przyczyni się do dekarbonizacji sektora budowlanego i będzie działać na rzecz realizacji celu Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej w branży do 2050 roku.
Frederic Lucenet, globalny dyrektor ds. produkcji i usług EBOR, powiedział: „Jesteśmy zachwyceni możliwością wspierania tak nastawionej na rozwój firmy, jak Eko-Okna. Podobnie jak w przypadku wszystkich naszych inwestycji w branży, jesteśmy dumni ze współpracy z firmą, która kładzie nacisk na zrównoważoną produkcję i przejście na bardziej ekologiczny model biznesowy. Z niecierpliwością czekamy na pomoc Eko-Okna w rozwoju i ekspansji na nowe rynki.
Elisabetta Falcetti, dyrektor regionalna EBOR na Polskę i kraje bałtyckie, powiedziała: „Nasza współpraca z Eko-Okną doskonale wpisuje się w nasze strategiczne priorytety w Polsce. Wspiera wiodącą, innowacyjną polską firmę z jej ambicjami rozwoju, a ostatecznie przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej efektywności w polskich gospodarstwach domowych i firmach.
Andrzej Juszczyński, dyrektor finansowy i członek zarządu Eko-Okna, powiedział: „Wsparcie EBOR toruje drogę do dalszej obecności międzynarodowej i poszerzania naszych mocy produkcyjnych. Współpraca z bankiem to dla nas zaszczyt i duma. Jest nie tylko partnerem finansowym, ale także w wypełnianiu zobowiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem.Pracuje także jako partner.
„Głęboko wierzymy, że dodatkowa inwestycja pomoże naszej firmie się rozwijać, stać się bardziej przyjazną dla środowiska i zrównoważoną” – kontynuował. „Jesteśmy wdzięczni za tę wspólną podróż, która pozwala nam realizować nowe i coraz ambitniejsze cele”.
Eko-Okna zwiększy pojemność swoich placówek opieki nad dziećmi w odległych lokalizacjach produkcyjnych, poszerzając dostęp do wysokiej jakości usług dla pracujących rodziców.
Eko-Okna SA jest drugim co do wielkości europejskim producentem stolarki okiennej i drzwiowej, eksportującym większość swoich wyrobów na rynki europejskie. Posiada dziewięć zakładów produkcyjno-magazynowych na terenie południowej Polski i zatrudnia ponad 11 000 osób.
EBOR jest jednym z czołowych inwestorów instytucjonalnych w Polsce. Od momentu powstania w kraju w 1992 roku bank zainwestował ponad 14 miliardów euro w 519 projektów. W ubiegłym roku bank zainwestował w Polsce 1,3 miliarda euro.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35