22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dziś NASA ogłosi projekt mający na celu poszukiwanie życia na Marsie

Dziś NASA ogłosi projekt mający na celu poszukiwanie życia na Marsie

NASA ma dzisiaj ogłosić przyszłość projektu Mars Sample Return (MSR), którego celem, jak często sugeruje nazwa, jest powrót próbek skał i gleby na Ziemię.

Zadaniem łazików znajdujących się na Czerwonej Planecie jest pobranie z niej próbek. Podczas pobytu w obcym świecie znaleźli wiele interesujących skał i gleby, które zasługują na większą uwagę człowieka. Na przykład na początku tego roku w ramach projektu Perseverance pobrano próbki skał, które mogą idealnie nadawać się do znajdowania śladów starożytnego życia drobnoustrojów.

„Po prostu tego rodzaju skałę mieliśmy nadzieję znaleźć, decydując się na zbadanie krateru Jezero” – wyjaśnił w artykule Ken Farley, naukowiec zajmujący się projektem Perseverance w Caltech. oświadczenie. „Prawie wszystkie minerały w skałach, które pobraliśmy, powstały w wodzie. Na Ziemi minerały osadzone przez wodę często dobrze zatrzymują i chronią starożytną materię organiczną oraz biosygnatury kiedy powstało.”

Wczesne analizy sugerują, że skała jest częścią starożytnego jeziora.

Jednak na tyle, na ile możemy się dowiedzieć z instrumentów znajdujących się na pokładzie, Próbka 24 i inne mu podobne muszą wrócić na Ziemię, aby dowiedzieć się więcej o starożytnym klimacie i geologii Marsa oraz szukać oznak starożytnego życia.

Zwrot tych próbek nie jest prostym zadaniem. Chociaż ludziom udało się już wylądować roboty i sondy na Marsie (a czasem nawet helikoptery), nigdy wcześniej nie wystrzeliliśmy rakiety z powierzchni innej planety. Oprócz dokonania tego wyczynu po raz pierwszy, w ramach misji zwrotu próbek na Marsa nastąpi następnie spotkanie próbki ze statkiem kosmicznym Przynieś próbki na ziemię.

Jeśli myślisz: „To brzmi drogo”, zgodzisz się z opiniami zawartymi w raporcie Niezależnej Komisji Rewizyjnej (IRB). Dostarczono NASA We wrześniu 2023 r. Według raportprojekt powstał „od początku z nierealistycznymi oczekiwaniami dotyczącymi budżetu i harmonogramu”. Odnotowując naukowe znaczenie misji, komisja rewizyjna stwierdziła, że ​​„problemy techniczne, ryzyko i dotychczasowe wyniki wskazują na niemal zerowe prawdopodobieństwo”, że różne aspekty misji będą gotowe do wystrzelenia zgodnie z obecnym harmonogramem 2028 r.

READ  Naukowcy właśnie stworzyli najsilniejsze pole magnetyczne we wszechświecie

„Niezależne komisje oceniające, takie jak ta, którą zleciliśmy w przypadku Mars Sample Returns, pomagają sprawdzić, czy jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia celów misji w ramach odpowiedniego budżetu” – stwierdziła w raporcie Sandra Connelly, zastępca administratora ds. nauki w NASA. oświadczenie Po wydaniu raportu. „Dziękujemy zarządowi za wykonaną pracę, a naszym zadaniem jest teraz ocena raportu i sprawdzenie, czy istnieją elementy programu, które wymagają zmiany”.

To była NASA Działa dalej Oficjalna odpowiedź na raport, być Zostało to ujawnione dzisiaj o 13:00 czasu wschodniego, z administratorem NASA Billem Nelsonem i Nikki Fox, zastępcą administratora w Dyrekcji Misji Naukowych, którzy mają przemawiać podczas aktualizacji. NASA nie opublikowała dalszych informacji na temat reakcji, ale podobnie jak w przypadku dużych projektów kosmicznych należy być przygotowanym na potencjalne opóźnienia w realizacji projektów lub zmiany w harmonogramie.